Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗΑπόδραση Παφιακού - «Ερυθρόλευκο» το προσφυγικό ντέρμπι (pics)

Απόδραση Παφιακού – «Ερυθρόλευκο» το προσφυγικό ντέρμπι (pics)

Εκτός από τη σπουδαία νίκη της Ομόνοιας (σ.σ. γράψαμε χθες) επί της αξιόμαχης Αναγέννηση Δερύνειας με 3-0 σετ (25-22, 25-20, 25-13), νικηφόρα στην 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορίας βόλεϊ ανδρών προχώρησαν άλλες τρεις ομάδες.

Συγκεκριμένα, με «διπλό» δραπέτευσε από το Λευκόθεο ο Παφιακός σε βάρος του ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ (25-16, 20-25, 25-17, 25-20) και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με το «τριφύλλι». Ο ΑΠΟΕΛ υστέρησε στα κρίσιμα σημεία και φυσιολογικά γνώρισε την ήττα.

Απ’ εκεί και πέρα, η Καπάτσος Νέας Σαλαμίνας ήταν η μεγάλη νικήτρια στο προσφυγικό ντέρμπι στο «Σπύρος Κυπριανού» επικρατώντας της Pokka ΑΕ Καραβά με 3-1 σετ (25-19, 23-25, 25-22, 25-23). Έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι όπως μαρτυρά και το σκορ των σετ, με τους ερυθρόλευκους να είναι πιο ψύχραιμοι στους κρίσιμους πόντους και να φτάνουν στη νίκη.

Τέλος, στον άλλο αγώνα που έγινε στο «Θεμιστόκλειο», η Ανόρθωση επιβεβαίωσε τα προγνωστικά απέναντι στο Παραλίμνι και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ (25-12, 23-25, 25-15, 25-9). Η «Κυρία» γνώρισε αντίσταση μόνο στο δεύτερο σετ, το οποίο και έχασε, όμως στα άλλα τρία κυριάρχησε πλήρως.