Μεγάλο διπλό ο ΑΠΟΕΛ και προβάδισμα πρόκρισης!

Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε μεγάλο διπλό στο Στρόβολο επί του Κεραυνού με 81-90 και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Πρώτος σκόρερ για του «γαλαζοκίτρινους» ο Kasey Hill με 32 πόντους.

Μέτρια μπήκαν στο παρκέ οι καλαθοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ και είχε σαν αποτέλεσμα να βρεθούν στο -6 (6-0 και 11-5). Με την πάροδο του χρόνου ισοφάρισαν σε 16-16 και ακολούθως οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τον Κεραυνό να κλείνει την 1η περίοδο με 26-24.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ και είδε τη διαφορά να φτάνει στο -9 (40-31). Άμεσα τη μάζεψε στο καλάθι (41-39), ωστόσο μεγάλωσε εκ νέου και οι «γαλαζοκίτρινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με το -6, 50-44.

Στην 3η περίοδο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ καλά και μείωσε στον πόντο (50-51), ωστόσο 4 λεπτά πριν το τέλος βρέθηκε και πάλι στο -6 (62-56). Ακολούθησε σερί 8 πόντων και για πρώτη φορά στον αγώνα οι «γαλαζοκίτρινοι» πέρασαν μπροστά με 62-64, αλλά πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -1, 67-66.

Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε την αντεπίθεση του, πέρασε μπροστά με 67-68 και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Σταδιακά ανέβαζε το προβάδισμα του (76-82) και πήρε τη μεγάλη νίκη με 81-90

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 50-44, 67-66, 81-90