Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ 1-1: «Χ»αμένοι κι οι δυο στο ΓΣΠ, ντέρμπι τίτλου ο ένας στο Τσίρειο (vid)

Ο ΑΠΟΕΛ δεν άδραξε την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή μετά την ψεσινή ισοπαλία του Απόλλωνα και έμεινε στο 1-1 με την ΑΕΚ. Έτσι, επανέφερε τη διαφορά στο – 1 και θα πάει στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα στο Τσίρειο την επόμενη αγωνιστική για να κυνηγήσει την ανατροπή.

Παραλλήλως, η ομάδα της Λάρνακας με τη σειρά της επίσης έχασε τη δυνατότητα να πλησιάσει στο – 1 τον αντίπαλό της, έμεινε στους τέσσερις βαθμούς από αυτούς και στους πέντε από την κορυφή, χάνοντας έδαφος για τον τίτλο και την προνομιούχα —λόγω Τσάμπιονς Λιγκ— δεύτερη θέση.

Τα γκολ προήλθαν από κεφαλιές, πρώτα με τον Μάγκλιτσα για τους γηπεδούχους στο 26’ και έπειτα με τον Γκαρσία για τους φιλοξενούμενους στο 36’.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, αφού η ΑΕΚ ήταν ανώτερη για ένα περίπου δεκάλεπτο, ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ στο 26’, στην πρώτη οργανωμένη επίθεσή του μετά από ώρα. Ο Θεοδώρου άλλαξε παιχνίδι με πολύ καλή μπαλιά, ο Νατέλ έγινε κάτοχος της μπάλας από αριστερά, σέντραρε και ο Μάγκλιτσα σκόραρε με κεφαλιά.

Παρά το ξέσπασα του ενθουσιώδης και πολυπληθούς κοινού του, όμως, δεν βελτιώθηκε σημαντικά στη συνέχεια και σύντομα οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους. Στο 36’ μάλιστα ο Γκαρσία ισοφάρισε επίσης με κεφαλιά, αξιοποιώντας την εκτέλεση κόρνερ του Λέντες και τιμωρώντας την αντίπαλη άμυνα για την αδράνειά της. Λίγο έλειψε μάλιστα να γυρίσει το ματς, όταν ο Γκιούρτσι έχασε ευκαιρία στο 43’, όταν μπήκε στην περιοχή από αριστερά και πλάσαρε άστοχα.

Μπήκε καλύτερο ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο και στο μεγαλύτερο διάστημα πίεζε την ΑΕΚ, αλλά ήταν φλύαρος επιθετικός. Καλύτερη στιγμή του το σουτ του Θεοδώρου εντός περιοχής στο 67’, που εξουδετέρωσε ο Τούμπας. Οι Λαρνακείς, από την πλευρά τους, προς το τέλος βρήκαν διαδρόμους και δημιούργησαν κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις, χάνοντας μάλιστα την καλύτερη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου με τον Ρόμο να αστοχεί εντός περιοχής στο 89ο λεπτό.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μιχαήλ, Πέδρο, Έσελινκ, Βινίσιους, Σαμπάλα, Σόουζα, Σαρφό, Ντανίλο (54′ Οκριασβίλι), Θεοδώρου (69′ Εφραίμ), Νατέλ (88′ Νατέλ), Μάγκλιτσα.

ΑΕΚ (Νταβίντ Μπαντία): Τούμπας, Ροσάλες, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία (87′ Τάντι), Λέντες, Μάμας (74′ Εσπινόσα), Άλτμαν (61′ Ακοράν), Φαράζ (61′ Ρόμο), Γκιούρσκο, Τρισκόφσκι (87′ Λαμπόικο).

AVAR: Γεωργίου Χαράλαμπος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Τράττος Λεόντιος.

ΤΟ LIVE THΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Έναρξη παιχνδιού.

1′ Επικίνδυνη επίσκεψη της ΑΕΚ στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, ο Τρισκόφσκι πέφτει. Ο Σότσα του λέει να σηκωθεί, καθώς δεν υπήρχε επαφή με τον Βινίσιους.

3′ Σουτ του Νατέλ, κόντρα και κόρνερ.

6′ Κακό μακρινό σουτ του Λέντες.

