Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΕθνικός – ΑΠΟΕΛ 1-1: Γέμισε το σακούλι και του «έκοψε» την πρωτιά (vid)

Εθνικός – ΑΠΟΕΛ 1-1: Γέμισε το σακούλι και του «έκοψε» την πρωτιά (vid)

Ένα ακόμα βαθμό πρόσθεσε στο σακούλι ο Εθνικός μετά την ισοπαλία με 1-1 (Μπεν Σαχάρ 4′ / Ζάκπα 36′) κόντρα στον ΑΠΟΕΛ στο Δασάκι, για την όγδοη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Β’ γκρουπ.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που το ήθελαν περισσότερο και έψαξαν το δεύτερο γκολ, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν παίρνοντας έτσι μόνο τον ένα βαθμό. Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους ανέβηκε στους 38 βαθμούς και άνοιξε τη διαφορά στους 3 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού και τη Νέα Σαλαμίνα.

Δεν λέει να σταθεί στα πόδια του ο ΑΠΟΕΛ, για τέταρτο σερί ματς έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και χωρίς νίκη. Ήταν η όγδοη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για τους γαλαζοκίτρινους που έφτασαν τους 47 βαθμούς και έμειναν στην όγδοη θέση, χάνοντας έδαφος στη μάχη για την πρωτιά του Β’ γκρουπ.

Προβάδισμα με το… καλημέρα πήρε ο ΑΠΟΕΛ με τον Μπεν Σαχάρ. Στο 4’ o Ανουάρ έδωσε στον Γκάρνερ, ο οποίος με τη σειρά του πάσαρε στον Ισραηλινό και αυτός με ιδανικό διαγώνιο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μπογκατίνοφ. Ο Εθνικός ανέβασε ρυθμό μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο, πίεσε και επέβαλε το ρυθμό εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γαλαζοκιτρίνων. Στο 36’ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Ζάκπα με κοντινή προβολή, επωφελούμενος από την κόντρα στον Ενσούε στο σουτ του Ουαλί. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της μπάλας και έψαξαν το δεύτερο γκολ, ωστόσο το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Διαμαρτυρήθηκαν έντονα του Εθνικού στο 57’ σε μαρκάρισμα του Κατσαντώνη στον Ταράσοφς, για πέναλτι. Βασίλης Δημητρίου (διαιτητής) και Δημήτρης Σολωμού (VAR) δεν είδαν παράβαση, η επαναληπτική προβολή ωστόσο τους εκθέτει αφού φαίνεται ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ να κλωτσά αυτόν των γηπεδούχων. Η προσφυγική ομάδα συνέχισε να έχει το ματς στον έλεγχο της, χωρίς ωστόσο να απειλεί ιδιαίτερα. Στο 63’ ο Γκάρνερ από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπογκατίνοφ με κεφαλιά, ενώ στο 89’ ο Μ.Ηλία αδράνησε σε πολύ καλή θέση στην περιοχή και ο Σάντος πρόλαβε να απομακρύνει. Το 1-1 που διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο έμεινε μέχρι τέλους.

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Κυπριανού, Περάτικος, Ταράσοφς, Γκόρουπετς, Μιγκελίτο (67′ Κ.Ηλία), Κουντόμπιακ, Παπαγεωργίου (67′ Ντόλεζαλ), Ζάκπα, Ουαλί (85′ Χριστοφή), Μ.Ηλία.

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σάντος, Σαμπάλα (46′ Γουίλερ), Λουντέμο (46′ Ντε Βινσέντι), Ανουάρ, Ζαχίντ (77′ Ντίας), Κατσαντώνης, Μπεν Σαχάρ (73′ Κούτσακος), Γκάρνερ (85′ Νούχιου).

Σκόρερ: Ζάκπα 36′ / Μπεν Σαχάρ 4′

Κίτρινες: Μ.Ηλία, Μαρκόφσκι / Σάντος, Σαμπάλα, Λουντέμο, Ντε Βινσέντι, Ζαχίντ, Βινίσιους, Ντίας.

