Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗΠήραν τα ντέρμπι Νέα Σαλαμίνα και ΑΠΟΕΛ

Πήραν τα ντέρμπι Νέα Σαλαμίνα και ΑΠΟΕΛ

Το βαρωσιώτικο ντέρμπι μεταξύ της Νέας Σαλαμίνας και της Ανόρθωσης για τη δεύτερη αγωνιστική του πετοσφαιρικού πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α΄ Κατηγορίας «βάφτηκε» ερυθρόλευκο. Η Νέα Σαλαμίνα επιβλήθηκε απόψε 3-0 σετ (25-16, 25-21, 25-19) και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Ομόνοια.

Ανώτερη η Νέα Σαλαμίνα σε όλους τους τομείς πήρε από την αρχή το προβάδισμα δημιουργώντας μια διαφορά ασφαλείας και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 25-16 σε 25 λεπτά. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό η Σαλαμίνα και στο δεύτερο σετ, έχοντας μια μεγάλη διαφορά στο σκορ φτάνοντας στο 17-10.

Αντέδρασε η Ανόρθωση, αλλά η Σαλαμίνα διατηρούσε μια διαφορά 5 πόντων μέχρι το 20-15 όταν νέα πιο δυναμική αντίδραση των παικτών της Ανόρθωσης έφερε την κυανόλευκη ομάδα να απέχει μόλις ένα πόντο από την αντίπαλό της (22-21). Ένας άσος του νεοεισελθόντα Σωτήρη Σιαπάνη και μια πετυχημένη επίθεση του πρώην κυανόλευκου Γαβριήλ Γεωργίου, το σετ… βάφτηκε ερυθρόλευκο με 25-21 σε 26 λεπτά. Στο τρίτο σετ η Ανόρθωση ξεκίνησε πολύ καλά, όμως η Σαλαμίνα μετά το ισόπαλο 17-17 ανέβασε στροφές και πήρε με άνεση το σετ 25-19 σε 24 λεπτά, κερδίζοντας έτσι το βαρωσιώτικο ντέρμπι με 3-0.

Από εκεί και πέρα η Αναγέννηση επιβλήθηκε με 3-0 σετ (25-17, 28-26, 27-25) της Ολυμπιάς Φρενάρου στην κλειστή αίθουσα αθλοπαιδιών του γυμνασίου «Φώτη Πίττα», παίρνοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Σε ένα κατάμεστο γήπεδο (500 περίπου φιλάθλους), η Αναγέννηση κέρδισε το πρώτο σετ με 25-17 σε 30 λεπτά. Επικράτηση της ομάδας της Δερύνειας είχαμε και στο δεύτερο σετ με 28-26 σε 40 λεπτά. Τα κατάφερε και στο τρίτο σετ η Αναγέννηση να επικρατήσει με 27-25 σε 34 λεπτά και να πάρει μια δύσκολη νίκη.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι στο «Αφροδίτη» κερδίζοντας με 2-3 σετ μετά από δυο ώρες και 50 λεπτά τον Παφιακό. Ο αγώνας ήταν εκπληκτικός και έγινε στην παρουσία 250 θεατών. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κόλλησαν» δεύτερη σερί νίκη και ανέβηκαν στους πέντε βαθμούς, ενώ ο Παφιακός έχει τέσσερεις. Πολύ μεγάλο παιχνίδι έγινε στο πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να επιδιώκουν με μανία το σετ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατόρθωσαν να εξασφαλίσουν τους κρίσιμους πόντους και να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 0-1 αφού κέρδισαν 23-25.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μετά από ωραίο σετ κέρδισαν με 25-20 ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 1-1. Ο ΑΠΟΕΛ παρά την «ψυχρολουσία» του δεύτερου σετ επανήλθε και κατάφερε να κερδίσει το τρίτο με 17-25 ανακτώντας εκ νέου το προβάδισμα στο ντέρμπι με 1-2 σετ. Στο τέταρτο σετ υπήρξε νέα αντίδραση από τον Παφιακό, ο οποίος αφού προηγήθηκε με 23-18 κέρδισε με 25-20 ισοφαρίζοντας  το ντέρμπι σε 2-2. Το σετ είχε 15λεπτη διακοπή. Το πέμπτο σετ ήταν ισοδύναμο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (08-07, 12-13) και ο ΑΠΟΕΛ να κερδίζει τελικά με 12-15 παίρνοντας τη νίκη με 2-3 σετ και το δίποντο.