Πάτησε εκ νέου στην κορυφή η Ανόρθωση!

Η Ανόρθωση αναρριχήθηκε ξανά στην κορυφή του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορίας Γυναικών. Στην 7η και τελευταία αγωνιστική του α’ γύρου, κέρδισε ψες στην έδρα της τη μέχρι προσφάτως αήττητης ΑΕΛ με 3-1 σετ (18-25, 25-19, 25-20, 25-16) και την προσπέρασε.

Η ΑΕΛ «μασούσε σίδερα» στα αρχικά στάδια του πρώτου σετ (2-8). Η ομάδα του Μπόσκοβιτς σταδιακά ανέβηκε και μείωσε (13-15). Οι γαλαζοκίτρινες όμως έπαιξαν πολύ καλό βόλεϊ, προηγήθηκαν 17-24 και κέρδισαν 18-25, «παγώνοντας» το Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως. Το δεύτερο σετ στο ντέρμπι κορυφής ήταν αναγνωριστικό στα πρώτα στάδια, με την ΑΕΛ να περνά με βραχεία κεφαλή μπροστά (7-8). Τα δεδομένα συνέχισαν να είναι τα ίδια, με τις φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα 15-17. Το τάιμ – άουτ του Μπόσκοβιτς επέδρασε θετικά, αφού η ομάδα του επέβαλε ρυθμό, κερδίζοντας 25-19. Πολύ μικρές διαφορές επικράτησαν στο τρίτο σετ που ήταν κομβικό από πλευράς ψυχολογίας. Η «Μεγάλη Κυρία» είχε τον τρόπο να ξεφύγει 13-9, πήρε εν τέλει αυτό που ήθελε, ανατρέποντας το σκορ (2-1). Στο τέταρτο σετ, η Ανόρθωση έπαιζε με άλλη ψυχολογία, είχε το προβάδισμα και επιβλήθηκε 25-16.

Απίστευτο ματς

Ματς που δεν ήθελε κανείς να τελειώσει!  Απόλλων και Ολυμπιάδα πρόσφεραν φοβερό θέαμα για περίπου δυόμισι ώρες. Η Ολυμπιάδα πέτυχε εν τέλει σημαντική νίκη με 3-2 και με το δίποντο ανέβηκε 4η με 12 βαθμούς. Ο Απόλλων που έχασε για δεύτερη φορά στην έδρα του από ομάδα τετράδας 2-3 (σ.σ. η Ανόρθωση την 4η αγωνιστική) ολοκλήρωσε τον α΄ γύρο στην 5η θέση με 11 βαθμούς, ένα πίσω από την τετράδα. Ο Απόλλων προηγήθηκε 2-0, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας η Ολυμπιάδα ισοφάρισε 2-2 και πήρε τη νίκη.

Φοβερό παιχνίδι

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι που κράτησε 119’ η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το «Κίτιον» κερδίζοντας μετά από ανατροπή το ΘΟΪ Αυγόρου με 3-2 σετ  (24-26,25-15, 25-19, 22-25, 15-7). Οι δυο ομάδες που είναι απόλυτα ισοδύναμες πρόσφεραν πολύ καλό θέαμα με πολλές ανατροπές, αλλά στο τέλος μοιράστηκαν τους βαθμούς, με την ΑΕΚ όμως να είναι πιο ικανοποιημένη με το δίποντο. Η ομάδα της Λάρνακας, μπήκε με αποφασιστικότητα στο τάι – μπρέικ και προηγήθηκε 8-3, αλλά σχετικά γρήγορα το ΘΟΪ Αυγόρου μείωσε (9-7). Η ΑΕΚ όμως με σερί 6-0 πήρε το σετ σε 13’ με 15-7 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Εύκολα ο Παφιακός

Παίζοντας σε ρυθμό ρελαντί και σε μόλις 61’ ο Korantina Homes Παφιακός κέρδισε την ουραγό Ομόνοια με 3-0 (25-12, 25-12, 25-13). Η ομάδα της Πάφου πέρασε ομαλά στη μετα-Γιαπάνη εποχή και βλέπει τετράδα. Η Ομόνοια που έχασε για 7η φορά, ήταν ανταγωνιστική στα αρχικά στάδια του πρώτου σετ. Με ντεμαράζ, όμως, ο Παφιακός κέρδισε με 25-12. Η ομάδα του Κωνσταντινίδη έπαιξε σωστά και στο δεύτερο σετ, ξέφυγε με νταμπλ – σκορ 16-8 για να κερδίσει 25-12 (2-0 σετ). Ο Παφιακός δεν είχε πρόβλημα ούτε στο τρίτο σετ (25-13).