Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΑΠΟΕΛ-ΠΑΕΕΚ 1-0: Λύτρωση από το κεφάλι του... σέντερ φορ Σόουζα! (vid & pics)

ΑΠΟΕΛ-ΠΑΕΕΚ 1-0: Λύτρωση από το κεφάλι του… σέντερ φορ Σόουζα! (vid & pics)

Η πρώτη νίκη του ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα ήρθε αγχωτικά στο φινάλε της 4ης αγωνιστικής με λυτρωτή τον Σόουζα, ο οποίος σκόραρε στο 80’ κόντρα στη μαχητική και ηρωική ΠΑΕΕΚ (1-0). Τρίποντο που πανηγυρίστηκε έντονα από τους οπαδούς των γαλαζοκιτρίνων, που προσδοκούν σε καλύτερες ημέρες.

Η ομάδα της Λευκωσίας τα βρήκε μπαστούνια απέναντι στην αντίστοιχη της Κερύνειας, παρά το ότι αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω για κάτι περισσότερο από περίπου 70 λεπτά. Χρειάστηκε να ανακατέψει πολύ την τράπουλα ο Σωφρόνης Αυγουστή κατά τη διάρκεια του ματς, ο οποίος έδωσε εντολή στον Σόουζα να αγωνιστεί στην κορυφή από το 58’ και στο τέλος δικαιώθηκε.

Οι σημαντικότερες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου αφορούσαν σε διαιτητικής αποφάσεις. Στο 5’ αποβλήθηκε ο Σουαμαόρο για πάτημα στον Ντανίλο, κατόπιν υπόδειξης του Φερνάντες Κορέια Γκουστάβο (VAR) και αφού είδε τη φάση ο Σολωμού. Οι αριθμητικές ισορροπίες ανατράπηκαν νωρίς λοιπόν, ενώ στο 31’ είχαμε υπόδειξη πέναλτι σε ανατροπή του Οκριασβίλι από τον Βαρέλα. Εντούτοις, δύο λεπτά αργότερα ο Μάγκλιτσα εκτέλεσε άσχημα και έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Όπως ήταν αναμενόμενο και ακόμα πιο φυσικό μετά την αποβολή, οι γαλαζοκίτρινοι κυριάρχησαν και δημιουργούσαν ευκαιρίες και προϋποθέσεις. Εντούτοις, τις πλείστες φορές είτε η τελική πάσα είτε η τελική προσπάθεια δεν ήταν ιδανική, με αποτέλεσμα να μην ανησυχεί ιδιαίτερα ο Πρόδεκ. Εξαίρεση, πλην της φάσης του πέναλτι, ένα σουτ του Σόουζα στο 20’ που υποχρέωσε τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων σε δύσκολη απόκρουση.

Στο δεύτερο ημίχρονο κυλούσε ο χρόνος και ο ΑΠΟΕΛ έδειχνε να δυσκολεύεται όλο και περισσότερο να μπει στην αντίπαλη περιοχή. Ο Αυγουστή άρχισε να αλλάζει πρόσωπα και σχήματα για να βρει την άκρη, ωστόσο τίποτα δεν φαινόταν να «έπιανε» και το έργο άρχισε να γίνεται αγχωτικό για τους γηπεδούχους και τους οπαδούς τους.

Ακόμη περισσότερο όταν στο 76’ έφυγε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Οκριασβίλο. Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η σέντρα του Νατέλ στο κεφάλι του Σόουζα, ο οποίος άνοιξε το σκορ και χάρισε τη νίκη στον ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μιχαήλ, Καρώ, Σάβιτς, Πολυκάρπου (75′ Κατσαντώνης), Θεοδώρου (67′ Εντονγκαλά), Σόουζα, Ντανίλο (75′ Τσεπάκ), Σαμπάλα, Οκριασβίλι, Νατέλ, Μάγκλιτσα (58′ Νταουσβίλι).

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Πρόσεκ, Δημητρίου, Έσελινγκ, Σουμαόρο, Τσόσιτς, Κούρος, Βαρέλα (59′ Κωμοδίκης), Γιάνσεν (18′ Τίμερμανς), Αριστοτέλους (85′ Ντίας), Ενόχ (58′ Νάντο), Μπάμπιτς (85′ Καπαρτής).

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας.

1′ Άρχισε το ματς.

4′ Εξετάζεται ενδεχόμενο κόκκινης στον Σουμαορό κατόπιν υπόδειξης του Φερνάντες Κορέια Γκουστάβο (VAR).

5′ Κόκκινη στον Σουμαορό.

12′ Η μπάλα στρώθηκε στον Σόουζα εντός περιοχής, αυτός πλάσαρε και μπλόκαρε ο Πρόσεκ.

17′ O Σόουζα έστρωσε στον εκτός περιοχής Οκριασβίλι, αλλά το σουτ του τελευταίου έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

20′ Νέο πλασέ του Οκριασβίλι, ο Πρόσεκ δεν είχε πρόβλημα.

20′ Ο Οκριασβίλι πάσαρε στον Σόουζα, δύσκολη απόκρουση του Πρόσεκ.

27′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Οκριασβίλι, η μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.

28′ Ο Σαμπάλα με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Μάγκλιτσα, η κεφαλιά του οποίου δεν βρήκε στόχο.

31′ Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ σε ανατροπή του Οκριασβίλι από τον Βαρέλα.

33′ Ο Μάγκλιτσα εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα άουτ.

40′ Σουτ του Θεοδώρου εκτός περιοχής, η μπάλα στα χέρια του Πρόσεκ.

45’+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

49′ Διπλό όχι του Πρόσεκ πρώτα σε κεφαλιά του Νατέλ και έπειτα σε προσπάθεια του Σόουζα με το στήθος. Ειδικά η δεύτερη προσπάθεια του κίπερ της ΠΑΕΕΚ ήταν πολύ δύσκολη, καθώς ήταν πεσμένος κάτω και εκτινάχθηκε.

53′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Οκρισβίλι δεν έκανε καλό σουτ και η δουλειά του Πρόσεκ έγινε έυκολη.

71′ Ο Ντανίλο έδωσε στον Οκριασβίλι, αυτός σούταρε για να διώξει ο Τσόσιτς.

74′ Κεφαλιά του Σάβιτς μετά από εκτέλεση φάουλ του Οκριασβίλη, δύσκολα σε κόρνερ ο Πρόσεκ.

76′ Δεύτερη κίτρινη στον Οκριασβίλι για χτύπημα με τον αγκώνα στον Δημητρίου.

80′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Σόουζα με κεφαλιά ανοίγει το σκορ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Νατέλ.

87′ Παραλίγο αυτογκόλ από τον Τσεπάκ, μπλόκαρε ο Μιχαήλ.

90′ Ο Νατέλ έδωσε στον Κατσαντώνη, ο οποίος σούταρε και έχασε την ευκαιρία του αγώνα!

90’+2 Ο Σαμπάλα πρόλαβε και έσωσε τον ΑΠΟΕΛ, απομακρύνοντας προτού ο Καπαρτής βρεθεί φάτσα με τον Μιχαήλ.

90’+4 Τέλος παιχνιδιού.