ΑΠΟΕΛ: Από τότε που οι Γιαμπερέ-Ποτέ του έδωσαν το φιλί της ζωής

Τι έγινε στις τρεις πιο πρόσφατες αναμετρήσεις πρωταθλήματος απέναντι στην Ανόρθωση και ο απολογισμός κατά την τελευταία δεκαετία…

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Ένδεκα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες. Αυτός είναι ο απολογισμός του ΑΠΟΕΛ στις εντός έδρας αναμετρήσεις πρωταθλήματος απέναντι στην Ανόρθωση κατά την τελευταία 10ετία και προφανώς, θέλει να αυξήσει κατά μία τις επιτυχίες στο επικείμενο ντέρμπι. Έξι νίκες, μία ισοπαλία, τρεις ήττες λέει το «ταμπλό» στα παιχνίδια που έγιναν στην πρώτη φάση και πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες, δύο ήττες κατά τη δεύτερη.

Οι αγώνες απέναντι στην «Κυρία» είναι αμφίρροποι και στις πλείστες των περιπτώσεων κρίνονται στις λεπτομέρειες. Εξάλλου, το γεγονός πως ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη στις 11 από τις τελευταίες 20 φορές που υποδέχθηκε την ομάδα της Αμμοχώστου, αντικατοπτρίζει πολλά.

Το καμπανάκι του κινδύνου κρούει ακόμη πιο έντονα, βλέποντας κανείς τις πιο πρόσφατες αναμετρήσεις στο ΓΣΠ. Δηλαδή τις τρεις τελευταίες, όπου ο ΑΠΟΕΛ μετρά από μία νίκη, μία ισοπαλία και μία ήττα. Συγκεκριμένα στις 23/4/17 (32η αγωνιστική) ο Γιαμπερέ τρία λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του 90λεπτου «απάντησε» στο γκολ του Καλδερόν (36΄) για να διαμορφώσει το τελικό 1-1.

Στις 18/9/17 (4η αγωνιστική) με γκολ του Ζοάο Βίκτορ  (30΄) η Ανόρθωση απέδρασε με τους τρεις βαθμούς (0-1) και στις 12/5/18 (36η αγωνιστική) ο Ποτέ στο 88’ χάρισε την αγχωτική νίκη στους γαλαζοκίτρινους (2-1) με την οποία σφράγισαν τον τίτλο του πρωταθλητή.