Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗ«Μπουρλοτιέρισα» η Ομόνοια και έτοιμη για… όλα! (vid & pics)

«Μπουρλοτιέρισα» η Ομόνοια και έτοιμη για… όλα! (vid & pics)

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Πλέον νιώθει την… ανάσα της! Η Ομόνοια επικράτησε 1-0 της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος, και μείωσε στο -1 από την «Κυρία» και έβαλε… φωτιά στην κορυφή. Η ομάδα της πρωτεύουσας πανηγύρισε την πρώτη της νίκη για το 2020 και επέστρεψε στις νίκες μετά από την ήττα στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα και την ισοπαλία με την Πάφο. Επιβλητικό το «τριφύλλι» στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, δεν παρουσίασε το καλό της πρόσωπο η ομάδα της Αμμοχώστου και δέχθηκε την δεύτερη της ήττα στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης οι πράσινοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι μετά από πάτημα του Νταουσβίλι στον Ορτέγα, και ο διαιτητής Λεόντιος Τράττος δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Χαλασμός… Κύριου στο γήπεδο της πρωτεύουσας μετά το τελευταίο σφύριγμα, ενώ και οι παίκτες της Ανόρθωσης χειροκροτήθηκαν για την προσπάθεια.

Το ματς…

Καλός ο ρυθμός, επιθετική… διάθεση κυρίως από τους πράσινους, έλειπαν όμως οι μεγάλες φάσεις και το γκολ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με πιο επιθετικούς προσανατολισμούς, ωστόσο δημιουργούσαν μόνο προϋποθέσεις αφού η Ανόρθωση αμυνόταν αποτελεσματικά. Η πρώτη φάση από τους φιλοξενουμένους καταγράφηκε στο 21’ μετά από συρτό σουτ του Μανθάτη που κατέληξε στην αγκαλιά του Κυριακίδη, ενώ στο 29’ η κεφαλιά του ανενόχλητου Ντούρις βρήκε ξανά σε ετοιμότητα τον κίπερ του «τριφυλλιού». Η Ομόνοια στο 44’ σημείωσε σπουδαία φάση όταν ο Τιάγκο με γυριστό σουτ από πλάγια θέση απείλησε την εστία της «Κυρίας», ενώ ο Λόρια ήταν σε… επιφυλακή και απέκρουσε.

Φουριόζα η ομάδα της πρωτεύουσας στο δεύτερο μέρος καθώς κατέγραψε σπουδαία ευκαιρία, ενώ άνοιξε και το σκορ με το «καλημέρα». Πρωταγωνιστής; Ζόρντι Γκόμεθ. Ο Ισπανός των πρασίνων με σουτ-βολίδα «ανάγκασε» τον Λόρια να απογειωθεί και να αποκρούσει σε κόρνερ (48’), ενώ στην εκτέλεση τού ο Ντούρις άλλαξε την πορεία της μπάλας η οποία κατέληξε στα δίκτυα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και ανέκτησαν την κατοχή, όμως η επόμενη φάση σημειώθηκε από το «τριφύλλι».

Ο Ντάρμπισαϊρ στο 65’ έπιασε την προβολή, με τη μπάλα να ακουμπάει στο δοκάρι και να καταλήγει εκτός, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Ανόρθωσης να απειλήσει με τον Κατσαράβα που έπιασε τη κεφαλιά και τον Κυριακίδη να του λέει «όχι». Το παιχνίδι μέχρι το τέλος κρατούσε αμείωτο το ενδιαφέρον, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε και η Ομόνοια πήρε πολύτιμο τρίποντο.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ!

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Κυριακίδης, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέσγιακς, Μαυρίας, Γκόμεθ, Γκόμες, Τιάγκο, Ορτέγα (64′ Κακουλλής), Ντάρμπισαϊρ (90’+3 Κούσουλος).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Κ. Αρτυματά, Νταουσβίλι, Ράγιος, Μανθάτης (86′ Σαντίκ), Κάλτσας (60′ Βασιλακάκης), Ντούρις (60′ Κατσαράβα).

Τέταρτος: Νικόλας Νεοκλέους.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Μιχάλης Ιωάννου.

ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ!

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

90’+5 Τέλος του αγώνα!

91′ 5 λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

90′ Φαλτσαριστό πλασέ του Ντάρμπισαϊρ, σπουδαία απόκρουση του Λόρια.

86′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός ο Μανθάτης, μέσα ο Σαντίκ.

82′ Άστοχο σουτ από τον Ράγιος.

75′ Έφυγε μόνος ο Κακουλλής, η μπάλα του ξέφυγε και κατέληξε στον Λόρια.

69′ Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση. Κεφαλιά του Κατσαράβα, απέκρουσε ο Κυριακίδης.

65′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Προβολή του Ντάρμπισαϊρ, η μπάλα μόλις που ακούμπησε το δοκάρι και κατέληξε έξω.

64′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός ο Ορτέγα, μέσα ο Κακουλλής.

61′ Σουτ του Ντάρμπισαϊρ, στα σώματα η μπάλα.

60′ Αλλαγές για την Ανόρθωση. Εκτός ο Καλτσάς, μέσα ο Βασιλακάκης. Εκτός ο Ντούρις, μέσα ο Κατσαράβα.

60′ Προσπαθεί να αντιδράσει η Ανόρθωση στο γκολ που δέχθηκε, έχει την κατοχή, ωστόσο δεν απειλεί μέχρι στιγμής.

49′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ! Απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τον Γκόμεθ, ο Ντούρις άλλαξε την πορεία της μπάλας και κατέληξε στα δίκτυα.

48′ Σουτ-βολίδα από τον Γκόμεθ, εντυπωσιακή απόκρουση από τον Λόρια.

46′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45’ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

44’ Σπουδαία φάση για την Ομόνοια. Γυριστό σουτ στην κίνηση από τον Τιάγκο, απέκρουσε ο Λόρια.

38’ Σέντρα του Μαυρία, ο Λόρια δεν έδιωξε όμως η μπάλα ήταν πολύ ψηλά και ο Ντάρμπισαϊρ δεν έπιασε τη κεφαλιά προ κενής εστίας.

32’ Αρκετά καλός ο ρυθμός του ντέρμπι, λείπουν όμως οι μεγάλες ευκαιρίες καθώς οι δύο ομάδες δημιουργούν πολύ καλές προϋποθέσεις.

30’ Κάθετη του Τιάγκο, πρόλαβε και μάζεψε ο Λόρια πριν ο Ντάρμπισαϊρ γίνει κάτοχος της μπάλας.

29’ Κεφαλιά του ανενόχλητου Ντούρις, η οποία όμως ήταν αδύναμη και κατέληξε στα χέρια του Κυριακίδη.

25’ Έχει ισοζυγίσει η ομάδα της Αμμοχώστου και κρατάει μπάλα μετά το πρώτο 20λεπτο.

21’ Πρώτη καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση. Συρτό σουτ του Μανθάτη, στην αγκαλιά του Κυριακίδη η μπάλα.

18’ Δυνατή εκτέλεση από τον Τιάγκο, κανένας κίνδυνος στην περιοχή της Ανόρθωσης.

18’ Σουτ του Τιάγκο, η μπάλα στα σώματα και κόρνερ για την Ομόνοια.

17’ Σέντρα του Μανθάτη, πέρασε από όλους η μπάλα και κατέληξε εκτός.

12’ Δυσκολεύεται να πάρει μπάλα η Ανόρθωση, δεν έχει πλησιάσει την αντίπαλη περιοχή. Πιο επιθετική η ομάδα της πρωτεύουσας.

10’ Φάουλ σε καλό σημείο για την Ομόνοια. Εκτέλεσε ο Τιάγκο απευθείας, απέκρουσε εύκολα ο Λόρια.

5’ Ο Νταουσβίλι πάτησε τον Ορτέγα εντός περιοχής, όμως ο Τράττος δεν καταλόγισε παράβαση.

5’ Συρτό σουτ του Γκόμεθ από μακρινή απόσταση, έξω η μπάλα χωρίς να ανησυχήσει ο Λόρια.

1’ Έναρξη του αγώνα.