AVAR: Γεωργίου Χαράλαμπος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Ανδρέας Γεωργίου.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ ο ΑΠΟΕΛ με τον Μπεν Σαχάρ, μετά από πάσα του Γκάρνερ. Ο Ανουάρ έδωσε στον Άγγλο, αυτός με τη σειρά του στον Ισραηλινό που με διαγώνιο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Εδώ το γκολ: Βίντεο: Ο Σαχάρ «πλήγωσε» τον Εθνικό από τα… αποδυτήρια

22′ Την τελευταία στιγμή ο Ταράσοφς σταμάτησε τον Μπεν Σαχάρ, πριν ο Ισραηλινός σκοράρει εκ νέου.

24′ Δυνατή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουντόμπιακ, μπλόκαρε ο Ουζόχο.

25′ Κίτρινη κάρτα στον Σάντος για φάουλ στον Παπαγεωργίου.

34′ Κίτρινη και στον Σαμπάλα.

36′ ΓΚΟΛ 1-1 Φέρνει στα ίσα το ματς ο Εθνικός με τον Ζάκπα. Ο Ουαλί έκανε το σουτ που κόντραρε στον Ενσούε, επωφελήθηκε ο Ιβοριανός που με κοντινή προβολή σκόραρε.

Εδώ το γκολ: Βίντεο: Ο Ζακπά τιμώρησε (τρίτη φορά) τον ΑΠΟΕΛ

40′ Κίτρινη κάρτα και στον Λουντέμο για φάουλ στον Παπαγεωργίου, τρίτη για παίκτη του ΑΠΟΕΛ.

41′ Αντεπίθεση για τον Εθνικό, Ζάκπα και Παπαγεωργίου έκαναν το ένα – δύο, με τον τελευταίο να κάνει και το σουτ, μπλόκαρε ο Ουζόχο με δεύτερη προσπάθεια.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Διπλά αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Σαμπάλα και Λουντέμο εκτός, εντός οι Γουίλερ και Ντε Βινσέντι.

48′ Σουτ στην κίνηση του Ζαχίντ, μπλόκαρε ο Μπογκατίνοφ.

57′ Φωνές του Εθνικού σε μαρκάρισμα του Κατσαντώνη στον Ταράσοφς, καμία παράβαση δεν είδε ο Δημητρίου ούτε το VAR. Η επαναληπτική προβολή εκθέτει τον διαιτητή (Δημητρίου) και τον VARίστα (Σολωμού), καθώς φαίνεται ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ να κλωτσά αυτόν του Εθνικού.

63′ Κεφαλιά του Γκάρνερ από πλεονεκτική θέση μετά από σέντρα του Γουίλερ, «έσωσε» ο Μπογκατίνοφ.

66′ Κίτρινη στον Ντε Βινσέντι.

67′ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό, Ντόλεζαλ στη θέση του Παπαγεωργίου και Κ.Ηλία στη θέση του Μιγκελίτο.

70′ Στο έδαφος ο Μπεν Σαχάρ, δεν μπορεί να συνεχίσει.

72′ Κίτρινη κάρτα και στον Ζαχίντ, για χτύπημα στο πρόσωπο στον Κουντόμπιακ.

73′ Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Κούτσακος στη θέση του τραυματία Μπεν Σαχάρ.

76′ Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Κουντόμπιακ, δεν μπόρεσε κανείς να μπει στην πορεία της μπάλας, πέρασε από όλους.

77′ Ντίας αντί του Ζαχίντ.

79′ Κίτρινη κάρτα και στον Βινίσιους για φάουλ στον Μ.Ηλία, έκτη σε παίκτη του ΑΠΟΕΛ.

85′ Και στον Ντίας κίτρινη κάρτα.

85′ Χριστοφή στη θέση του Ουαλί.

85′ Νούχιου αντί Γκάρνερ.

89′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Εθνικό, ο Μ.Ηλία καθυστέρησε, τον πρόλαβε ο Σάντος και απομάκρυνε. Ο Βραζιλιάνος μάλιστα τραυματίστηκε στη φάση.

90+3′ Κίτρινη κάρτα στον Μ.Ηλία για «θέατρο» στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ.

90+5′ Κίτρινη κάρτα και στον Μαρκόφσκι που βρίσκεται στον πάγκο του Εθνικού.