«Υπέγραψε» και τη χθεσινή νίκη επί της Συρίας…

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Ο Μούσα Αλ Τάαμαρι πήρε τη σκυτάλη από τον Ρόλαντ Σάλαϊ ως ο ποδοσφαιριστής με τη μεγαλύτερη αξία πώλησης στο… χρηματιστήριο του ΑΠΟΕΛ. Ο 21χρονος διεθνής πλάγιος επιθετικός θεωρείται No1 περιουσιακό στοιχείο της ομάδας και υπάρχουν αρκετοί μνηστήρες που ενδιαφέρονται για την απόκτησή του.

Μάλιστα, θεωρείται βέβαιο από πολλούς πως το ύψος της πώλησης του Ιορδανού θα ξεπεράσει κατά πολύ αυτήν του Μαγυάρου. Ο Σάλαϊ μετακόμισε στη Φράινμπουργκ έναντι 4,5 εκατ. ευρώ και εκτός από μεγαλύτερη πώληση στην ιστορία του κυπριακού ποδοσφαίρου, αποτέλεσε την τρίτη ακριβότερη Ούγγρου ποδοσφαιριστή όλων των εποχών.

Η μετοχή του Μούσα πιάνει limit up, λοιπόν, με την αξία πώλησής του να εκτοξεύεται στο Ασιάτικο Κύπελλο. Αποτελεί σημείο αναφοράς στη μεσοεπιθετική γραμμή της Εθνικής του ομάδας, φροντίζοντας στα δύο πρώτα παιχνίδια να δικαιολογήσει άλλη μία φορά γιατί τον αποκαλούν «Μέσι της Ιορδανίας».

Στην πρεμιέρα από το αριστερό πόδι του έφυγε η ασίστ στη νίκη επί της Αυστραλίας (1-0) και χθες, «ζωγράφισε» στη νέα επιτυχία απέναντι στη Συρία για τη δεύτερη αγωνιστική του β΄ ομίλου. Mε τακουνάκι άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό και πριν συμπληρωθεί το πρώτο μισό του ματς μοίρασε την ασίστ στο τέρμα του Κατάπ (2-0).   Η Ιορδανία βρίσκεται ήδη στους «16» της διοργάνωσης, οπότε θα χάσει και το ντέρμπι με την ΑΕΛ (20/1).

Η διοίκηση του ΑΠΟΕΛ υποστηρίζει ότι δεν έχει γίνει πρόταση για τη μετεγγραφή του διεθνούς εξτρέμ. Εφόσον έλθει προσφορά που θα καλύψει τις ούτως ή άλλως υψηλές οικονομικές απαιτήσεις, τότε θα μπουν στη διαδικασία σχολιασμού. Οι ιθύνοντες στην Εταιρεία ΑΠΟΕΛ γνωρίζουν ότι αν συνεχίσει να βελτιώνεται και να… πυροβολεί με τον ίδιο ρυθμό, τότε η μετοχή του δεν θα αργήσει να φτάσει σε τρομακτικά ύψη για τα κυπριακά δεδομένα.

Στο τριετές συμβόλαιο που υπέγραψε το περασμένο καλοκαίρι, δεν υπάρχει ρήτρα για ενδεχόμενη πώλησή του. Την περασμένη αγωνιστική περίοδο σε 32 αγώνες είχε πετύχει 17 τέρματα και τη σεζόν 2016-17 σε 29 ματς είχε σκοράρει 7 φορές.