Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΜατσάρα στον Στρόβολο με νίκη του Κεραυνού επί του ΑΠΟΕΛ

Ματσάρα στον Στρόβολο με νίκη του Κεραυνού επί του ΑΠΟΕΛ

Ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια της φετινής σεζόν πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Παρασκευής (29/3) στον Στρόβολο, με τον Κεραυνό να επικρατεί του ΑΠΟΕΛ πολύ δύσκολα με 95-94, στον πρώτο αγώνα της σειράς για την ημιτελική φάση των πλέι οφ της ΟΠΑΠ Basket League.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 62-41. Τρία λεπτά πριν την λήξη του αγώνα οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 14 πόντους, με τον Κεραυνό να πραγματοποιεί ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα στο τέλος, καταφέρνοντας να πάρει την νίκη με 95-94.

Θυμίζουμε πως η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα προκριθεί στους τελικούς, ενώ το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων έχει οριστεί για την Τρίτη (2/4) στις 18:00 στο Λευκόθεο. Ως ο ACS MVP αναδείχθηκε ο Ντάρλιν Γουίλις με 29 πόντους (1 τρίποντο, 17 ριμπάουντ). Εξαιρετικός ήταν επίσης ο Άρης Κορωνίδης με 14 πόντους (4 τρίποντα, 4 ασίστ) ο οποίος στο τελευταίο τρίλεπτο σημείωσε οκτώ πόντους και οδήγησε τον Κεραυνό στην ανατροπή. Για τους νικητές πολύ θετική εμφάνιση είχαν επίσης οι Στυλιανού (16 πόντοι, 4 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Μιχαήλ (14 πόντοι, 2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλά τον αγώνα και στο 6:30 ήταν μπροστά με 20-14, ενώ με την λήξη της περιόδου διατήρησε το προβάδισμα του, με το σκορ να πάει στο 29-26. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν εντυπωσιακοί στο β’ δεκάλεπτο, καταφέρνοντας στο 15:50 να προηγούνται με 50-34, ενώ με την λήξη του ημιχρόνου το σκορ πήγε στο 62-41.

Κυρίως ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια της γ’ περιόδου, όπου στο 25’ το σκορ ήταν στο 68-50. Μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου ο Κεραυνός μείωσε την διαφορά στους δεκαεπτά (83-66).

Σαφώς βελτιωμένοι παρουσιάστηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «ερυθροκίτρινοι» όπου μέχρι τα μισά της περιόδου μείωσαν σε 88-80, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ έως το 37’ πέτυχε ακόμα έξι πόντους (τέσσερις ο Βον, δύο ο Χιλ) και έφερε την διαφορά στους δεκατέσσερις (94-80). Στην συνέχεια ο Κεραυνός ήταν εντυπωσιακός και με πρωταγωνιστή τον Άρη Κορωνίδη πραγματοποίησε ένα σερί δεκαπέντε πόντων (οκτώ ο Κορωνίδης, τέσσερις ο Χάγκινς, τρεις ο Μιχαήλ) παίρνοντας προβάδισμα με 95-94, μόλις 13’’ πριν το φινάλε του αγώνα. Στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης ο Βον δοκίμασε το λέι απ, ήταν άστοχος και ο Κεραυνός έφυγε νικητής.

Τα δεκάλεπτα 26-29, 41-62, 66-83, 95-94.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 14 (2), Μπάρκερ, Αμπουκάρ 7, Κορωνίδης 14 (4), Γουίλις 19 (1), Στυλιανού 16 (4), Θεοχαρίδης, Ελευθερίου, Χάγκινς 15 (1).

ΑΠΟΕΛ (Χρίστος Χασανίδης – Κώστας Εγγλέζος): Λοϊζίδης 2, Βον 20 (3), Τζάξον 6, Γκράντ 12 (1), Χιλ 18, Κοιλαράς, Σέπος 3 (1), Γιανναράς 15 (4), Άσλεϊ 18 (2).