Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαLA LIGAΜπιλμπάο: Έρχεται ηττημένη στο ΓΣΠ (vids)

Μπιλμπάο: Έρχεται ηττημένη στο ΓΣΠ (vids)

Η Βαλένθια επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από τρεις «στείρες» αγωνιστικές στο ισπανικό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Οι «Νυχτερίδες» έπιασαν καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές, με τον Πορτογάλο μεσοεπιθετικό Λουίς Νάνι στο 13′ (ωραίο δεξί βολέ μετά από κάθετη μεταβίβαση του Φαμπιάν Ορεγιάνα) και τον Ιταλό διεθνή Σιμόνε Τζάτζα (αριστερό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, το πρώτο του γκολ μετά από 9 μήνες) στις καθυστερήσεις του.

Το 2-0 δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης του «Μεστάγια», καθώς η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, η οποία πάντως διαμαρτύρεται για την ακύρωση του τέρματος του Μικέλ Σαν Χοσέ στο 22ο λεπτό, παρουσιάστηκε κάπως κουρασμένη μετά τον αγώνα της Πέμπτης κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (3-2) για το Europa League και δεν κατάφερε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο.