Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΗ απάντηση Αυγουστή για τις φήμες στο ημίχρονο του ΑΠΟΕΛ-Απόλλωνας

Η απάντηση Αυγουστή για τις φήμες στο ημίχρονο του ΑΠΟΕΛ-Απόλλωνας

Μεγάλη συνέντευξη στο επίσημο περιοδικό του Απόλλωνα παραχώρησε ο Σωφρόνης Αυγουστή.

Ο τεχνικός των κυανόλευκων, χαρακτήρισε άδικο το γεγονός πως η ομάδα του δεν κατάφερε να πανηγυρίσει ένα τίτλο στη φετινή σεζόν ενώ αναφέρθηκε και στις φήμες που ακούστηκαν για τις αλλαγές στο ημίχρονο του καθοριστικού αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ.

Αν ο Απόλλωνας κατακτούσε το Κύπελλο στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς, θα χρύσωνε το χάπι; Όταν ξεκινούσε η χρονιά θέσαμε ως στόχο την διάκριση σε όλες τις διοργανώσεις στις οποίες συμμετείχαμε. Για εμένα είναι αυτονόητο ότι ο Απόλλωνας πρέπει να διεκδικεί όλα τα τρόπαια στη Κύπρο. Αρχικά θέλαμε να κατακτήσουμε το Super Cup, κάτι το οποίο καταφέραμε. Στη συνέχεια ο στόχος μας ήταν η είσοδος στους ομίλους, το καταφέραμε κι αυτό με πολύ δύσκολο τρόπο, αφού έπρεπε να ξεπεράσουμε σημαντικά εμπόδια και εξαιρετικές ομάδες όπως η Αμπερντίν και η Μίντιλαντ. Τέλος, παρά τους πολλούς και συνεχείς αγώνες, η ομάδα διεκδίκησε το πρωτάθλημα βρισκόμενη στις πρώτες δύο θέσεις σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να αυξήσουμε την απαιτούμενη απόσταση από το δεύτερο και κρίθηκε όλο το πρωτάθλημα στο ΓΣΠ, κάτι το οποίο θέλαμε να αποφύγουμε. Το ίδιο συνέβη και στο Κύπελλο. Αυτοί οι αγώνες ευτυχώς ή δυστυχώς κρίνονται στα 90 λεπτά και στις λεπτομέρειες. Αγωνιστήκαμε, παλέψαμε αλλά χάσαμε. Θέλαμε να κλείσουμε την χρονιά με την κατάκτηση ενός τίτλου ωστόσο δεν τα καταφέραμε.

Στα σημαντικότερα παιχνίδια της περιόδου, αυτά με τον ΑΠΟΕΛ και στον τελικό Κυπέλλου με την ΑΕΚ, η ομάδα σας προηγήθηκε ωστόσο δεν κατάφερε να κρατήσει ούτε την ισοπαλία. Ανάμεσα στα λάθη, ίσως να υπάρχει και κάποιο θέμα κακής διαχείρισης

Στην ανάλυση των αγώνων αυτό κάνουμε, ψάχνουμε τα λάθη. Ισχύει ότι κάποια παιχνίδια κατά τη διάρκεια του πρωταθλήματος θα μπορούσαμε να τα «καθαρίζαμε» με ένα δεύτερο γκολ, αφού είχαμε τις ευκαιρίες, ωστόσο δεν το κάναμε και το πληρώσαμε. Σε ότι αφορά τη διαχείριση στους συγκεκριμένους αγώνες, δεν βλέπω κάτι το μεμπτό. Έγιναν κάποια λάθη τα οποία μας στοίχησαν και δυστυχώς σε αυτούς τους αγώνες που όλα κρέμονται από μια λεπτή κλωστή, είναι σχεδόν «μοιραία». Ο κόσμος του Απόλλωνα να είναι σίγουρος πως εντοπίσαμε τα λάθη και θα τα διορθώσουμε ενόψει της νέας χρονιάς. Στον τελικό Κυπέλλου φάνηκε ότι οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα είχαν νεύρα, ιδιαίτερα στο τέλος με κάποια δυνατά μαρκαρίσματα. Που οφείλεται αυτό; Δεν δέχομαι ότι οι ποδοσφαιριστές μας μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με νεύρα. Το ποδόσφαιρο είναι ένα άθλημα ψυχολογίας. Η απόδοση της ομάδας ήταν εξαιρετική, αφού δεν άφησε την ΑΕΚ να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στην άμυνα μας. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι το πρώτο κόρνερ που κέρδισε ο αντίπαλος ήταν γύρω στο 60’. Κάτι που επηρέασε την ομάδα ήταν η γρήγορη ανατροπή του σκορ που κατάφερε να κάνει η ΑΕΚ. Όταν σε δύο λεπτά χάνεις το προβάδισμα τότε τα «χάνεις». Ας μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για τελικό και διακυβεύεται ένας τίτλος. Δυστυχώς παρασυρθήκαμε και ακολουθήσαμε την τακτική και τον ρυθμό του αντιπάλου. Ένα άλλο κοινό σημείο αυτών των αγώνων, ήταν η έξοδος του Μάγκλιτσα. Δεν είναι μόνο τα γκολ που πέτυχε ο Κροάτης επιθετικός, αλλά και η ασφυκτική πίεση που προκαλεί στην αντίπαλη άμυνα. Ήταν τόσο καθοριστική η απουσία του; Δεν θέλω να σταθώ σε ένα ποδοσφαιριστή. Και ο Μάγκλιτσα και ο Ζελάγια είχαν πολύ καλή χρονιά και είμαι ευχαριστημένος και από τους δύο επιθετικούς, αφού πέτυχαν πολλά τέρματα. Στους συγκεκριμένους αγώνες η αλλαγή του ήταν αναγκαστική και στις δύο περιπτώσεις. Ήταν κάτι που επηρέασε όλη την συμπεριφορά της ομάδας, αφού είχε καλό ρυθμό και όπως ξέρετε, πρόκειται για ποδοσφαιριστή που επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό από την ψυχολογία. Αν του βγει το παιχνίδι αποδίδει εξαιρετικά. Δυστυχώς και στους δύο αγώνες δέχθηκε πάρα πολλά κτυπήματα, τα οποία μας ανάγκασαν να τον αντικαταστήσουμε. Στον τελικό τραυματίστηκε σε μία φάση στην οποία δεν δόθηκε καν φάουλ. Το πρόβλημα δεν είναι η αντικατάστασή του, επειδή και ο Ζελάγια είναι εξαιρετικός και μπορεί να κάνει όσα του ζητάω. Το ζήτημα είναι πως μέχρι να μπει στον ρυθμό του αγώνα ο οποιοδήποτε ποδοσφαιριστής, χρειάζεται κάποια λεπτά προσαρμογής και μέχρι να γίνει αυτό μπορεί να μας στοιχίσει.

