Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛAΠΟΕΛ: Έρχονται οι Βόσνιοι, πέταξαν εκτός σε ματς «θρίλερ» την Ολίμπια (vid)

AΠΟΕΛ: Έρχονται οι Βόσνιοι, πέταξαν εκτός σε ματς «θρίλερ» την Ολίμπια (vid)

Η Ζρίνσκι Βοσνίας είναι ο αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Βόσνιοι επικράτησαν σε παιχνίδι θρίλερ στην Λουμπλιάνα με 3-2 της Ολίμπια στην παράταση και έτσι θα βρεθούν στον δρόμο των γαλαζοκιτρίνων της Λευκωσίας.

Ο Ιβάνοβιτς στο 18′ έβαλε σε θέση οδηγού την Ολίμπια, όμως ούτε το γκολ, ούτε η έδρα επηρεάσαν τους φιλοξενούμενους που κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 52′ με τον Μπιμπίγια. Στο 80′ οι γηπεδούχοι με κεφαλιά του Βόμπεργκαρ πήραν εκ νέου προβάδισμα, το οποίος όμως διήρκε μόνο για πέντε λεπτά. Στο 85΄η Ζρίνσκι με σκόρερ ξανά τον Μπιμπίγια ισοφάρισε 2-2.

Στο 90′ η Ολίμπια έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει τη νίκη – πρόκριση σε τετ α τετ του Μπρίγκιτς και στο δεύτερο λεπτό της ημίωρης παράτασης οι Βόσνιοι με σκόρερ τον Ίβαντσιτς πήρε για πρώτη φορά προβάσισμα στο ματς με 3-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.