Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΑΠΟΕΛ - Άρης 0-1: Μάγκικο ιστορικό «διπλό» και κορυφή με το απόλυτο

ΑΠΟΕΛ – Άρης 0-1: Μάγκικο ιστορικό «διπλό» και κορυφή με το απόλυτο

Ο Άρης έκανε το 3 στα 3 με σπουδαίο διπλό στην έδρα του ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας 1-0 χάρις σε γκολ του Καζού στο 14ο λεπτό. Μια σπουδαία και ιστορική νίκη, καθώς είναι η πρώτη στην ιστορία του στο ΓΣΠ εις βάρος της ομάδας της Λευκωσίας.

Η νίκη της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» ήταν πέρα για πέρα δίκαιη. Πήρε το παιχνίδι στη δύναμη και στον γρήγορο ρυθμό, έπνιξε με ασταμάτητο πρέσινγκ τους γαλαζοκίτρινους μη επιτρέποντάς του να δημιουργήσουν ευκαιρία, ενώ σκόραρε και είχε με το μέρος της τις περισσότερες φάσεις.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν απάντηση στην τακτική του Άρη, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα και στραβοπάτησαν για ακόμη μία φορά στην έδρα τους μετά την πρεμιέρα (1-1 με την Πάφος FC).

Ο Άρης δικαίως μπήκε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας το προβάδισμα στο σκορ. Αν και η κυκλοφορία της μπάλας ήταν μοιρασμένη, σημασία έχει πάντα τι την κάνει μία ομάδα όταν την έχει στην κατοχή της.

Ε, οι πράσινοι ήταν πιο ουσιαστικοί, όχι μόνο επειδή σκόραραν με τον Καζού στο 18’, σε φάση που έκρυψαν την μπάλα, μα και επειδή όταν έφταναν στην περιοχή ήταν πιο απειλητικοί από τους αντιπάλους τους.

Προτού προηγηθούν είχαν διπλή ευκαιρία, πρώτα με εντός περιοχής σουτ του Γκομίς που υποχρέωσε σε δύσκολη απόκρουση τον Μπέλετς και στην επαναφορά με σουτ του μετέπειτα σκόρερ στο δοκάρι. Επίσης, στο 43’ για ένα βήμα δεν πρόλαβε ένας από τους Γκομίς και Μπαμπίκα να διπλασιάσουν τα τέρματα της ομάδας τους, μετά από παράλληλη σέντρα του Καζού.

Όσο για τον ΑΠΟΕΛ, δημιουργούσε προϋποθέσεις κυρίως με τον δραστήριο Μαρκίνιος από αριστερά, ωστόσο ο Μάγκλιτσα δεν κατάφερνε να νικήσει τους αντίπαλους αμυντικούς, οι οποίοι ήταν πάντα ένα βήμα πιο γρήγοροι.

Όσο για το δεύτερο ημίχρονο; Και όμως! Ο ΑΠΟΕΛ σε 45+6 λεπτά με την καθυστέρηση είχε μόλις μία τελική με σουτ του Μπλουμ στο 90’+1, που ήταν μάλιστα και άστοχο! Σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να κάμψει τη διαρκή πίεση που ασκούσε ο Άρης, που κυνηγούσε ασταμάτητα κάθε φάση.

Αντιθέτως, πάλι ήταν οι πράσινοι που έφτασαν πιο κοντά στο γκολ. Κορυφαία στιγμή το σουτ του Μαγιαμπέλα από το ύψους του πέναλτι (69’), ενώ είχε επίσης ένα διαγώνιο σουτ του Κακόριν (72’) και ένα επικίνδυνο σουτ του Σπόλιαριτς (80’).

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Γουίλερ (82′ Φεράρι), Εντονγκαλά (55′ Μπλουμ), Κοσταντίνοφ, Σαρφό (55′ Βιγιαφάνιες), Μαρκίνιος, Ντάλσιο (55′ Κβιλιτάια), Μάγκλιτσα (82′ Μορέιρα).

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Μπρόρσον, Μουσούντα, Καζού, Μπράουν (84′ Ντελμίρο), Σόκε, Μπένγκτσον (46′ Στρούσκι), Μαγιαμπέλα (77′ Γιαμπλόσκι), Μπαμπίκα (64′ Σπόλιαριτς), Γκομίς (46′ Κακόριν).

Σκόρερ: – / Καζού 18′

Κίτρινες: Τσεπάκ / Μουσούντα, Καζού, Μπαμπίκα, Γιαγκό, Ντελμίρο

Στάδιο: ΓΣΠ.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος.

