Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαBUNDESLIGA«Χαστούκι» από τη Λειψία και τη διαιτησία πριν από τον ΑΠΟΕΛ!

«Χαστούκι» από τη Λειψία και τη διαιτησία πριν από τον ΑΠΟΕΛ!

«Η καλή αρχή από το πρωί φαίνεται», λέει η παροιμία, αλλά στην περίπτωση της Ντόρτμουντ δεν ίσχυσε κάτι τέτοιο στην αναμέτρηση με Λειψία και ηττήθηκε στην έδρα της με 2-3 πριν από την αναμέτρηση της προσεχούς Τρίτης με τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ. Ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ μόλις στο 4ο λεπτό του παιχνιδιού άνοιξε το σκορ για τους Βεστφαλούς και πέτυχε το ένατο τέρμα του στη φετινή Bundesliga, νικώντας με σουτ τον Γκουλάσκι.

Η απάντηση για την Λειψία ήταν άμεση, καθώς στο 11′ ο Σάμπιτζερ από κοντά αξιοποίησε την πάσα του Χάλστενμπεργκ για το 1-1. Μάλιστα, η Λειψία δεν σταμάτησε εκεί αλλά στο 25ο λεπτό ο Πόουλσεν σημείωσε το 1-2 έπειτα από εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια του Μπρουμά.

Ο Πίτερ Μποζ με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έβαλε στον αγώνα τους Βάιγκλ και Πούλισιτς, ωστόσο στο 47′ οι αριθμητικές ισορροπίες και το σκορ διαφοροποιήθηκαν εις βάρος των πρωτοπόρων. Στο 47′ ο Παπασταθόπουλος ανέτρεψε τον Ογκουστέν εντός περιοχής και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, με τον Γάλλο να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για το 1-3 της Ρεντ Μπουλ που όδευε προς ένα σπουδαίο τρίποντο.

Ο Ομπαμεγιάνγκ με δύο προσωπικές ενέργειες κέρδισε την αποβολή του Ιλσάνκερ στο 55′ και μείωσε σε 2-3 εννέα λεπτά αργότερα με πέναλτι. Μάλιστα ο Γκαμπονέζος στο φινάλε έφτασε κοντά στο 3-3 αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων του αρνήθηκε το χατ-τρικ.

Το πλέον 2-3 σήμανε την πρώτη εντός έδρα ήττα της Ντόρτμουντ από τις 4 Απριλίου 2015 και το «διπλό» της Μπάγερν, ενώ πλέον η πρώτη τετράδα της βαθμολογίας βρίσκεται σε απόσταση τεσσάρων βαθμών ενώ βρισκόμαστε στην 8η αγωνιστική!

Μεγάλη κερδισμένη η Μπάγερν που βρίσκεται στο μείον δύο, ενώ η Λειψία με τους 16 βαθμούς απέχει τρεις από την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (13/10)

Στουτγκάρδη-Κολωνία 2-1 (38′ Δώνης, 90+4′ Ακολό – 77′ Χάιντζ)

Σάββατο (14/10)

Μπάγερν Μονάχου-Φράιμπουργκ 5-0 (8′ Σούστερ αυτ., 42′ Κομάν, 63′ Αλκάνταρα, 75′ Λεβαντόφσκι, 90+3′ Κίμιχ)

Χόφενχαϊμ-Άουγκσμπουργκ 2-2 (52′ Χέμπνερ, 85′ Ούτ – 75′ Γκρέγκοριτς, 89′ Βογκτ αυτ)

Χέρτα Βερολίνου-Σάλκε 0-2 (54′ Γκορέτσκα, 78′ Μπούργκσταλερ)

Μάιντς-Αμβούργο 3-2 (2’Μαξίμ, 52′ Μπελ, 58′ Λάτζσα – 9′ Γουάλας, 90+2′ Σαλίχοβιτς)

Ανόβερο-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (36′ Σανέ – 10′ Χάλερ, 89′ Ρέμπιτς)

Ντόρτμουντ-Λειψία 2-3 (4′,64′ Ομπαμεγιάνγκ – 10′ Σάμπιτσερ, 25′ Πόουλσεν, 49′ Όγκοστιν)