Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΑΠΟΕΛ - Κιζιλζάρ 1-0: Με τη χαμηλότερη τιμή στο… καταραμένο «Αστάνα Αρένα» (vid)

ΑΠΟΕΛ – Κιζιλζάρ 1-0: Με τη χαμηλότερη τιμή στο… καταραμένο «Αστάνα Αρένα» (vid)

Με το στενό 1-0 ασπίδα θα πάει ο ΑΠΟΕΛ στο… καταραμένο «Αστάνα Αρένα» για τη ρεβάνς με την Κιζιλζάρ, αφού παρά την 90λεπτη πολιορκία δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει σκορ ασφαλείας. Στο γήπεδο που δεν νίκησε ποτέ σε τρεις επισκέψεις και που την τελευταία φορά γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό από την Αστάνα (2019), θα πάει την άλλη Πέμπτη (11/8) για να σπάσει την γκίνια.

Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Είχαν απέναντί τους μια ομάδα που την ενδιέφερε μόνο το μισό γήπεδό τους, έλυσαν τον γόρδιο δεσμό με τον Εφραίμ στο 27’, έχασαν ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν καλύτερο αποτέλεσμα.

Σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων, υπάρχει διαφορά ποιότητας ανάμεσά τους. Εντούτοις, λίγο η φύση του ποδοσφαίρου, λίγο η έδρα και πολύ ο πλαστικός τάπητας, προϋποθέτουν εγρήγορση για την ομάδα της Λευκωσίας.

Με 74%-26% κατοχή και 10-0 τελικές προσπάθειες, μπορεί εύκολα να καταλάβει κανείς ότι το πρώτο ημίχρονο ήταν επιθετικός μονόλογος του ΑΠΟΕΛ. Η Κιλιλζάρ παρατάχθηκε με διπλή άμυνα ζώνης και κανέναν ποδοσφαιριστή μπροστά από τη μέση του γηπέδου.

Έτσι, οι γαλαζοκίτρινοι βρίσκονταν διαρκώς στο προσκήνιο και προσπαθούσαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των Καζάκων. Η λύση ήρθε στο 27’ με ψηλοκρεμαστό σουτ του Εφραίμ εκτός περιοχής και αφού προηγουμένως τού κατέβασε την μπάλα ο Εντονκαλά.

Από εκεί και πέρα, δύο ήταν οι άλλες κύριες στιγμές του πρώτου 45λέπτου. Ένα σουτ του Ντάλσιο (16’) και μια κεφαλιά του Ηλία (44’), που υποχρέωσαν σε δύσκολες αποκρούσεις τον Λομπάντσεφ.

Ίδια αναμενόταν η εικόνα στη συνέχεια και όντως έτσι είχαν τα πράγματα. Στο 51’ ο Ηλία… τραβούσε τα μαλλιά του, καθώς το δοκάρι τού στέρησε το παρθενικό γκολ του με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή πέρασε στο παιχνίδι τους Βιγιαφάνιες και Μαρκίνιος για να… βάλει φρέσκες και νέες ιδέες στο παιχνίδι, ενώ λίγο αργότερα πέρασαν επίσης οι Γεωργίου και Θεοδώρου. Πράγματι ασκήθηκε μεγαλύτερη πίεση, κυρίως με πρωταγωνιστή τον Μαρκίνιος, αλλά «καθάρισε» για τους Καζάκους ο Λομπάντσεφ.

Στο 87’ έπιασε ένα πολύ καλό συρτό σου του νεοεισελθόντα Βραζιλιάνου εξτρέμ από το ύψος του πέναλτι και ένα λεπτό αργότερα, πρόλαβε το πονηρό ψηλοκρεμαστό πλασέ του Τσεπάκ. Έτσι το σκορ έμεινε αναλλοίωτο έως το τέλος και την άλλη Πέμπτη, ο ΑΠΟΕΛ έχει μια δουλειά να τελειώσει στο Καζακστάν.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Εντονγκαλά (84′ Θεοδώρου), Νταουσβίλι (73′ Μαρκίνιος), Σαρφό, Εφραίμ (73′ Βιγιαφάνιες), Ντάλσιο (84′ Γεωργίου), Ηλία.

Κίζιλζαρ (Αλί Αλιέφ):  Λομπάντσεφ, Ταπάλοφ, Γκούρμαν, Καρσάκεβιτς, Μούζεκ (73′ Μουντίνοφ), Μπούσμαν, Γιάκοβλεφ (60′ Μουράτσεφ), Κονέ, Ντος Σάντος, Πόντιο (60′ Κοζλόφ), Λομπζανίντζε (90’+3 ).

Σκόρερ: Εφραίμ 27′ / –

Κίτρινες: Εφραίμ / Λομπάντσεφ, Μούζεκ

Στάδιο: ΓΣΠ.

Διαιτητής: Έρικ Λάμπρεχτς (Βέλγιο).

Α’ Βοηθός διαιτητής: Τζο ντε Βιρντ (Βέλγιο).

Β’ Βοηθός διαιτητής: Ματίας Χίλαερτ (Βέλγιο).

Τέταρτος: Γιάσπερ Βεργκούτ (Βέλγιο).

