ΑΠΟΕΛ: Ο Γκούμας μίλησε για πέναλτι-εφεύρεση εις βάρος του Αποστολάκη

Ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο, ενώ η ελληνική ομάδα κάτω των 21 ετών θα δώσει άλλο ένα παιχνίδι την Τρίτη κόντρα στη Σκωτία....

Την έντονη δυσαρέσκειά του για τη διαιτησία του Ελβετού Αντριέν Γιάκοτετ, εξέφρασε ο προπονητής της Εθνικής Ελπίδων Ελλάδας, Γιάννης Γκούμας, μετά την εντός έδρας ήττα από την Τσεχία με 0-2, που σήμανε και τον οριστικό αποκλεισμό της γαλανόλευκης από τα τελικά του Euro U21.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός της ελληνικής ομάδα εστίασε τα παράπονά του στο πέναλτι που δόθηκε υπέρ των Τσέχων στο 66ο λεπτό, σε καθαρό τάκλιν του Αποστολάκη του ΑΠΟΕΛ πάνω στον Γκρανέτσκι, κάνοντας λόγο για «εφεύρεση» απ’ την πλευρά του Ελβετού ρέφερι.

«Ήταν το σημείο κλειδί, το πέναλτι. Μέχρι τότε στεκόμασταν καλά, δεν κινδυνεύαμε. Με έναν παίκτη λιγότερο στο δεύτερο μέρος αμυνθήκαμε, όμως το πέναλτι ήταν μια… εφεύρεση. Ο Αποστολάκης παίρνει την μπάλα και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Από εκεί και πέρα δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε» τόνισε ο Γκούμας.