Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΑΠΟΕΛ: Τα διδάγματα της προϊστορίας με τον Απόλλωνα…

ΑΠΟΕΛ: Τα διδάγματα της προϊστορίας με τον Απόλλωνα…

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Ξέρετε πόσες φορές ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον Απόλλωνα κατά την προηγούμενη πενταετία και σε συνολικά 10 αγώνες στο Τσίρειο; Μονάχα 2.

Στη λήξασα σεζόν και την αγωνιστική περίοδο 2015-16, με αμφότερες τις αναμετρήσεις να διεξάγονται στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος. Δέχθηκε 7 φορές την ήττα από τον επικείμενο αντίπαλο και 1 παιχνίδι βρήκε τις ομάδες στην ισοπαλία. Δηλαδή, από τους 30 βαθμούς που διακυβεύονταν, πίστωσε στο ταμείο μονάχα 13. Μάλιστα, στην εν λόγω δεκάδα αγώνων, 6 φορές δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο πλεκτό. Κάτι που προφανώς δεικνύει πάρα πολλά.

Κατά την τελευταία δεκαετία, τώρα, ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενήθηκε 16 φορές από τον Απόλλωνα πάντοτε στο πρωτάθλημα, μετρώντας 7 νίκες, 8 ήττες, 1 ισοπαλία. Από τη σεζόν 2008-09 και εντεύθεν, ξεχωρίζει η ευρεία νίκη που είχαν πετύχει οι πρωτευουσιάνοι την αγωνιστική περίοδο 2010-11 με 5-0. Ένα ματς που είχε γίνει στις 17 Οκτωβρίου 2010 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.