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης.

VAR: Κώστα Ροβέρτος.

AVAR: Ευαγόρου Ευαγόρας.

Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης.

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

1′ Κεφαλιά του Ντάλσιο, η μπάλα άουτ.

7′ Παρακινδυνευμένο γύρισμα στον Μπέλετς, πήγε να επωφεληθεί ο Γκομίς, αλλά ο Σλοβένος πρόλαβε και έδιωξε.

8′ Ο Μαρκίνιος με ωραίες ενέργειες έδωσε στον Εντονγκαλά, ο οποίος με λανθασμένη μπαλιά και… κατέστρεψε την προϋπόθεση για ευκαιρία.

13′ Σέντρα του Γουίλερ, ο Μουσούντα πρόλαβε να διώξει προτού ο Μάγκλιτσα προλάβει να σουτάρει από κοντά.

14′ Τεράστια διπλή ευκαιρία με στοπ του Μπέλετς σε κοντινό σουτ του Γκομίς και στο ριμπάουντ, ο Καζού σούταρε στο δοκάρι!

18′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Καζού ανοίγει το σκορ. Ο Μαγιαμπέλα βρήκε με ωραία μπαλιά τον Μπέγκστον, αυτός με μιας έδωσε στον Γκομίς, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή σέρβιρε στον Βραζιλιάνο αριστερό μπακ.

19′ Καλή συνεργασία των ποδοσφαιριστών του ΑΠΟΕΛ, ο Γουίλερ σέντραρε και μετά από κόντρα, η μπάλα στρώθηκε στον Μάγκλιτσα, αλλά πρόλαβε αμυντικός και έδιωξε.

24′ Πτώση του Μαρκίνιος στην περιοχή, ζητούν πέναλτι οι γηπεδούχοι, “παίζεται” λέει ο Αργυρού.

37′ Μακρινό σουτ του Μαγιαμπέλα, η μπάλα πάνω από την εστία.

39′ Φάουλ ακριβώς έξω από την περιοχή για τον ΑΠΟΕΛ έπειτα από φάουλ του Μουσούντα στον Μάγκλιτσα.

41′ Εκτέλεσε συρτά ο Τσεπάκ, έπεσε και μπλόκαρε ο Βάνα Άλβες.

43′ Παράλληλη σέντρα του Καζού, δεν πρόλαβαν οι Γκομίς και Μπαμπίκα.

44′ Ωραία ενέργεια και σέντρα του Μαρκίνιος, έδιωξε ο Μουσούντα.

45′ Νέα ωραία ενέργεια του Μαρκίνιος και σέντρα, κατέβασε με το στήθος ο Μάγκλιτσα, αλλά πάλι έδιωξαν οι αμυντικοί.

45′ Δύο λεπτά καθυστέρηση.

45’+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

49′ Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ μεταξύ κέντρου και περιοχής.

49′ Εκτέλεσε με πάσα ο Σαρφό στον Τσεπάκ, ο οποίος όμως έκανε κακή σέντρα.

56′ Πλασέ του Μαγιαμπέλα λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

57′ Κακό σουτ του Μαρκίνιος από μακριά, η μπάλα πολύ ψηλά και άουτ.

60′ Μπλουμ και Γουίλερ έκαναν το ένα-δύο, ο Γερμανός σέντραρε, η μπάλα κατέβηκε προς τον Μαρκίνιος, αυτός δίστασε να σουτάρει απευθείας, κατέβασε και τον πρόλαβαν οι αμυντικοί.

62′ Ο Μπαμπίκα πήγε επικίνδυνα με προβολή στον Καρώ, δόθηκε φάουλ, αλλά ο Αργυρού δεν βγάζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

69′ Τεράστια απόκρουση του Μπέλετς σε σουτ του Μαγιαμπέλα από το ύψος του πέναλτι.

70′ Ο Μπρόνσον έδιωξε σωτήρια προτού ένας έκ των Μάγκλιτσα και Μπλουμ σουτάρει από κοντά.

72′ Κάθετη πάσα του Σπόλιαριτς στον Κακόριν, ο οποίος πήγε πλάγια και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

80′ Καλό εκτός περιοχής σουτ του Σπόλιαριτς, η μπάλα άουτ.

90′ Έξι λεπτά καθυστέρηση.

90’+1 Σουτ του Μπλουμ μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα άουτ.

90’+5 Φωνές για πέναλτι μετά από πτώση του Κβιλιτάια, παίζεται λέει ο Αργυρού. Σωστά.

90’+6 Τέλος παιχνιδιού.