Μόνος ο Παφιακός, στη 2η θέση Ανόρθωση, Ομόνοια & Σαλαμίνα, ανετα ο ΑΠΟΕΛ

Ο Green Air Παφιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του πετοσφαιρικού πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας ανδρών, καθώς επικράτησε στην έδρα του με 3-1 σετ (20-25, 26-24, 25-15, 25-19) της Ανόρθωσης και έμεινε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας. Η «Κυρία» που κάνει φοβερή πορεία φέτος, πάλεψε για το διπλό, προηγήθηκε μάλιστα στο σκορ, αλλά δέχθηκε την ανατροπή και έτσι εγκατέλειψε το… ρετιρέ. Ωστόσο, δεν υποχώρησε περισσότερο.

Κι αυτό γιατί η Ομόνοια δέχθηκε την εκτός έδρας ήττα από την Αναγέννηση και έχασε την ευκαιρία να αναρριχηθεί στη 2η θέση, στην οποία ισοβαθμεί πλέον με την Ανόρθωση και τη Νέα Σαλαμίνα. Το «τριφύλλι» έχασε με 3-2 σετ (25-22, 25-14, 17-25, 23-25, 10-15) από την ομάδα της Δερύνειας, η οποία από πλευράς της πλησίασε τη 2η θέση.

Σχετικά εύκολη ήταν και η νίκη της Νέας Σαλαμίνας επί της ΑΕ Καραβά, στο προσφυγικό ντέρμπι της αγωνιστικής. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-0 σετ (25-18, 25-11, 25-18), σε αντίθεση με την ομάδα των Καραβιωτών που βρίσκονται στον πυθμένα του πίνακα κατάταξης και χωρίς θετικό πρόσημο.

Ο ΑΠΟΕΛ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που τον ήθελαν το φαβορί στην αναμέτρηση Υπεραγορά Κόκκινος ΕΝΠ και πήρε άνετα με 3-0 σετ (25-21, 25-16, 25-15) την τρίποντη νίκη που τον ανεβάζει στους 10 βαθμούς. Έτσι, οι «γαλαζοκίτρινοι» είναι στο κόλπο της τετράδας, που περνά μόνο μέσα από συνεχείς νίκες, ενώ οι «βυσσινί» παρέμειναν στην προτελευταία θέση με μόλις 3 βαθμούς.