Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΑΠΟΕΛ - Ομόνοια: Η φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων

ΑΠΟΕΛ – Ομόνοια: Η φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (1-0 για την Ομόνοια με γκολ του Λούφτνερ) αποτελεί τη φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων. Εν ολίγοις, αποτυπώνει αυτά που έδωσαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Η Ομόνοια, με εξαίρεση του πρώτο 10λεπτο, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Κυριάρχησε στον χώρο της μεσαίας γραμμής, εκεί όπου ξεχώρισε η παρουσία του Κούσουλου και δημιούργησε τις φάσεις για να πετύχει περισσότερα από ένα τέρματα. Όσον αφορά στον ΑΠΟΕΛ, εκδήλωσε αδυναμία στη μεταφορά της μπάλας στην αντίπαλη περιοχή, επηρεασμένο και από την αναγκαστική αλλαγή του Εντονγκαλά. Ανεμικές επιθέσεις, χωρίς υποστήριξη των μπακ και βασισμένες σε ατομικές κυρίως ενέργειες.