ΑΠΟΕΛ: Σούμα 5-1-1 και σούπερ 15-0!

Κατά τις προηγούμενες 10 αγωνιστικές περιόδους, ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενήθηκε στο «Τάσος Μάρκου» από το Παραλίμνι επτά φορές καθώς σε τρεις σεζόν οι βυσσινί αγωνίζονταν στη Β΄ Κατηγορία. Πέντε φορές πανηγύρισε τη νίκη, εκ των οποίων τις τέσσερις στις ισάριθμες τελευταίες αναμετρήσεις. Σε 360 αγωνιστικά λεπτά δεν δέχθηκε γκολ και σκόραρε 15 φορές!

Από εκεί και πέρα, μία φορά έμεινε στην ισοπαλία και άλλη μία ηττήθηκε. Στις 20 Σεπτεμβρίου 2009 και δη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής εξήλθε ισόπαλος 1-1 (Τόρναουτ 32΄ / Μιχαήλ 90+2΄ πεν.) και ένα χρόνο μετά (11/9/10) με γκολ του Ταρουμπόα στο 48ο λεπτό (2η αγωνιστική) έχασε με 0-1. Όσο για την πιο αγχωτική νίκη του ΑΠΟΕΛ; Αυτή εντοπίζεται τη σεζόν 2008-09. Με γκολ του Ζεβλάκοφ (83΄), η ομάδα της Λευκωσίας είχε επιβληθεί με 1-0 (20ή αγωνιστική, 30/1/2009). Η τελευταία φορά που τα είπαν οι δύο ομάδες στο Παραλίμνι ήταν στις 5 Οκτωβρίου 2015.