Έχουν γραφτεί και ακουστεί διάφορα σε ότι αφορά στα αποδυτήρια στο ημίχρονο του αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ και τις αλλαγές που έχουν γίνει. Θέλετε να τοποθετηθείτε περί αυτού;

Δεν έχουν καμία δόση αλήθειας τα όσα γράφονται και ακούγονται δεξιά κι αριστερά. Ο λόγος που είχε αντικατασταθεί ο Μάγκλιτσα ήταν επειδή είχε τραυματιστεί και η αλλαγή του Φώτη οφειλόταν σε λόγους τακτικής.

Ποιο ήταν το πιο καθοριστικό παιχνίδι της χρονιάς για εσάς; Απέναντι στον ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο μετά την νίκη με 0-4 όταν χάσατε 1-2 ή το 2-1 στο ΓΣΠ που είχε χαρακτηριστεί ως τελικός πρωταθλήματος;

Και τα δύο ήταν κρίσιμα. Πρόκειται για δύο διαφορετικά παιχνίδια παρά το γεγονός ότι είχαμε προηγηθεί και στις δύο περιπτώσεις. Στο Τσίρειο προηγηθήκαμε, είχαμε πάρα πολύ καλή εμφάνιση, δημιουργήσαμε ευκαιρίες για να πετύχουμε δεύτερο γκολ χωρίς να τα καταφέρουμε και στο 48’ ισοφαριστήκαμε από το πουθενά. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε ένα πολύ έμπειρο αντίπαλο, που καταφέρνει να μένει «ζωντανός» χωρίς να έχει σπουδαία απόδοση και αν θυμάστε καλά στα προηγούμενα παιχνίδια καταφέρναμε να τα «σκοτώνουμε» (4-2 και 0-4). Αν πετυχαίναμε δεύτερο γκολ πιστεύω ότι ο αντίπαλος δεν θα είχε το κουράγιο να αντιδράσει και ίσως να τελείωνε και το πρωτάθλημα εκεί. Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να μας ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις και στο τέλος να ανατρέψει το σκορ κι αυτό τον κράτησε στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος μέχρι το τέλος. Η έλλειψη ποδοσφαιριστών με εμπειρίες πρωταθλητισμού ήταν κάτι που στοίχισε στην απώλεια του πρωταθλήματος; Δεν μπορώ να πω ότι στοίχισε, επειδή στην ομάδα υπάρχει αυτό το στοιχείο, υπάρχουν πολύ καλοί ποδοσφαιριστές που έχουν αυτού του είδους την εμπειρία και είναι εξαίρετοι χαρακτήρες και αθλητές. Η ομάδα μας παρουσίασε πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και πρόσφερε θέαμα. Ίσως αυτό που χρειάζεται, είναι η ομάδα να γίνει πιο κυνική, μάθαμε φέτος ότι δεν είναι το θέαμα που μετρά παρά μόνο το αποτέλεσμα. Όπως είπαμε και πριν, η ομάδα σας φέτος έκανε πολλά ρεκόρ και παρουσίασε το καλύτερο ποδόσφαιρο στο πρωτάθλημα αλλά δεν κατάφερε να κατακτήσει κάτι. Υπό αυτή τη σκοπιά είναι άδικο το ποδόσφαιρο; Ίσως είναι η μόνη περίπτωση παγκοσμίως που οι αριθμοί δεν λένε την αλήθεια. Οι προπονητές πιστεύουν στους αριθμούς αφού η ανάλυση του αντιπάλου γίνεται βάσει των αριθμών, των στατιστικών και άλλων στοιχείων. Όταν κάποιος αντίπαλος αναλύει τη δική μας ομάδα δεν μπορεί να σταθεί σε κάτι, είτε σε αδυναμία για να μας «κτυπήσει» είτε σε κάποιο πλεονέκτημά μας για να «προστατευτεί» από αυτό. Η ομάδα μας μπορούσε να σκοράρει σε οποιοδήποτε λεπτό του αγώνα και σπάνια μπορούσε να δεχθεί γκολ καθώς είχε τη καλύτερη άμυνα. Αν δούμε μόνο τους αριθμούς, η ομάδα μας υπερτερεί παντού, αλλά αυτό που μένει είναι οι τίτλοι. Βάση των πιο πάνω, τότε κρίνουμε ότι το ποδόσφαιρο ήταν άδικο για μας φέτος.