Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΚαρμιώτισσα - ΑΠΟΕΛ 1-6: Βρήκε και… ξέσπασε με πρωταγωνιστή τον Κούτσακο

Καρμιώτισσα – ΑΠΟΕΛ 1-6: Βρήκε και… ξέσπασε με πρωταγωνιστή τον Κούτσακο

Ο ΑΠΟΕΛ βρήκε και έκανε απέναντι στην Καρμιώτισσα, βρήκε και τον δρόμο προς τη νίκη έπειτα από ακριβώς ένα μήνα. Μετά το 1-0 εις βάρος της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου στις 10 Απριλίου, ακολούθησαν πέντε ματς σε πρωτάθλημα και κύπελλο με τέσσερις ήττες και μία ισοπαλία. Σήμερα όμως ξέσπασε με 6-1 επί της ομάδας των Πάνω Πολεμιδιών στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Πρωταγωνιστές στη νίκη των γαλαζοκιτρίνων ήταν οι νεαροί που χρησιμοποίησε ο Σάββας Πουρσαϊτίδης, με κυριότερο τον Κούτσακο: σέντρα και αυτογκόλ του Μιχαήλ (25’) και τρια τέρματα με πλασέ (58’, 62’, 88’), τα δύο από πάσες του Κλωναρίδη και το τρίτο από εξαιρετική μεταβίβαση του Κατσαντώνη.

Επίσης, στο δεύτερο γκολ, ο Βρόντης έκλεψε την μπάλα, σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, ο Κατσαντώνης πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε (26’). Σκόρερ χρίστηκε και ο Βινίσιους με πλασέ, έπειτα από απόκρουση του Παπλωματά (56’).

Το ματς δεν χρήζει κριτικής, καθώς η διαφορά δυναμικότητας ήταν τεράστια ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το σκορ μάλιστα θα μπορούσε να φτάσει ακόμη πιο ψηλά εάν οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ ήταν λίγο πιο προσεκτικοί ή αν δεν έκανε κάποιες καλές αποκρούσεις ο Παπλωματάς.

Καρμιώτισσα (Γιαννάκης Ποντικός): Παπλωματάς, Αμπουμπακάρι (46′ Χρυσοστόμου), Χριστοφή, Χρίστου, Μιχαήλ, Παχίπης (80′ Γεωργίου), Νεοφύτου, Δημητρίου (68′ Ορφανίδης), Χέρζκοβιτς (68΄ Κωμοδίκης), Χατζηβασίλης, Ρόμο (86′ Λιασίδης).

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε (75 Γουίλερ), Βινίσιους, Σάντος (69′ Μερκής), Σαμπάλα, Κλωναρίδης, Λουντεμό (69′ Γεωργίου), Βρόντης (75′ Ντίας), Κούτσακος, Ντε Βισέντι (69′ Τσουτσούκη), Κατσαντώνης.

Σκόρερ: Χριστοφή 53′ / Μιχαήλ 25′ (αυτ.), Κατσαντώνης 26′, Βινίσους 56′, Κούτσακος 58′, 62′, 88′

Κίτρινες: – / –

Αποβόλες: – / –

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης».

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος.

4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος.

VAR: Χριστοδούλου Κυριάκος.

AVAR: Αργυρού Μ. Ανδρέας.

Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης.

AΡΧΙΣΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

10′ Μακρινό σουτ του Σαμπάλα με όφελος ένα κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

11′ Ο Ντε Βινσέντι προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Παπλωματά, απομάκρυνε ο Νεοφύτου στη γραμμή.

14′ Ο Σαμπάλα σούταρε ευρισκόμενος εντός περιοχός και ο Παπλωματάς απέκρουσε με τα πόδια.

21′ Κεφαλιά του Κούτσακου, μετά από σέντρα του Ενσούε, η μπάλα άουτ.

24′ Καλό μακρινό σουτ του Βρόνη, απέκρουσε ο Παπλωματάς.

24′ Μακρινό σουτ του Ενσούε, η μπάλα άουτ.

25′ ΓΚΟΛ 0-1! Αυτογκόλ του Μιχαήλ μετά από σέντρα του Κούτσακου.

26′ ΓΚΟΛ 0-2! Ο Βρόντης σούταρε, η μπάλα στο δοκάρι, ο Κατσαντώνης πήρε το ριμπάουντ και με κοντικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

44′ Κεφαλιά του Λουντεμό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βινσέντι, η μπάλα άουτ.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

48′ Ο Κλωναρίδης σούταρε, η μπάλα άουτ.

49′ Ο Νεοφύτου σκοράρει, αλλά ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ.

52′ Η φάση εξετάζεται από τον Χρυσοστόμου και τελικά δίνεται πέναλτι για χτύπημα του Ουζόχο στον Ρόμο.

53′ ΓΚΟΛ 1-2! Ο Χριστοφή νίκησε τον Ουζόχο από τα 11 βήματα.

56′ Σουτ του Λουντεμό, αποκρούει ο Παπλωματάς.

56′ ΓΚΟΛ 1-3! Εκτέλεση κόρνερ, ο Λουντεμό έκανε την κεφαλιά, ο Παπλωματάς απέκρουσε και ο Βινίσους με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

58′ ΓΚΟΛ 1-4! Τακουνάκι ο Κατσαντώνης στον Κλωναρίδης, αυτός έστρωσε στον Κούτσακο, ο οποίος πλάσαρε στα δίχτυα.

62′ ΓΚΟΛ 1-5! Πάλι δημιουργός με πάσα ο Κλωναρίδης, πάλι σκόρερ με κοντινό πλασέ ο Κούτσακος.

84′ Εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Ντίας στο δοκάρι.

88′ ΓΚΟΛ 1-6! Ο Κούτσακος βγήκε μόνος και νίκησε τον Παπλωματά στο τετ α τετ, μετά από εξαιρετική πάσα του Κατσαντώνη.