ΑΠΟΕΛ: Θρίαμβος με εφτά τελικές και ποσοστά κατοχής… Τσάμπιονς Λιγκ

ΤΟΥ ΣΙΜΟΥ ΠΑΦΙΤΗ

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κερδίσει ένα παιχνίδι ντέρμπι με 4-0 έχοντας εφτά τελικές προσπάθειες στον στόχο και κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο 37%!

Τέτοιο ποσοστό σε εντός έδρας αγώνα του ΑΠΟΕΛ μάλλον θα πρέπει να γυρίσουμε τον χρόνο πίσω και να πάμε στις αναμετρήσεις του Τσάμπιονς Λιγκ με Ρεάλ, Μπαρσελόνα και Παρί για να βρούμε. Ο Πάολο Τραμετσάνι μιλώντας στην συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του αγώνα με την Ανόρθωση που βρήκε τους γαλαζοκίτρινους νικητές με 4-0 είπε ότι η ομάδα του δυσκολεύτηκε περισσότερο από κάθε άλλη φορά στο ΓΣΠ από τη μέρα που ανέλαβε ο ίδιος τα ηνία της τεχνικής ηγεσίας.

Ο Ιταλός είπε την πραγματικότητα. Ο ΑΠΟΕΛ θριάμβευσε σε ένα παιχνίδι που ήταν κακός στο πρώτο ημίχρονο και πήρε… μπρος όταν προηγήθηκε 2-0 με το εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Μοράις. Ένα φανταστικό κτύπημα φάουλ του Νατέλ με το εξωτερικό του ποδιού στο 17’ και ένα εύστοχο κτύπημα πέναλτι του αρχηγού του έκαναν τη δουλειά να μοιάζει εύκολη, όμως στην αλήθεια μόνο τέτοια δεν ήταν.

Και σαφώς η επιτυχία επί της Ανόρθωσης αξιολογείται ως ακόμα πιο σημαντική, καθώς για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε σε μία βραδιά που δεν απέδωσε καλά. Τέτοιες νίκες δίνουν τίτλους. Οι γαλαζοκίτρινοι έγιναν η πρώτη ομάδα που κέρδισαν την Ανόρθωση μακριά από το «Αντώνης Παπαδόπουλος», έβαλαν πίεση στους διώκτες τους και πήραν το ζητούμενο σε άλλο ένα παιχνίδι χωρίς τον Τάαμαρι.

Eίναι και αυτή μία παράμετρος, αφού έγινε μπόλικη κουβέντα για το πώς θα… ζήσει ο ΑΠΟΕΛ χωρίς τον Ιορδανό. Τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς, είναι η απάντηση.