Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛAΠΟΕΛ: Θέλει να πιάσει «13άρι»

AΠΟΕΛ: Θέλει να πιάσει «13άρι»

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Θετικός είναι ο απολογισμός του ΑΠΟΕΛ στις εντός έδρας αναμετρήσεις πρωταθλήματος με την ΑΕΛ κατά τα τελευταία χρόνια, στατιστικό που προφανώς θέλει να διευρύνει στον κυριακάτικο αγώνα με τους γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού.

Σε 14 παιχνίδια, λοιπόν, ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στο ζητούμενο στα 12 εξ αυτών, μόλις σε δύο ματς έμεινε στην ισοπαλία και μία φορά ηττήθηκε. Και αυτή μόνο πρόσφατη δεν είναι. Το εν λόγω παιχνίδι διεξήχθη την αγωνιστική περίοδο 2011-12 και δη στην 6η στροφή του μαραθωνίου.

Στις 15 Οκτωβρίου 2011, η ΑΕΛ πανηγύρισε τη νίκη με 1-0, με το χρυσό τότε τέρμα να πετυχαίνει ο Ζόρζε Μοντέιρο στο 56ο λεπτό. Τότε, η ομάδα της Λεμεσού είχε στεφθεί πρωταθλήτρια.

Η πιο ευρεία νίκη του ΑΠΟΕΛ επί της ΑΕΛ στο διάστημα που εξετάζουμε ήταν την αγωνιστική περίοδο 2015-16, όταν στην 7η αγωνιστική «κέρασε» έξι τέρματα την αντίπαλο (6-0).