ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ: Το σοβαρό λάθος του Σωτηρίου και ο «κλέφτης» Μπέζιακ

Ντέρμπι με τα όλα του έγινε στο ΓΣΠ ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ, το οποίο νικητή όμως δεν είχε (2-2). Ο Ρομάν Μπέζιακ αποτέλεσε τη «χρυσή» αλλαγή του προπονητή των «γαλαζοκιτρίνων» Πάολο Τραμετσάνι και κατάφερε να «κλέψει» τον τίτλο του πρωταγωνιστή από τον Ιβάν Τρισκόφσκι.

Ο Σλοβένος επιθετικός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 68ο λεπτό και μέσα σε ένα τρίλεπτο «χτύπησε» δύο φορές, πανηγυρίζοντας παραλλήλως τα πρώτα του τέρματα στον ΑΠΟΕΛ. Άξιο αναφοράς το γεγονός πως ο Γιώργος Εφραίμ που επίσης πέρασε ως αλλαγή είχε συμμετοχή και στα δύο τέρματα της ομάδας του.

Η φάση του αγώνα ήταν το πρώτο τέρμα που πέτυχαν οι γηπεδούχοι, καθώς τους έδωσε δυναμική ώθηση ώστε να φτάσουν στην αμέσως επόμενη επιθετική προσπάθεια και σε δεύτερο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι σάστισαν για ένα πεντάλεπτο, χάνοντας τη συγκέντρωσή τους όταν μάζεψαν στο 83ο λεπτό την μπάλα από το πλεκτό τους.

Σε ό,τι αφορά στη διαιτησία του ντέρμπι, μπορεί να ξέφυγαν κάποιες φάσεις από τον Λούκα Σωτηρίου, ίσως και κίτρινες κάρτες, αλλά δεν υπέπεσε σε σοβαρό λάθος. Αυτό, ήλθε από τον πρώτο βοηθό Μιχάλη Σωτηρίου. Ο Νατέλ βρέθηκε απέναντι από τον Τόνιο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σε μία φάση που σταμάτησαν οι παίκτες επειδή σήκωσε τη σημαία. Ο παίκτης του ΑΠΟΕΛ ήταν στην ίδια ευθεία με τον Καταλά.