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

3′ Πιέζει ο ΑΠΟΕΛ από την αρχή, σε παθητικό ρόλο οι Καζάκοι.

4′ Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

5′ Πρώτο σουτ στο παιχνίδι, μακρινό από τον Φεράρι, η μπάλα άουτ.

7′ Φάουλ στον Ηλία περίπου 15 μέτρα μακριά από την περιοχή.

8′ Ο Σαρφό δοκίμασε να απειλήσει με απευθείας συρτό σουτ, ο Λομπάντσεφ όμως μπλόκαρε.

9′ Φάουλ στον Ντάλσιο λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, προς τα αριστερά όπως επιτίθεται ο ΑΠΟΕΛ.

10′ Ο Εφραίμ εκτέλεσε χαμηλά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

12′ Πρώτη επαφή με την μπάλα για τον Μπέλετς, ο οποίος πήρε πάσα από τον Κρέσπο.

13′ Πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη των φιλοξενούμενων στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, έδιωξε με κεφαλιά ο Καρώ.

16′ Καλό εντός περιοχής σουτ του Ντάλσιο μετά από συρτή πάσα του Εντονγκαλά, έδιωξε ο Λομπάντσεφ, ενώ δεν πρόλαβε ο Εφραίμ να πάρει το ριμπάουντ.

19′ Νέο φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ. Φωνές για κάρτα από τον κόσμο μετά από τόσα φάουλ, ωστόσο δεν δίνεται.

20′ Κεφαλιά του Καρώ, η μπάλα άουτ.

21′ Πρώτη κίτρινη στον Λομπάντσεφ επειδή έδιωξε την μπάλα εκνευρισμένος, αφού την έβγαλε κατά λάθος κόρνερ.

23′ Σέντρα του Τσεπάκ, άστοχη κεφαλιά του Ντάλσιο.

23′ Νέο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

25′ Πολιορκεί ασταμάτητα η ομάδα της Λευκωσίας.

27′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Εντονγκαλά έστρωσε με το στήθος και ο Εφραίμ με δυνατό εκτός περιοχής σουτ βάζει τον ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ.

34′ Καλός συνδυασμός τεσσάρων παικτών του ΑΠΟΕΛ, δεν πρόλαβε όμως ο Εντονγκαλά.

37′ Πρόβλημα με τον Τσεπάκ, ο οποίος πέρασε εκτός. Με δέκα μέχρι νεοτέρας ο ΑΠΟΕΛ.

38′ Επέστρεψε ο Τσεπάκ στο γήπεδο.

44′ Σέντρα του Εφραίμ, κεφαλιά του Ηλία, δύσκολα σε κόρνερ ο Λομπάντσεφ.

45′ Δύο λεπτά καθυστέρηση.

47′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

296747824 3286535544940868 8621015093571326492 N

46′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

50′ Πιέζει πάλι ο ΑΠΟΕΛ. Ίδιο σκηνικό, ίδιοι οι ρόλοι.

51′ Μακρινό σουτ του Τσεπάκ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

51′ Δοκάρι έπειτα από πολύ καλή ενέργεια και σουτ του Ηλία από το ύψος της περιοχής.

57′ Καλή κυκλοφορία της μπάλας και σουτ του Εφραίμ, κόντρα και κόρνερ.

65′ Δυσκολεύεται ο ΑΠΟΕΛ να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα και να κάνει πιο εύκολη τη ζωή του στη ρεβανς.

68′ Σέντρα του Εντονγκαλά, ο Ηλία μόλις που δεν πρόλαβε την μπάλα.

70′ Πάσα του Εντονγκαλά στον Εφραίμ, αυτός δοκίμασε από πλάγια και υποχρέωσε σε απόκρουση τον Λομπάντσεφ.

72′ Πρόβλημα με τον Νταουσβίλι.

73′ Επανέναρξη παιχνιδιού. Έγινε αλλαγή ο Νταουσβίλι, στη θέση του ο Μαρκίνιος, ενώ ο Βιγιαφάνιες πήρε τη θέση του Εφραίμ.

75′ Σέντρα του Φεράρι, κεφαλιά του Ντάλσιο, η μπάλα άουτ. Τραυματίστηκε ο Πορτογάλος στην πτώση και ζήτησε αλλαγή.

76′ Πολύ καλή ενέργεια και σέντρα του Μαρκίνιος, κεφαλιά του Ντάλσιο η μπάλα άουτ.

78′ Ακυρώθηκε γκολ της Κιζλιζάρ για οφσάιντ.

83′ Εκτός περιοχής πλασέ του Μαρκίνιος, η μπάλα άουτ.

87′ Καλό σουτ εντός περιοχής του Μαρκίνιος, σε κόρνερ ο Λομπάντσεφ.

88′ Ο Τσεπάκ προσπάθησε να… κρεμάσει τον Λομπάντσεφ, ο οποίος έδιωξε δύσκολα.

90′ Τέσσερα λεπτά καθυσέρησης.

90’+ Εκτός περιοχής σουτ του Μαρκίνιος, η μπάλα πάνω από την εστία.

90’+5 Τέλος παιχνιδιού.