Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣΣτο τέλος άνθισε τριφύλλι! (αποτελέσματα)

Στο τέλος άνθισε τριφύλλι! (αποτελέσματα)

Ματσάρα έγινε στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία», όπου η Ομόνοια νίκησε τον πρωτοπόρο Παφιακό με 3-1 σετ (23-25, 28-26, 25-9, 26-24), ισοφάρισε 1-1 στις νίκες κι έτσι στα πλέι οφ αν βρεθεί αντιμέτωπη με την παφιακή ομάδα θα αρχίσουν από ίσους όρους.

Όπως δείχνουν και τα αποτελέσματα των σετ, η αναμέτρηση κρεμόταν από μία κλωστή, με εξαίρεση το τρίτο σετ. Στο τέταρτο σετ, ο Παφιακός προηγήθηκε με 24-21, αλλά με ένα εκκπληκτικό σερί (6-1) το «τριφύλλι» πανηγύρισε μία νίκη τεράστιας σημασίας.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ – AEΚ KΑΡΑΒΑ 3-0 (25-10, 25-15, 27-25)

Η Ανόρθωση νίκησε την ΑΕΚ Καραβά με 3-0, αλλά τα υπόλοιπα αποτελέσματα δεν ήταν τόσο ευνοϊκά και δύσκολα θα προλάβει το τρένο της τετράδας.  Στις τελευταίες δύο αγωνιστικές έχει ματς – φωτιά (εκτός έδρας με τη Νέα Σαλαμίνα και εντός έδρας με τον Παφιακό) και θα θέλει μόνο «καθαρές» νίκες για να ελπίζει. Το συγκρότημα του Αντώνη Παπαδόπουλου δυσκολεύτηκε μόνο στο τρίτο σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΠΟΕΛ 3-0 (25-22, 25-16, 25-18)

Η Νέα Σαλαμίνα κράτησε ολοζώντανες τις ελπίδες της  για είσοδο στην τετράδα διεκδίκησης του τίτλου. Επιβλήθηκε του ΑΠΟΕΛ με 3-0 σετ κι ανέβηκε στην 3η θέση. Τίποτα βέβαια δεν έχει κριθεί, αφού οι διαφορές είναι οριακές και απομένουν άλλες δύο αγωνιστικές. Ο αγώνας της 13ης αγωνιστικής -την ερχόμενη Παρασκευή-  ΑΠΟΕΛ–Αναγέννηση Δ. αποκτά τεράστια βαθμολογική σημασία. Η κατάκτηση του πρώτου σετ ήταν καταλυτική για τους ερυθρόλευκους, αφού όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, οι γαλαζοκίτρινοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν αποτελεσματικά.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ANT. KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Χρυσοστόμου, ΝτεΜαν, Ζηκάκης, Μπαγιάν, Μάνθα, Προδρόμου, Λίμπερο: Βαρνάβα.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΦΙΛΙΠΟΦ): Γοδόι, Βέρντι, Γεωργίου, Κολάς, Χάσικος, Στρεμπάκοφ – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Χατζηπαύλου.

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 0-3 (16-25, 20-25, 19-25)

Τη νίκη που την ανεβάζει στην 5η θέση με 20 βαθμούς (σ.σ. ισόβαθμη με τον ΑΠΟΕΛ) και της επιτρέπει να ελπίζει ότι τελικά θα τα καταφέρει να πάρει θέση στην τετράδα πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας που στο τοπικό ντέρμπι νίκησε την Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 3-0 σετ. Οι βυσσινί, πάλεψαν φιλότιμα, αλλά δέχθηκαν την 12η συνεχή ήττα τους.

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ (Z. ΛΟΥΚΟΒΙΤΣ): Λόντσαρ, Λούκοβιτς, Ερωτοκρίτου, Σιόκκουρος, Στογιάκοφ, Σπαρτιάτης, Λίμπερο: Σάρδαλος. Αλλαγές: Μιχαήλ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Γ. ΜΕΛΚΑΣ): Θεοδούλου, Αχιλλέως, Πέτρου, Μεντούριτς, Φιλίπας, Ντας – Λίμπερο: Χαμαγιούν. Αλλαγές: Eλευθερίου, Ττόφιας, Κουμής.