Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΑΠΟΕΛ-Πάφος FC 0-1: Η αρχή ήταν τα... πάντα

ΑΠΟΕΛ-Πάφος FC 0-1: Η αρχή ήταν τα… πάντα

Η αρχή δεν ήταν απλώς το ήμισυ παντός στο ΓΣΠ. Ήταν τα πάντα! Η Πάφος σκόρερ στο 2’ με τον Μπεριγκό, νίκησε με 1-0 τον ΑΠΟΕΛ για δεύτερη φορά στη Λευκωσία κατά την τρέχουσα σεζόν και πήρε «αέρα» τεσσάρων βαθμών στην κορυφή του α’ γκρουπ.

Όποιο και αν ήταν το αποτέλεσμα σήμερα θα ήταν δίκαιο, καθώς ευκαιρίες δημιουργήθηκαν και από τις δύο ομάδες, ενώ η υπεροχή ήταν εναλλασσόμενη. Ως εκ τούτου, ήταν δίκαιη η επικράτηση των φιλοξενούμενων εις βάρος των γηπεδούχων, οι οποίοι αγνοούν τη νίκη για τέταρτο ματς πρωταθλήματος (έξι με τα δύο στο κύπελλο με την Ανόρθωση).

Μπήκε δυνατά η Πάφος FC και μόλις στο 2ο λεπτό πήρε το προβάδισμα με σουτ του Μπεριγκό. Το τέρμα έδωσε ακόμη περισσότερη ώθηση στους φιλοξενούμενους, που στο επόμενο τρίλεπτο απείλησαν άλλες δύο φορές (Μέρφι 4’, Μέρφι-Φουρ 5’).

Οι γαλαζοκίτρινοι άργησαν να συνέλθουν και άρχισαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους κοντά στο 20λεπτο. Όχι κάτι το σπουδαίο, όμως, καθώς πέραν από δύο ακίνδυνα σουτ (Κλωναρίδη 19’, Ενσούε 22’), είχαν και μια φάση διαρκείας στο 24’ με σουτ των Κατσαντώνη, Ενσούε και Σιέλη, που δεν είχαν τύχη. Ήταν η πιο σημαντική στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο 45λεπτο.

Κάπως καλύτερο ήταν το δεύτερο ημίχρονο, αφού αν μη τι άλλο σημειώθηκαν πιο ξεκάθαρε ευκαιρίες ένθεν και ένθεν. Οι γαλαζοκίτρινοι κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα και ήταν πιο επιθετικοί από τους γαλάζιους, αναζητώντας το τέρμα της ισοφάρισης. Ωστόσο, οι Βινίσιους (48’-κεφαλιά), Κλωναρίδης (60’), Ζαχίντ (72’-η μεγαλύτερη ευκαιρία), Σαχάρ (74’), Γουίλερ (85’) δεν βρήκαν στόχο.

Σπουδαίες όμως ήταν και οι ευκαιρίες του Μπεριγκό (65’, 73’), ο οποίος θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς. Ωστόσο, έστω και έτσι, το σκορ έμεινε αναλλοίωτο και η Πάφος πήρε το σημαντικό «διπλό» στην προσπάθειά της να πάρει την πρώτη θέση στον β’ όμιλο.

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σιέλης (84′ Νούχιου), Σαμπάλα (46′ Γουίλερ), Εντονγκαλά (70′ Κούτσακος), Ντε Βινσέντι, Ανουάρ, Κλωναρίδης, Ζαχίντ, Κατσαντώνης (57′ Μπεν Σαχάρ).

Πάφος FC (Στιβ Κωνσταντινίδης): Ρούντκο, Σάιθ, Αραγιούρι, Κβίντα, Αουρέλιο, Πάνιτς (46′ Βαλεριάνος), Πάντσεον, Φουρ, Βαλακάρι, Μέρφι (46′ Bα), Μπεριγκό (77′ Τόρες).

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΡΧΙΣΕ

2′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μέρφι έδωσε στον Βαλακάρι, αυτός πάσαρε αμέσως στον Μπεριγκό, ο οποίος παρά την παρέμβαση του Βινίσιους, έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας και σούταρε στα δίχτυα.

4′ Ο Μέρφι σέντραρε και ο Βινίσιους έδιωξε σε κόρνερ.

5′ Σέντρα του Μέρφι, διώχνει ο Ουζόχο, σουτάρει και στέλνει την μπάλα άουτ το Φουρ.

19′ Το πρώτο σουτ στο παιχνίδι για τον ΑΠΟΕΛ από τον Κλωναρίδη, δεν έχει πρόβλημα ο Ρούντκο.

22′ Μακρινό σουτ του Ενσούε, η μπάλα ψηλά άουτ.

24′ Φάση διαρκείας με τρία σουτ από τους Κατσαντώνη, Ενσούε και Σιέλη, χάνεται η ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

27′ Πολύ καλό σουτ του Μέρφι, σπουδαία απόκρουση του Ουζόχο.

45’+1 Φάση διαρκείας στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, αδύναμο το σουτ του Φουρ, μπλοκάρει ο Ουζόχο.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

48′ Εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βινσέντι, κεφαλιά του Βινίσιους, η μπάλα άουτ.

57′ Η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Βινίσιους μετά από κόντρα, ζήτησε πέναλτι η Πάφος, ο Κουμής έδειξε παίζετε…

60′ Ο Κλωναρίδης έκανε την κούρσα, έφτασε κοντά στην περιοχή, σούταρε και έστειλε την μπάλα δίπλα από δοκάρι.

65′ O Πάντσεον έδωσε στον Φουρ, αυτός σέντραρε και ο Μπεριγκό με κοντινό σουτ έχασε σπουδαία ευκαιρία.

72′ Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ στο ματς: συρτή σέντρα του Γουίλερ, πολύ κακό σουτ του Ζαχίντ από πολύ πλεονεκτική θέση.

73′ Ο Μπεριγκό χάνει τεράστια ευκαιρία, αφού βρέθηκε μόνος μπροστά από τον Ουζόχο και έστειλε την μπάλα άουτ με πλασέ.

74′ Συρτό σουτ του Σαχάρ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα μόλις άουτ.

81′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή στον Κβίντα.

85′ Διαγώνιο σουτ του Γουιλερ, η μπάλα άουτ.

90’+3 Ο Βα μπήκε στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.