9′ Ο Τούμπας γλίστρησε στην περιοχή, ο Μάγκλιτσα έκλεψε, ο Ντανίλο έκανε αδύναμο σουτ, ο Μιλίτσεβιτς έδιωξε προ της γραμμής, ο Μάγκλιτσα μπήκε στη φάση και ο Τούμπας έπεσε και μπλόκαρε. Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ.

12′ Απαντά στις ευκαιρίες η ΑΕΚ. Ο Φαράζ πήρε τη σέντρα του Γκαρσία, ο Φαράζ μόνος εντός περιοχής, σούταρε πολύ ψηλά.

16′ Ο Γκαρσία μπήκε στην περιοχή, σέντραρε, η μπάλα κόντραρε στον Έσελινκ και έφυγε κόρνερ.

24′ Εκτός περιοχής σουτ του Λέντες, έτοιμος ο Μιχαήλ.

25′ Πήρε τα ηνία του παιχνιδιού η ΑΕΚ το τελευταίο δεκάλεπτο. Κυκλοφορεί την μπαλα καλύτερα, σε αντίθεση με τον ΑΠΟΕΛ. Σηκώνει παίκτες για ζέσταμα ο Αυγουστή, πρόκειται για τους Οκριασβίλι, Ντιαβαρά και Σατσιά.

26′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Μάγκλιτσα ανοίγει το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα. Στην πρώτη καλή κυκλοφορία της μπάλας μετά από ώρα από πλευράς ΑΠΟΕΛ, ο Θεοδώρου άλλαξε έξυπνα παιχνίδι με καλή πάσα, ο Νατέλ σέντραρε και ο Κροάτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Δεύτερο σερί παιχνίδι που σκοράρει.

30′ Ο Σαμπάλα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και σέντραρε με όφελος ένα κόρνερ, αφού κόντραρε η μπάλα.

31′ Σέντρα του Μάγκλιτσα, ο Σαρφό από καλή θέση έκανε κακό σουτ και χάθηκε η ευκαιρία.

33′ Διακοπή για τραυματισμό του Θεοδώρου.

34′ Άρχισε ξανά το ματς.

36′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Γκαρσία ισοφαρίζει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λέντες.

40′ Λάθος του Βινίσιους, προλαβαίνει ο Μιχαήλ και διώχνει με τα πόδια.

43′ Ο Γκιούρτσο μπήκε στην περιοχή από αριστερά και πλάσαρε, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.

45′ Δύο λεπτά καθυστέρηση.

45’+3 Ο Νατέλ εκτέλεσε δυνατά φάουλ, ο Τούμπας απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

45’+3 Τέλος ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

46′ Σουτ του Σόουζα εκτός περιοχής, εύκολα μπλόκαρε ο Τούμπας.

52′ Πέφτει ο Μάμας στην περιοχή σε διεκδίκηση με τον Έσελινκ, ο Σότσα λέει να συνεχιστεί το ματς.

57′ Ο Άλτμαν έκανε κεφαλιά, όχι καλά όμως και η μπάλα έφυγε άουτ.

58′ Εκτός περιοχής σουτ του Άλτμαν, η μπάλα άουτ.

62′ Κεφαλιά του Έσελινκ, κόντρα στο κεφάλι του Ρόμο και κόρνερ.

67′ Όχι του Τούμπα σε σουτ του Θεοδώρου εντός περιοχής. Δεύτερη προσπάθεια από Μάγκλιτσα, όχι καλή και ο Κύπριος κίπερ μπλοκάρει την μπάλα.

72′ Καλό εκτός περιοχής σουτ του Σαμπάλα, μπλόκαρε ο Τούμπας.

73′ Ο Μάμας στο έδαφος και διακοπή.

74′ Στη θέση του Μάμα ο Εσπινίσα και επανέναρξη παιχνιδιού.

80′ Ο Σαρφό εκτέλεσε φάουλ, ο Έσελινκ έκανε την κεφαλιά, δεν ήταν καλή και ο Τούμπας δεν είχε πρόβλημα.

89′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Ρομό αστοχεί με σουτ εντός περιοχής και ενώ ήταν μόνος.

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρηση.

90’+4 Τέλος παιχνιδιού.