aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗΗ Δόξα έγραψε ιστορία, «Κυρία» με υψοφοβία (vid & pics)

Η Δόξα έγραψε ιστορία, «Κυρία» με υψοφοβία (vid & pics)

ΤΟΥ ΣΙΜΟΥ ΠΑΦΙΤΗ

Μια ιστορική επιτυχία πανηγύρισε η Δόξα το απόγευμα της Παρασκευής στο Μακάρειο. Η ομάδα της Κατωκοπιάς επικράτησε 2-1 της Ανόρθωσης στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και πέτυχε την πρώτη εντός έδρας νίκη της επί της ομάδας της Αμμοχώστου στην ιστορία της!

Σαντίκ (27’ πέναλτι) και Μέσκα (57’) πέτυχαν τα τέρματα για την ομάδα του Κώστα Σακκά. Η ομάδα της Αμμοχώστου για τρίτη φορά στη φετινή σεζόν έδειξε τάσεις… υψοφοβίας, αφού ενώ ήταν στην κορυφή της βαθμολογίας έχασε βαθμούς και μάλιστα γνώρισε την τρίτη φετινή ήττα της, δίνοντας συνέχεια στην προβληματική εμφάνιση της προηγούμενης αγωνιστικής με την Ένωση.

Πρώτη νίκη μετά την 4η αγωνιστική και τις 21 Οκτωβρίου για τη Δόξα που έπιασε την Ομόνοια στην 7η θέση με 17 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση έμεινε στους 26 βαθμούς και κινδυνεύει να βρεθεί από την 1η θέση στην 3η εάν κερδίσουν ΑΕΛ και Απόλλων.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και δύο αναγκαστικές αλλαγές, μία για κάθε ομάδα, να σημαδεύουν τα πρώτα 25’ της αναμέτρησης. Ο Κώστας Σακκάς έχασε τον Ολιβέιρα (17’ Φιρμίνο) και ο Τιμούρ Κετσπάγια τον Κβιλιτάια (25΄). Δύο λεπτά μετά την αποχώρηση του Γεωργιανού επιθετικού οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Βργκοτς μετά από κεφαλιά του Σαντίκ. Ο Κροάτης αμυντικός είχε ανοικτό το χέρι και ορθά ο διαιτητής του αγώνα Νικόλας Νεοκλέους καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Ο Σαντίκ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και με το έβδομο φετινό του τέρμα τιμώρησε την παλιά του ομάδα και έδωσε προβάδισμα στη Δόξα.

Η Ανόρθωση παρά το σοκ δεν κατάφερε να ξυπνήσει με τον Τιμούρ Κετσπάγια να εκφράζει έντονα παράπονα στους παίκτες του και αφού έκανε παρατηρήσεις στον Μίχα λέγοντάς του «σε ποια θέση παίζεις» τον αντικατέστησε στο 34’ με τον Κορέια.

Το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου είχε έντονο κυανόλευκο χρώμα. Η Ανόρθωση ισοφάρισε σε 1-1 στο 50’ με το τέταρτο φετινό τέρμα του Μιχάλη Μανιά, ο οποίος έκανε άψογο τελείωμα μετά την ωραία σέντρα του Χριστοφή. Ο Ελλαδίτης φορ της «Κυρίας» άγγιξε το δεύτερο γκολ σε άλλες δύο περιπτώσεις. Στο 53’μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χουσμπαόυερ, ο Σιλντενφελντ έκανε πισινή κεφαλιά και ο Μανιάς στο δεύτερο δοκάρι για εκατοστά δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ δύο λεπτά αργότερα έπειτα από σέντρα του Χριστοφή αστόχησε με το κεφάλι από εξαιρετική θέση αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής.

Kόντρα στη ροή του αγώνα η Δόξα πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με τον Μέσκα στο 59’. Ο βραχύσωμος εξτρέμ έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση και από πλάγια θέση «τρύπησε» τον Λόρια ο οποίος έκανε λανθασμένο υπολογισμό της φάσης και είδε την μπάλα να περνά κάτω από τα χέρια του και να καταλήγει στα δίχτυα. Ο διεθνής Γεωργιανός τερματοφύλακας κρατούσε το κεφάλι του μη μπορώντας να πιστέψει το λάθος που έκανε.

Ο Κετσπάγια στο 67’ έριξε στο παιχνίδι τους Καλτσά και Μαργκάσα στις θέσεις των Βργκοτς και Γκαλίτσιου αλλάζοντας τον σχηματισμό σε 3-5-2 παίζοντας το τελευταίο χαρτί του από τον πάγκο και δέκα λεπτά αργότερα ο Μανιάς, μετά το τραγικό λάθος του Παρασκευά που έχασε τη μπάλα από τα χέρια του, σούταρε στο πόδι του Μιντίκκη και είδε τη (νέα) ευκαιρία που του παρουσιάστηκε να κάνει «φτερά».

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Παρασκευά, Μιντίκκης, Πάντιτς, Μουκτάρης, Χριστοφή, Μπόλιεβιτς, Τραϊτσέφσκι (46′ Γκίλσον), Οικονομίδης (90+1), Ολιβέιρα (17′ Φιρμίνο), Μέσκα (90+5 Κομωδίκης), Σαντίκ.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος (67′ Καλτσάς), Σίλντενφελντ, Βργκοτς (67′ Μαργκάσα), Σελίν, Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ, Μίχα (34′ Κορέια), Χριστοφή, Κβιλιτάια (25′ Μανιάς).

Σκόρερ: 27′ πέναλτι Σαντίκ, 57′ Μέσκα / 50′ Μανιάς.

Κίτρινες: Γκίλσον, Φιρμίνο / Βργκοτς.