ΑΠΟΕΛ: Δεν «χαμπαριάζει» ο Σέρβος

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Η αλήθεια είναι πως κάποιοι ποδοσφαιριστές αργούν να εγκλιματιστούν, κάποιοι άλλοι… ανοίγουν προς το φινάλε της σεζόν και άλλοι παρουσιάζουν τις πραγματικές δυνατότητες κατά τον (δύσκολο) χειμώνα. Είναι και ορισμένοι, όμως, που δεν… χαμπαριάζουν, δίνοντας με το «καλημέρα» πάρα πολλές λύσεις. Κάποιοι που μέσα στο καλοκαίρι δείχνουν σε τέτοια κατάσταση λες και βρισκόμαστε στην καρδιά της σεζόν.

Ο Αντρίγια Πάβλοβιτς συστήθηκε με τον πιο ηχηρό τρόπο! Αποτελεί τον πρώτο σκόρερ του ΑΠΟΕΛ και έναν εκ των καλύτερων και πιο ορεξάτων ποδοσφαιριστών της ομάδας. Οι ενστάσεις όταν αποκτήθηκε προ μηνών, αφορούσαν στην όχι και τόσο παραγωγική σεζόν στη Ραπίντ Βιέννης (8 γκολ σε 25 παιχνίδια), όμως ο Σέρβος επιθετικός «έγραψε» πάρα πολύ καλές εμφανίσεις, όταν τα πόδια άλλων συμπαικτών του έμοιαζαν ακόμη με… τούβλα. Πολύ γερό σκαρί, μαχητικός, αθλητικός, μπήκε με φόρα, πετυχαίνοντας έξι γκολ στα πρώτα οκτώ επίσημα ματς με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ. «Καθάρισε» με τρία τέρματα τη Σουτιέσκα στο ΓΣΠ (3-0) και η ομάδα του ανέτρεψε την ήττα στο Μαυροβούνιο (0-1).

Στο πρόσφατο παιχνίδι με την Ντουντελάνζ ήταν από τους κύριους πρωταγωνιστές στο πεντάλεπτο κατά το οποίο ο ΑΠΟΕΛ έφερε τα κάτω-πάνω. Όταν βρήκε στηρίγματα και η μπάλα έφτασε σε αυτόν, πέτυχε δύο γκολ και θα μπορούσε να σκοράρει άλλη μία φορά. Και στο πρωτάθλημα έκανε αρχή με γκολ, βάζοντας την υπογραφή του στο τρίτο τέρμα των πρωταθλητών (μέτρησε και μία ασίστ), αφήνοντας υποσχέσεις ότι μπορεί να αποτελέσει το «πολυβόλο» των πρωτευουσιάνων.

Ο 25χρονος Σέρβος είναι υπερπολύτιμο εργαλείο, πιστός στρατιώτης, χρήσιμος τακτικά επιθετικός και στον ΑΠΟΕΛ, ασφαλώς, προσδοκούν σε ανάλογη συνέχεια ώστε να καθιερωθεί και στη συνείδηση του κόσμου ως ο γκολτζής επιθετικός. Τον παίκτη που αναζητούσε εξάλλου η ομάδα, μετά την πενιχρή συνεισφορά των στράικερ-κορυφής στο σκοράρισμα κατά τη λήξασα αγωνιστική περίοδο.

Ο άλλοτε ποδοσφαιριστής της Κοπεγχάγης μπορεί να φέρει το πολυπόθητο εύκολο γκολ αφού έχει την ικανότητα να βρίσκεται στον σωστό χρόνο και θέση για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Την ίδια στιγμή, έχει την οξυδέρκεια να εκμεταλλεύεται τον χώρο για να σκοράρει με κάθε λογής τρόπο. Κάτι που απέδειξε, άλλωστε, στέλνοντας το… τόπι στο αντίπαλο πλεκτό τόσο με σουτ ή πλασέ όσο και με κεφαλιά.

Η πολύ καλή απόδοσή του είναι και ο λόγος που ο Σουηδός Λίνους Χαλένιους δεν πήρε πολλές ευκαιρίες. Ο έμπειρος φορ συνεχίζει όμως τη σκληρή δουλειά ώστε να καλύψει για οποιαδήποτε αιτία το κενό του Αντρίγια Πάβλοβιτς. Και έχει το αγωνιστικό υπόβαθρο για να το πράξει.

Ένα τέρμα κάθε ενάμιση αγώνα

Ο Αντρίγια Πάβλοβιτς έχει αγωνισθεί και στα οκτώ επίσημα παιγνίδια που έδωσε η ομάδα του μέχρι σήμερα. Επτά στην Ευρώπη και ένα στο πρωτάθλημα. Το κοντέρ του γράφει 602 λεπτά, στέλνοντας την μπάλα να αναπαυτεί στο αντίπαλο πλεκτό έξι φορές και αποτελώντας το πρώτο «κανόνι» του ΑΠΟΕΛ. Ο Σέρβος στράικερ, δηλαδή, έχει ως μέσο όρο 1 γκολ κάθε 100 λεπτά.