Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΑΠΟΕΛ: Για τέταρτη διαδοχική αγωνιστική στην κορυφή!

ΑΠΟΕΛ: Για τέταρτη διαδοχική αγωνιστική στην κορυφή!

Ο ΑΠΟΕΛ, με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση του Ντάλσιο, κατέβαλε την αντίσταση του μαχητικού Ολυμπιακού (1-0), πανηγύρισε την 10η νίκη στα 11 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, ανανεώνοντας για τέταρτη διαδοχική αγωνιστική την παραμονή στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός, δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την έξυπνη πάσα του Σούσιτς στο 27ο λεπτό, πέτυχε το παρθενικό γκολ στον τρέχοντα μαραθώνιο και έγινε αυτομάτως ο 12ος παίκτης που χρίστηκε σκόρερ, με τη συμπλήρωση 17 αγώνων. «Είμαι πάρα πολύ ευτυχισμένος. Έχω δουλέψει πάρα πολύ γι΄ αυτό. Το πιο σημαντικό όμως είναι η ομάδα», σχολίασε ο χρυσός σκόρερ στο χθεσινό ματς.

Ο Ολυμπιακός, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια, έφυγε ξανά με άδεια χέρια, μένοντας χωρίς νίκη για 11η διαδοχική αγωνιστική και μοιραία, στη 13η θέση. Με διπλή ζώνης άμυνας, η ομάδα του Σεργίδη προσπάθησε να φρενάρει επιθετικά τον αντίπαλο. Σκέλος που δεν τα πήγε άσχημα, ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος, ωστόσο στο μεσοεπιθετικό κομμάτι πήρε εκ νέου βαθμό απροβίβαστο. Μία μόλις αξιόλογη φάση κατέγραψε, κάτι που λέει πολλά (μακρινό σουτ του Νάνι στο 75’).  Όπως και το γεγονός πως για τρίτο σερί 90λεπτο, δεν συνδέθηκε με το αντίπαλο πλεκτό. «Δεχτήκαμε εύκολο γκολ και μας επηρέασε ψυχολογικά», είπε μεταξύ άλλων ο Σεργίδης.

Ο ΑΠΟΕΛ, μπήκε με το δεξί στη νέα σεζόν γιατί στο πιο παραγωγικό του σκέλος, έστειλε έστω μία φορά την μπάλα στο πλεκτό. Από το 10ο έως το 35ο λεπτό, η ομάδα του Μιλόγεβιτς μέτρησε πέντε πολύ καλές φάσεις από τις επτά συνολικά τελικές στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη, οι γαλαζοκίτρινοι είχαν εκ νέου την κατοχή (60%), ωστόσο απουσίαζε η φαντασία και οι συγκροτημένες κινήσεις. Μία φορά το έπραξαν στο 89ο λεπτό, με τον Εφραίμ να μην σημαδεύει σωστά από πλεονεκτική θέση.

Ο Σέρβος κόουτς, είπε πως φάνηκε το γεγονός πως οι Δώνης και Φεράρι προέρχονταν από αποχή, ενώ όταν ρωτήθηκε εάν οι Κονσταντίνοφ, Γουίλερ θα είναι διαθέσιμοι με την ΑΕΛ, τόνισε χαρακτηριστικά: «Έγραψα γράμμα στον Άγιο Βασίλη να έχω όλους τους παίκτες διαθέσιμους, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω πότε θα τους έχουμε. Ελπίζω σύντομα να επιστρέψουν».

Ντρίπλαρε την ερώτηση για την ανανέωση του συμβολαίου του, λέγοντας ότι ένας προπονητής ανανεώνει κάθε αγωνιστική. «Για μένα δεν μετρά το χαρτί, μετρούν άλλα πράγματα. Περνώ πάρα πολύ καλά. Ας τα αφήσουμε στην άκρη αυτά. Είμαι εδώ, δεν θα φύγω», σημείωσε. «Θέλουμε παίκτες να έρθουν, αλλά πότε θα γίνει αυτό, δεν το γνωρίζω», απάντησε σχετικά με το σκέλος των προσθηκών.