ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROPE CUPΑποχαιρέτησε την Ευρώπη με έκτη ήττα ο ΑΠΟΕΛ

Αποχαιρέτησε την Ευρώπη με έκτη ήττα ο ΑΠΟΕΛ

Δεν τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ ούτε στην 6η αγωνιστική του FIBA Europe Cup να χαρεί την χαρά της νίκης, αφού ηττήθηκε εντός έδρας από την γερμανική Medi Bayreuth με 83-68, σε ένα παιχνίδι όπου οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν για αρκετά διαστήματα θετική παρουσία στο παρκέ.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλά στον αγώνα και στο 5’ ήταν μπροστά με 10-8. Ακολούθως η γερμανική ομάδα ανέβηκε και κατάφερε στο τέλος του δεκαλέπτου να προηγείται με 22-16. Μέχρι το 15:30 οι «γαλαζοκίτρινοι μείωσαν στους δύο την διαφορά (29-27), ενώ και στην συνέχεια ο αγώνας ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένος. Στο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ήταν πίσω στο σκορ με 39-35.

Καλύτερα πατούσε στο γ’ δεκάλεπτο η Bayreuth, που στο 26’ ήταν μπροστά με 55-44 ενώ στο τέλος της περιόδου το σκορ πήγε στο 67-53. Μέχρι τα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 75-61, ενώ με το φινάλε του αγώνα το σκορ πήγε στο τελικό 83-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 35-39, 53-67, 68-83

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Κωνσταντίνου, Γιανναράς 8 (2), Λοϊζίδης, Μπόγιο 5 (1), Τόμπσον 7 (1), Κάφι 6 (1), Ντέντι 19 (3), Γκάρετ 16 (3), Κοιλαράς 2, Κούνας 5, Πυρίλλης.

Medi Bayreuth (Las Msell): Doreth 2, Gruttner 2, Jones 9 (1), Meisner 8, Raffington 2, Alford 16 (5), Bruinsma 7 (1), Linhart 2, Robinson 4, Seiferth 10, Travis 12, Woodard 9 (2).