Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΑΠΟΕΛ: Από την καλή και από την ανάποδη

ΑΠΟΕΛ: Από την καλή και από την ανάποδη

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Εάν «σκαλίσει» κανείς το τι έγινε στις αναμετρήσεις πρωταθλήματος με αντίπαλο την ΑΕΚ στο στάδιο ΓΣΠ, θα φέρει στην επιφάνεια καλά και κακά «νέα» για τον ΑΠΟΕΛ. Θέλετε ν’ αρχίσουμε από τα καλά; Κατά την τελευταία δεκαετία, δηλαδή από την αγωνιστική περίοδο 2007-08 και εντεύθεν, οι γαλαζοκίτρινοι κατάφεραν να καρπωθούν τους τρεις βαθμούς στις μισές αναμετρήσεις με τους Λαρνακείς.

Το πρόσημο είναι εν ολίγοις θετικό. Συγκεκριμένα, από τα 14 συνολικά παιχνίδια που έδωσαν, στα 7 ήταν αυτοί που πανηγύρισαν επιτυχία. Σε 4 ματς το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους μονομάχους να μένουν στην ισοπαλία και σε 3 παιχνίδια ηττήθηκαν. Στο εν λόγω διάστημα, οι πρωτευουσιάνοι κατάφεραν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία 23 φορές και αντιθέτως μάζεψαν την μπάλα από το δικό τους πλεκτό 10 λιγότερες (13).

Τα κακά «νέα» για τον Θρύλο; Κατά τις τελευταίες 5 σεζόν, δηλαδή στην ακόμη πιο πρόσφατη προϊστορία, διεξήχθησαν 9 αγώνες και μονάχα σε 1 εξ αυτών κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ να κερδίσει, κάτι που δεικνύει πάρα πολλά όσον αφορά στη δυναμική που ανέπτυξε η επικείμενη αντίπαλος. Πέρυσι εκ νέου στην 34η αγωνιστική, ο ΑΠΟΕΛ είχε φιλοξενήσει την ΑΕΚ και επιβλήθηκε με 2-0 (Σωτηρίου 41’, Γιαννιώτας 65’ π.), πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Στα υπόλοιπα παιχνίδια από την αγωνιστική περίοδο 2012-13 και εντεύθεν, 4 βρήκαν τους μονομάχους να παίρνουν από ένα βαθμό (ισοπαλία) και 3 φορές οι κιτρινοπράσινοι έφυγαν με το «διπλό» από το στάδιο της πρωτεύουσας.

Ασφαλώς, η προϊστορία αποτελεί πολύ καλή πηγή για να διανθιστεί το αυριανό ντέρμπι κορυφής που θα διεξαχθεί στο ΓΣΠ, αλλά δεν προδικάζει κάτι όσον αφορά στο τελικό αποτέλεσμα. Εντός των τεσσάρων άσπρων γραμμών θα κριθούν βεβαίως τα πάντα και στον ΑΠΟΕΛ αισιοδοξούν πως θα πάρουν τη νίκη που θα ισοδυναμεί με την κατάκτηση του 26ου τίτλου πρωταθλήματος στην ιστορία τους.