Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΑΠΟΕΛ - ΑΕΛ 0-0: Κουλουράκια στο ΓΣΠ (vid)

ΑΠΟΕΛ – ΑΕΛ 0-0: Κουλουράκια στο ΓΣΠ (vid)

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ έμειναν στο 0-0 στο ΓΣΠ, αποτέλεσμα που βρίσκει περισσότερο ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κάνουν θετική αρχή με τον Τσεντομίρ Γιανέφσκι στον πάγκο τους. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί, είχαν τις περισσότερες φάσεις με το μέρος τους, αλλά αποδείχτηκαν φλύαροι και έμειναν δίχως νίκη για τρίτη φορά ως γηπεδούχοι στο τρέχον πρωτάθλημα σε πέντε αγωνιστικές.

Ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους οκτώ βαθμούς και βρίσκεται στην πέμπτη θέση, τέσσερις μακριά από τον πρωτοπόρο Άρη. Όσο για την ΑΕΛ, πήρε τον δεύτερο πόντο της και είναι προτελευταία πάνω από τον Ολυμπιακό, ο οποίος αγωνίζεται αύριο με την Καρμιώτισσα.

Κλειστό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς πολλές φάσεις και με τις ομάδες να «εξοντώνουν» η μια την άλλη. Ήταν πιο επιθετικός ο ΑΠΟΕΛ, είχε περισσότερες προσπάθειες (τελικός 5-0), κατοχή (55%-45%) και κόρνερ (5-1), αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να επιβληθεί.

Έτσι κύλησε το πρώτο ημίχρονο δίχως πλούσιες συγκινήσεις. Δύο ήταν οι πιο αξιοσημείωτες στιγμές σε αυτό το διάστημα. Η πρώτη αφορούσε στη μοναδική ευκαιρία με τον Δώνη να χάνει στο τετ α τετ από τον Μουριέλ (8’). Η δεύτερη, ήταν το πέναλτι που καταλογίστηκε μεν υπέρ της ΑΕΛ για κλωτσιά του Καρώ στην κοιλιά του Κάσα, ακυρώθηκε δε επειδή προηγήθηκε οφσάιντ του παθόντος (σηκώθηκε η σημαία του βοηθού, επιβεβαίωσε το VAR).

Δεν άλλαξαν πολλά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε μεν πιο δυνατά, δυσκολευόταν όμως να φτιάξει φάσεις. Κυριότερες στιγμές του το τετ α τετ του Κβιλιτάια με τον Μουριέλ στο 71’ και η κεφαλιά του Κοσταντίνοφ στο τέταρτο λεπτό της καθυστέρησης. Από την πλευρά της, η ΑΕΛ ενδιαφερόταν για να μη χάσει και είναι χαρακτηριστικό ότι μοναδική τελική της εντός εστίας ήταν στο 90’+1 με εκτός περιοχής σουτ του Ζντραφκόφσκι, που υποχρέωσε τον Μπέλενς να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεπάκ (46΄Σούσιτς), Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Δώνης (65′ Δώνης), Κοσταντίνοφ, Σατσιάς (46′ Εντονγκαλά), Μαρκίνιος (75′ Εφραίμ), Βιγιαφάνιες (75′ Ντάλσιο), Κβιλιτάια.

ΑΕΛ (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μουριέλ, Φραντζής, Τεϊσέιρα, Μπίλοβαρ, Ντα Σίλβα, Ζντραφκόσκι, Τσιμπόλα (88′  Κοντινέλα), Μιραλάς, Κάσα (84′ Σάντος), Μακρής (46′ Μπεραχίνο), Τσέποβιτς.

Σκόρερ: – / –

Κίτρινες: – / Τσιμπόλα, Μακρής, Τεϊσέιρα, Ζντραφκόφσκι

Στάδιο: ΓΣΠ.

Διαιτητής: Prontera Alessandro (Ιταλία).

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος.

4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς.

VAR: Zufferli Luca (Ιταλία).

AVAR: Λαζάρου Ιωάννης.

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας.

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

5′ Χωρίς φάσεις το παιχνίδι ακόμα.

6′ Πρώτο κόρνερ στο ματς. Ο Τσεπάκ διώχνει προ του Κάσα.

6′ Εκτελέστηκε το κόρνερ, έδιωξε ο Κοσταντίνοφ.

8′ Ο Φεράρι έκλεψε την μπάλα, έτρεξε και έβγαλε την μπαλιά και μόνο τον Δώνη στην περιοχή, αυτός σούταρε και ο Μουριέλ απέκρουσε. Η μπάλα έφυγε κόρνερ μετλα από διώξιμο του Τεϊσέιρα.

12′ Σέντρα του Μακρή, έδιωξε ο Κοσταντίνοφ.

12′ Ο Βιγιαφάνιες προσπάθησε να βγάλει με μακρινή μπαλιά τον Δώνη, αυτός όμως δεν πρόλαβε.

14′ Σέντρα του Βιγιαφάνιες, κόντρα στον Τσιμπόλα και κόρνερ.

15′ Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε, ο Κρέσπο έκανε την κεφαλιά, μπλόκαρε ο Μουριέλ.

15′ Ο Βιγιαφάνιες μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, πρόλαβαν και έδιωξαν οι αμυντικοί.

20′ Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πολύ πλάγια θέση, η μπάλα μόλις άουτ.

23′ Σφυρίζεται πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ για κλωτσιά του Καρώ στον Κάσα. Σηκώνεται η σημαία για οφσάιντ και αναμένεται τι θα αποφασίσει το VAR.

25′ Απόφαση για οφσάιντ.

26′ Αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια και κόρνερ.

34′ Εκτέλεση φάουλ του Σατσιά, η μπάλα άουτ.

42′ Προσωρινή διακοπή για τραυματισμό του Τσέποβιτς.

45′ Τρία λεπτά καθυστέρηση.

45΄+ 3 Τέλος ημιχρόνου.

309637960 625110529065727 5560117028327775031 N

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

50′ Ο Δώνης σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κοντραρε και κόρνερ.

58′ Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα απευθείας άουτ.

64′ Διαγώνιο σουτ του Δώνη, η μπαλα άουτ.

71′ Όχι του Μουριέλ στον Κβιλιτάια, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και σούταρε στον κίπερ της ΑΕΛ.

73′ Πρόβλημα με Βιγιαφάνιες, ετοιμάζεται ο Ντάλσιο.

81′ Σέντρα του Εφραίμ, κεφαλιά του Μπλουμ, η μπάλα άουτ.

87′ Εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ, διώχνει σε κόρνερ ο Μιλιντσεάνου.

88′ Απευθείας άουτ η μπάλα από την εκτέλεση του Μπλουμ.

89′ Σέντρα του Μιλιντσεάνου, δεν πρόλαβε ο Μπεραχίνο.

90′ Σουτ του Μιλιντσεάνου, η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Κρέσπο και κατέληξε κόρνερ.

90′ Πέντε λεπτά καθυστέρηση.

90’+1 Μακρινό σουτ του Ζντραφκόφσκι, δύσκολα σε κόρνερ ο Μπέλετς.

90’+4 Ο Μπλουμ εκτέλεσε φάουλ και ο Κοσταντίνοφ με κεφαλιά έχασε την ευκαιρία.

90’+5 Ο Εφραίμ πλάσαρε, αλλά δεν βρήκε στόχο.

90’+5 Τέλος παιχνιδιού.