Εντός έδρας νίκη για τον ΑΠΟΕΛ επί της ΕΘΑ

Την εντός έδρας νίκη απέναντι στην ΕΘΑ πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ που επικράτησε στο Λευκόθεο με 99-82, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της β’ φάσης της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Βασίλης Κούνας με 25 πόντους (8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στον αγώνα και στο 6’ ήταν μπροστά με 15-9, ενώ ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με διαφορά +13 (27-14). Ακολούθως η ΕΘΑ ήταν βελτιωμένη και στο 15’ μείωσε σε 32-25, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε στροφές στην συνέχεια και μέχρι το ημίχρονο έφερε το σκορ στο 44-32.

Αρκετά παραγωγικές επιθετικά ήταν και οι δύο ομάδες στην γ’ περίοδο. Στο 25’ ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 60-50 και μέχρι το φινάλε της περιόδου το σκορ πήγε στο 76-62. Στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι είχαν φέρει την διαφορά στο +21, με το σκορ να είναι στο 92-71. Το τέλος του αγώνα βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζει την νίκη με τελικό σκορ 99-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-14, 44-32, 76-62, 99-82

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Γκάρετ 7, Ντέντι 9 (1), Γιανναράς 13 (4), Φράιντεϊ 14, Κάφι 23 (3), Κωνσταντίνου, Κοιλαράς 3 (1), Παναγιώτου, Κούνας 25 (8), Παπάμιχαηλ 5 (1), Λοϊζίδης.

ΕΘΑ (Γιώργος Μπιτζάνης): Χάρρις 4, Σμιθ 23 (2), Κίσουνλαλ 18 (2), Κυριακίδης 3, Άντγκερ 28 (2), Φ. Ορφανός, Σέπος 3 (1), Κ. Ορφανός, Κάσινος 3 (1), Ιγκνατόφσκι.