Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗΟυσιαστική η Ανόρθωση, έκανε ποδαρικό απέναντι στην ΕΝΠ

Ουσιαστική η Ανόρθωση, έκανε ποδαρικό απέναντι στην ΕΝΠ

Παίζοντας κυνηγώντας την ουσία και με όπλο την ποιότητά της η Ανόρθωση επικράτησε της ΕΝΠ με 3-0 σετ (25-15, 25-20, 25-17) και εξασφάλισε το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα. Η «Μεγάλη Κυρία» εξασφάλιζε διαφορές και στα τρία σετ παίρνοντας τη νίκη. Οι «βυσσινί» δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν χάνοντας ένα αγώνα στο Θεμιστόκλειο με 3-0. Ο αγώνας είχε διάρκεια 92’

Η Ανόρθωση μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και ξέφυγε από τα πρώτα στάδια 8-1 για να αξήσει στους 10 (15-5) απέναντι στην Ένωση που αιφνιδιάστηκε. Η Ανόρθωση διατηρούσε τα ηνία αύξησε σε 21-9 και τελικά πήρε το σετ με 25-15 σε 30’ και προηγήθηκε με 1-0 εύκολα.

Στο δεύτερο σετ η ΕΝΠ έδειξε πολύ καλύτερο πρόσωπο στα αρχικά στάδια και πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα 3-4. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ 7-7. Η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει τα ηνία και προηγήθηκε 16-13 με τον κόουτς της ΕΝΠ, Ν. Ρουμελιώτη, να καλεί σε τάιμ-άουτ. Σταδιακά, οι παίκτες του Κ. Χρστοφιδέλη ανέβηκαν και πήραν προβάδισμα έξι πόντων 20-14 με τους βυσσινί να μειώνουν 21-17 με το στάτους να διατηρείται στα ίδια επίπεδα και στη συνέχεια με τη «Μεγάλη Κυρία» να επιβάλλεται 25-20 σε 32’ και να προηγείται 2-0 σετ.

Η Ανόρθωση στο τρίτο σετ προηγήθηκε με 4-0 και πήρε ψυχολογία. Σταδιακά, η ομάδα της Ένωσης επανήλθε μειώνοντας σε 7-4, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και ξέφυγαν 11-5 και 18-7.Με το σκορ στο 23-14 η Ανόρθωση έβαλε βάσεις νίκης για να κερδίσει 25-17 σε 30’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (K. XΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Xριστοφή, Torres, Σαββίδης Α. Pereira, Knezevic, Στρουγκάρρβιτς. Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. Αλλαγές: Χριστοφόρου, Κοντός.

ENΠ (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Γεωργίου, Cutinhio, Xρυσοστόμου, Stevovic, Dos Santos, Στέκας. Λίμπερο: Ελευθερίου.