Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΑστίθ: Έβαλε την… υπογραφή του

Αστίθ: Έβαλε την… υπογραφή του

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Τρεις ήττες δέχθηκε ο ΑΠΟΕΛ στο τρέχον πρωτάθλημα, οι οποίες σημαδεύτηκαν από τραγικά λάθη του Ινιάκι Αστίθ. Έβαλε εν ολίγοις την… υπογραφή του ο Βάσκος στόπερ. Στο ματς με την ΑΕΛ στο Τσίρειο (11η αγωνιστική), ο υψηλόσωμος στόπερ στο 85ο λεπτό ανέτρεψε τον Μικέλ Αρουαμπαρένα, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και η αντίπαλος πήρε τη νίκη με 1-0.

Εκ νέου στο στάδιο της Λεμεσού, αυτή τη φορά στην 25η αγωνιστική, ο Ζοάο Πέδρο έβγαλε την μπαλιά από τα δεξιά, ο Αστίθ έδιωξε αλλά βρήκε τον Άντον Μάγκλιτσα και αυτός με σουτ είχε ανοίξει το σκορ.

Και προχθές το κακό τρίτωσε. Στο πρώτο τέρμα της ΑΕΚ στο 81ο λεπτό, δεν απομάκρυνε την μπάλα μετά από μπαλιά στην περιοχή (λάθος τοποθέτηση) και ο Νέστορας Μυτίδης έγραψε το 1-1. Και στο δεύτερο γκολ είχε υποπέσει στο φάουλ, το οποίο αξιοποίησε σε χρόνο καθυστερήσεων ο Χόρχε Λαρένα.