Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ: Τι διδάσκει η προϊστορία;

ΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ: Τι διδάσκει η προϊστορία;

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Στις 20 Φεβρουαρίου, πριν από ένα μήνα δηλαδή, ο ΑΠΟΕΛ φιλοξένησε για 13η φορά κατά την τελευταία δεκαετία την ΑΕΛ σε ματς πρωταθλήματος. Τότε, ο Θρύλος με γκολ των Βινίσιους Ολιβέιρα (34’), Νούνο Μοράις (78’) και Ιγκόρ ντε Καμάργκο (90’+4) είχε επιβληθεί με 3-0, καταγράφοντας τη 18η νίκη του στο τρέχον πρωτάθλημα.

Πέντε αγωνιστικές μετά, θα καταφέρει να υλοποιήσει άραγε εκ νέου τον στόχο του και να εδραιωθεί στην κορυφή της βαθμολογίας, με το πέρας της δεύτερης στροφής των πλέι οφ; Ίδωμεν…

Όπως προαναφέραμε, από την αγωνιστική 2007-08 και εντεύθεν, οι δύο ομάδες μέτρησαν δυνάμεις στο ΓΣΠ 13 φορές. Ο απολογισμός; Συντριπτικά υπέρ των γηπεδούχων! Συγκεκριμένα, δέκα φορές πανηγύρισαν τους τρεις βαθμούς, σε δύο αναμετρήσεις κόλλησαν στην ισοπαλία και μία μόλις φορά ηττήθηκαν.

Και αυτή μόνο πρόσφατη δεν είναι. Το εν λόγω παιχνίδι είχε διεξαχθεί την αγωνιστική περίοδο 2011-12 και δη στην 6η στροφή. Στις 15 Οκτωβρίου 2011, η ΑΕΛ πανηγύρισε τη νίκη με 1-0, με το χρυσό τότε τέρμα να πετυχαίνει ο Ζόρζε Μοντέιρο στο 56ο λεπτό.

Κατά την τελευταία δεκαετία, πάντοτε, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να παραβιάσει 29 φορές την αντίπαλη εστία, όπερ και σημαίνει πως πετυχαίνει κάτι περισσότερο από δύο τέρματα ανά ματς απέναντι στον σύλλογο της Λεμεσού. Είδε τη δική του εστία αντιθέτως να παραβιάζεται μόλις τέσσερις φορές.

Τα τέρματα τα έχει δεχθεί σε τρεις αναμετρήσεις, ενώ στις τέσσερις τελευταίες κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν παθητικό. Άρα, η προϊστορία διδάσκει πως ο Θρύλος, εύκολα ή δύσκολα, βρίσκει εντός έδρας τον δρόμο που οδηγεί στη νίκη απέναντι στην ΑΕΛ…