Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΈνας βαθμός στους 30 και σούπερ Μαντούκα

Ένας βαθμός στους 30 και σούπερ Μαντούκα

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Την ώρα που στον ΑΠΟΕΛ μετρούν αντίστροφα για το παιχνίδι με την Ντόρτμουντ και σε πολλούς άνοιξε η… όρεξη, κάνοντας λόγο ακόμη και για την πρώτη νίκη στον όμιλο που θα ανοίξει τους ορίζοντες προοπτικής ενόψει της συνέχειας, το «Goal» ταξιδεύει στον χρόνο. Συγκεκριμένα, ξεσκονίσαμε τα παιχνίδια που έδωσαν οι γαλαζοκίτρινοι για το Τσάμπιονς Λιγκ, από τη φάση των ομίλων και στα νοκ άουτ, πέφτοντας σ’ ένα αξιοσημείωτο στατιστικό.

Η τελευταία νίκη που κατέγραψαν εντοπίζεται στις 7 Μαρτίου του 2012, όταν με γκολ του Γκουστάβο Μαντούκα στο 9ο λεπτό, «ισοφάρισαν» το σκορ του πρώτου αγώνα με τη Λιόν και στην παράταση πανηγύρισαν την ιστορική πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.

Από τότε έως σήμερα, οι πρωτευουσιάνοι έδωσαν δέκα συνολικά αγώνες στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, με πολύ υψηλό βαθμό δυσκολίας, οκτώ εκ των οποίων με προπονητή τον Γιώργο Δώνη (πρώτη και δεύτερη θητεία του). Και το μόνο που κατάφεραν ήταν να πάρουν όλο και όλο ένα βαθμό στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Άγιαξ, το οποίο είχε διεξαχθεί στις 30 Σεπτεμβρίου του 2014 για τη 2η αγωνιστική των ομίλων. Και πάλι «πρωταγωνιστής» ήταν ο Μαντούκα, ο οποίος… απάντησε με πέναλτι (31’) στο γκολ που είχε πετύχει ο Άντερσεν (28΄) και το 1-1 εν τέλει είχε σφραγίσει τότε τις προσπάθειες των μονομάχων.

Στα εν λόγω δέκα παιχνίδια που μετρούν οι γαλαζοκίτρινοι στη φάση πάντοτε των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ και στα νοκ άουτ, όπως εύκολα καταλαβαίνει κανείς ο συντελεστής τερμάτων δεν τους κολακεύει. Δηλαδή; Έχουν δεχθεί γκολ σε κάθε ματς, μαζεύοντας την μπάλα από το πλεκτό τους συνολικά 26 φορές. Εκτός από το τέρμα που προαναφέραμε με τον Άγιαξ, σκόραραν σε άλλο ένα παιχνίδι, αυτό στο «Σταντιάγο Μπερναμπέου» για την προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Και πάλι ο Μαντούκα είχε βάλει την υπογραφή του, σκοράροντας στο 67ο λεπτό και το άλλο τέρμα είχε πετύχει ο Σολάρι στο 82ο λεπτό με πέναλτι (5-2).