Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗΓάνδη-Ανόρθωση 2-0: Υπέκυψε στις βελγικές πολιορκητικές μηχανές

Γάνδη-Ανόρθωση 2-0: Υπέκυψε στις βελγικές πολιορκητικές μηχανές

Οι οπαδοί της κέρδισαν τη μάχη στην κερκίδα, όμως στον αγωνιστικό χώρο δεν πήγαν τόσο καλά τα πράγματα για την Ανόρθωση απέναντι στη Γάνδη (0-2). Στο «Τζελάμκο Αρένα» γνώρισε τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια της φάσης των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ και η κατάσταση στον όμιλο έγινε ακόμη πιο δύσκολη.

Η «Μεγάλη Κυρία» υποχρεώθηκε σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού από τους Βέλγους, καθώς δυσκολευόταν να ακολουθήσει τον ρυθμό τους. Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία του παιχνιδιού από την αρχή και πολιορκούσαν την περιοχή της κυπριακής ομάδας.

Έφταναν με ευκολία στην περιοχή του Τζουρ, αλλά πότε τα πολλά κυανόλευκα αμυνόμενα σώματα και άλλοτε οι βεβιασμένες επιλογές δεν τους επέτρεπαν να σκοράρουν πέραν της μίας φοράς στο ημίχρονο. Ήταν το 28ο λεπτό όταν ο Τισουντάλι σούταρε και η μπάλα κόντραρε στον Κορρέα και κατέληξε στα δίχτυα (η ΟΥΕΦΑ χρέωσε αυτογκόλ στον Κύπριο αμυντικό).

Οι κυανόλευκοι έστειλαν πάντως ένα μήνυμα στο 44’ με κεφαλιά του Λάφερτι, στη μοναδική ευκαιρία τους στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μπήκαν καλύτερα και έχασαν διπλή ευκαιρία στο 55’ με κεφαλιά πρώτα του Αραγιούρι και έπειτα του Ντέλετιτς. Εντούτοις, παρά το ότι προσπάθησε περισσότερο η Ανόρθωση στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσει στο γκολ, δεν μπόρεσε να γίνει ξανά ιδιαίτερα επικίνδυνη.

Αντίθετα, στα τελευταία στάδια του ματς, όταν ανοίχτηκε η ομάδα της Αμμοχώστου, η Γάνδη αξιοποίησε το γεγονός και αφού δημιούργησε δύο ευκαιρίες με τον Ντε Πουάτρ (78’, 79’), τελικά σκόραρε με σουτ του Κουμς στο 81’.

Γάνδη (Χέιν Βανχάουζενμπρουκ): Μπολάτ, Όλσεν, Νγκατζούι, Οκούμου, Φορτούνα, Ογούσου (84′ Ολαντόγε), Κουμς (83′ Ντε Σαρτ), Μόντες (84′ Σαμουά), Τισουντάλι,  Μπέζους (71′ Οφόε) Λέμαγιτς (71′ Ντε Πουάτρ).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Κορρέα, Ρισβάνης, Αραγιούρι, Αντωνιάδης (70′ Κορέια), Καλτσάς (46′ Ντέλετιτς), Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Ουάρντα (78′ Κατσιαράβα), Πόποβιτς (59′ Χριστοδουλόπουλος), Λάφερτι (70′ Χριστοφή).

Σκόρερ: Κορεά 28′ (αυτ.), Κουμς 81′ / –

Κίτρινες: Οκούμου / Κορρέα, Χουσμπάουερ, Αρτυματάς, Αντωνιάδης

Στάδιο: «Gelamco Arena».

Διαιτητής: Φίλιπ Γκλόβα (Σλοβακία).

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτερ Μπέντναρ (Σλοβακία).

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ντάνιελ Πόλατσεκ (Σλοβακία).

4ος Διαιτητής: Μίχαλ Οτσένας (Σλοβακία).

1′ Το ματς άρχισε…

4′ Εκτός περιοχής σουτ του Αρτυματά, η μπάλα στα χέρια του Μπολάτ.

6′ Συρτή σέντρα του Φορτούνα, ο Κορρέα έβαλε το πόδι, η μπάλα πήρε παράξενη τροχιά και κατέληξε κόρνερ.

8′ Μετά από κόνρερ, ο Νγκατζούι έκανε την κεφαλιά, ο Ρισβάνης παρενέβη και ο Τισουντάλι με δεύτερη κεφαλιά έβγαλε την μπάλα άουτ.

16′ Όχι του Τζουρ σε κοντινό σουτ του Μπέζους, μετά από καλή ομαδική ενέργεια των γηπεδούχων.

19′ Φάση διαρκείας στην περιοχή της Ανόρθωσης, που τελιώνει με σέντρα του Τσουντάλι να στέλνει την μπάλα άουτ.

22′ Ο Μπέζους έπιασε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

26′ Δύσκολες στιγμές για την άμυνα της Ανόρθωσης, με τον Καλτσά να διώχνει τελευταία στιγμή προτού σουτάρει ο Ογούσου.

28′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Τισουντάλι μπήκε στην περιοχή, σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Κορρέα και κατέληξε στα δίχτυα.

40′ Σέντρα σουτ του Κουμς, διώχνει ο Τζουρ και ο Λέμαγιτς με κεφαλιά έχασε την ευκαιρία.

44′ Σέντρα του Κορρέα, ο Λάφερτι έκανε κακή κεφαλιά, ενώ ο Ουάρντα βρισκόταν σε καλύτερη θέση και ήταν έτοιμος να σκοράρει.

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

55′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Πόποβιτς, ο Αραγιούρι πήρε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Μπολάτ και στη συνέχεια με νέα κεφαλιά ο Ντέλετιτς έστειλε την μπάλα άουτ.

57′  Ο Τζουρ έκανε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Ογούτου, ο οποίος με δεύτερη προσπάθεια έστειλε την μπάλα άουτ.

76′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Οφόε, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Τζουρ.

77′ Ο Τισουντάλι έκανε συρτή σέντρα από κοντά, έδιωξε ο Κορρέα.

78′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντε Πουάτρ έκανε την κεφαλιά και απέκρουσε ο Τζουρ.

79′ Νέα κεφαλιά του Ντε Πουάτρ, η μπάλα άουτ.

81′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Κουμς σκοράρει με σουτ.

87′ Καλό σουτ του Ολαντόγε, δύσκολη απόκρουση του Τζουρ.

90’+4 Τέλος παιχνιδιού.