Ανορθωσιάτικος «Φοίνικας», άρπαξε στα νύχια του τον ΑΠΟΕΛ! (vid & pics)

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Κούκλα «Κυρία» στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με συνοδό τον Βασιλακάκη. Χάρις σε… χρυσό τέρμα του Ελλαδίτη μέσου (63′), η Ανόρθωση κέρδισε το σουπερ ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής στην έδρα της τον ΑΠΟΕΛ με 1-0 και όχι μόνο παρέμεινε στην κορυφή, αύξησε και τη διαφορά από την Ομόνοια και τους γαλαζοκίτρινους που είναι δύο από τους διώκτες της.

Πλέον, με τη μεγάλη αυτή επιτυχία της, η Ανόρθωση αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη Ομόνοια στους τέσσερις πόντους, από τον Απόλλωνα που ανέβηκε τρίτος στους εφτά και από τον τέταρτο ΑΠΟΕΛ στους εννέα! Η Ανόρθωση έχει ένα ματς λιγότερο (αυτό της 5ης αγωνιστικής με τον ΑΠΟΕΛ), ενώ οι γαλαζοκίτρινοι χρωστάνε άλλα δύο. Ένα με την ομάδα της Αμμοχώστου κι ένα με τον Εθνικό Άχνας. Χρωστούμενο ματς έχει κι ο Απόλλωνας, αυτό με την Πάφος FC που διακόπηκε λόγω προβλήματος στον προβολέα, πριν από τη διακοπή των Εορτών.

Μηδέν επί μηδέν, ίσον μηδέν! Αυτό ήταν το αποτέλεσμα από τη γενική εικόνα του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, καμία μεγάλη φάση δε καταγράφηκε και για να είμαστε σωστοί, ούτε μία αξιόλογη τελική. Ούτε ένα σουτ που να καταλήξει απευθείας έξω, δεν έγινε (μόνο δύο με Κατσαράβα και Αρτυματά που κόντραραν και πέρασαν σε κόρνερ). Υπήρχε όμως διάθεση και πάθος από τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων, αλλά και πολλά δυνατά μαρκαρίσματα. Αρκετές ήταν και οι λανθασμένες μπαλιές, ενώ δεν έλειψαν κάποιες επιπολαιότητες κυρίως από Τάαμαρι, Ντε Βινσέντι από πλευράς ΑΠΟΕΛ και Οκριασβίλι, Κατσαράβα για Ανόρθωση.

Η Ανόρθωση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε σε σημαντικό βαθμό να επιβάλει τον δικό της ρυθμό, είχε και την κατοχή υπέρ της αλλά από αυτά απουσίαζε η ουσία. Ήταν επίσης η ομάδα με τα λιγότερα λάθη και τις περισσότερες ορθές διεκδικήσεις. Ο ΑΠΟΕΛ πίεσε αρκετά ψηλά σε κάποιες περιπτώσεις, θέλοντας να δυσκολέψει στην πρώτη πάσα των γηπεδούχων από την άμυνα. Η Ανόρθωση φάνηκε επίσης άτυχη όταν στο 40’ «έχασε» τον Ράγιος ο οποίος αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Βασιλακάκη λόγω τραυματισμού.

Η επανάληψη επεφύλασσε εντελώς διαφορετική εικόνα σε όσους παρακολούθησαν τον αγώνα με οποιοδήποτε τρόπο. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που είχε την πρώτη μεγάλη φάση στο 54’ με τον Πάβλοβιτς, αλλά η «Κυρία» ήταν αυτή που χαμογέλασε πρώτη. Με το που τής παρουσιάστηκε η πρώτη ουσιαστική φάση, άνοιξε και το σκορ στο 63’. Ο Καλτσάς με ωραία κεφαλιά-ασίστ, έδωσε στον Βασιλακάκη ο οποίος αφού κοντρόλαρε όμορφα, με υποδειγματικό πλασέ από κοντά νίκησε τον Μπέλετς ανοίγοντας το σκορ.

Το προβάδισμα της Ανόρθωσης και τα νέα δεδομένα στο παιχνίδι, ανάγκασαν τον ΑΠΟΕΛ ν’ αλλάξει την τακτική του και τον Ίνγκεμπριγκτσεν να ρίξει τους Μάτιτς και Χαλένιους στο ματς, αφού κανείς από τους άλλους δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα. Οι γαλαζοκίτρινοι δεν βελτιώθηκαν, ενώ η ομάδα του Κετσπάγια ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο μέχρι το τέλος και μάλιστα πλησίασε στο γκολ σε άλλες δύο περιπτώσεις με Βασιλακάκη και Βργκοτς στο ίδιο λεπτό (83’). Οι παίκτες του Ίνγκεμρπιγκτσεν δεν μπόρεσαν να τα βγάλουν πέρα, οι κυανόλευκοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και πήραν μία πανάξια και μεγάλη νίκη.

***Αξίζει να αναφερθεί ότι η Ανόρθωση δικαιούτο πέναλτι στο 78′, όταν ο Ντούρις προσπάθησε να περάσει τον Βούρο και να μπει στην περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Ελλαδίτη. Η φάση έγινε εντός περιοχής, όπως φάνηκε από την επαναληπτική προβολή και θα έπρεπε να υποδειχθεί παράβαση.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Σελίν, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Ράγιος (40′ Βασιλακάκης), Οκριασβίλι (87′ Μανθάτης), Καλτσάς, Κατσαράβα (46′ Ντουρίς).

ΑΠΟΕΛ (Κόρε Ινγκεμπρίγκτσεν): Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Βούρος, Ιωάννου, Άλεφ, Σόουζα, Τάαμαρι, Εφραίμ, Ντε Βινσέντι (77′ Μάτιτς), Πάβλοβιτς (77′ Χαλένιους).

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Σκόρερ: 63′ Βασιλακάκης.

Κίτρινες: 48′ Αρτυματάς / 14′ Εφραίμ, 66′ Άλεφ.