aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗΑνόρθωση – Παρτίζαν 0-2: Δύο ταχύτητες πιο κάτω…

Ανόρθωση – Παρτίζαν 0-2: Δύο ταχύτητες πιο κάτω…

Η επιστροφή της Ανόρθωσης σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης, δεν θύμισε σε τίποτα την προ 13ετίας ιστορική ισοπαλία (0-0) στη Βρέμη κόντρα στη Βέρντερ. Η προσφυγική ομάδα ήταν κατώτερη των περιστάσεων πιο κάτω από την Παρτίζαν, η οποία επικράτησε με 2-0 για την πρεμιέρα των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ στο ΓΣΠ. Σκόρερ για τους Σέρβους οι Μένινγκ (42’) και Γκόμες (68’).

Η ομάδα της Αμμοχώστου υπέκυψε στην ανωτερότητα των Σέρβων, που ήταν στιγμές που έμοιαζαν να είναι «τουλάχιστον δύο ταχύτητες» πιο πάνω, τόσο ατομικά όσο και ομαδικά. Η Παρτίζαν επιβεβαίωσε την εξαιρετική φόρμα στην οποία βρίσκεται και την εξαιρετική περίοδο που διανύουν μετρώντας το απόλυτο των επτά νικών στο σερβικό πρωτάθλημα.

Πλέον μετά το αποψινό αρνητικό αποτέλεσμα οι πιθανότητες της Ανόρθωσης για πρόκριση στην επόμενη φάση μειώνονται αισθητά, αφού θυμίζουμε από τον κάθε όμιλο εξασφαλίζει πρόκριση για τη συνέχεια μόνο η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Στη δεύτερη δίνεται η δυνατότητα να διεκδικήσει την πρόκριση σε διπλούς αγώνες με ομάδα που τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου στο Γιουρόπα Λιγκ.

Για τη δεύτερη αγωνιστική οι κυανόλευκοι θα αντιμετωπίσουν τη Γάνδη στο Βέλγιο, στις 30 Σεπτεμβρίου (19:45).

Φουριόζα μπήκε στο παιχνίδι η Ανόρθωση. Η προσφυγική ομάδα είχε στον έλεγχο της την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της στο ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι σταδιακά ανέβασαν και αυτοί τον ρυθμό τους. Ήταν μάλιστα αυτοί που βρήκαν τις ευκαιρίες, αρχικά στο 15’ με τον Λόρια να λέει «όχι» στον Σκέκιτς και στο 36’ ο ίδιος να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δοκάρι.

Μοναδική ουσιαστική απειλή της προσφυγικής ομάδας προς την εστία του Πόποβιτς, ήταν η καλή απευθείας πολύ μακρινή εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, την οποία απομάκρυνε με δυσκολία ο τερματοφύλακας της Παρτίζαν.

Λίγα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους (42’) η ομάδα της Αμμοχώστου «πλήρωσε» μια από τις αργές επιστροφές της στην άμυνα. Η σερβική ομάδα «ξεδιπλώθηκε» γρήγορα στην αντεπίθεση. Ο Μάρκοβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Λόρια και έκανε το σουτ, το οποίο απέκρουσε ασταθώς ο Γεωργιανός. Ο Μένινγκ πήρε το ριμπάουντ και από κοντά είχε εύκολο έργο να στείλει την μπάλα στα δίκτυα και να ανοίξει το σκόρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση το προσπάθησε, ανέβασε ρυθμό και βρήκε τις δικές της καλές ευκαιρίες. Η είσοδος του Ντέλετιτς της έδωσε επιθετική ζωντάνια, αφού ο Σέρβος ήταν αυτός που απείλησε σε 2-3 περιπτώσεις και γενικότερα είχε διάθεση να δημιουργήσει προβλήματα στους φιλοξενούμενους.

Ξανά όμως οι κυανόλευκοι «πλήρωσαν» τα κενά στην άμυνα τους. Στο 68’ ο Ρικάρντο Γκόμες έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή, ο οποίος γύρισε με άνεση και… υπό το βλέμμα του Ρισβάνη, και με πολύ δυνατό σουτ νίκησε τον Λόρια. Ο επιθετικός από το Πράσινο Ακρωτήρι έγραψε το 2-0 και ουσιαστικά τελείωσε το ματς, αφού η Ανόρθωση δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση έκτοτε.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κορρέα (72′ Καλτσάς), Αραγιούρι, Ρισβάνης, Κορέια (51′ Αβραάμ), Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (46′ Μπουσούλατζιτς), Πόποβιτς, Χριστοδουλόπουλος, Ουάρντα (65′ Κατσαράβα), Ρουσιάς (46′ Ντέλετιτς).

Παρτιζάν (Αλεξάνταρ Στανόγιεβιτς): Πόποβιτς, Ομπράντοβιτς, Βούγιατσιτς, Σανιτσάνιν, Μιλίκοβιτς, Σκέκιτς, Ζντίελαρ, Νάτχο (64′ Γιόβιτς), Μάρκοβιτς (71′ Χόλεντερ), Μένινγκ (64′ Γιόγιτς), Γκόμες (83′ Τέρζιτς).

Σκόρερ: – / Μένινγκ 42′, Γκόμες 68′

Κίτρινες: Ουάρντα / Σκέκιτς, Ζντιέλαρ, Ομπράντοβιτς.

Στάδιο: ΓΣΠ.

Διαιτητής: Πίτερ Κγάερσκγααρντ (Δανία).

Α’ βοηθός διαιτητής: Βίκτορ Σκίτε (Δανία).

Β’ βοηθός διαιτητής: Γιέσπερ Νταλ (Δανία).

4ος διαιτητής: Γιούργκεν Ντάουμπγερκ Μπούρχαρντ (Δανία).

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5′ Δυναμικό ξεκίνημα για την Ανόρθωση, έχει στην κατοχή της την μπάλα και προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της.

6′ Μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή ο Μένινγκ από αριστερά, το γύρισμα του απομάκρυνε ο Αραγιούρι.

9′ Πρώτη φάση στο ματς για την Παρτίζαν, το σουτ του Μιλίκοβιτς από καλή θέση στην περιοχή έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

11′ Φοβερή εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου από πάρα πολύ μακριά, περίπου στη μέση της μεγάλης περιοχής και του χώρου του κέντρου. Απομάκρυνε με δυσκολία ο τερματοφύλακας της Παρτιζάν.

15′ Μεγάλη ευκαιρία για την Παρτίζαν. Ο Νάτχο έβγαλε τον Σκέκιτς απέναντι από τον Λόρια που του είπε «όχι».

19′ Ο Μάρκοβιτς έκανε το γύρισμα από αριστερά, μπλόκαρε ο Λόρια.

22′ Εκτός περιοχής σουτ του Μάρκοβιτς, ψηλά άουτ η μπάλα.

26′ Στο 57% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Ανόρθωσης, 43% για την Παρτίζαν.

28′ Στο έδαφος ο Λόρια, κρατάει τον αριστερό του καρπό. Συγκρούστηκε με ποδοσφαιριστή της Παρτίζαν σε έξοδο που πραγματοποίησε σε εκτέλεση κόρνερ.

30′ Σηκώθηκε και συνέχιζει ο Γεωργιανός.

33′ Κίτρινη κάρτα στον Σκέκιτς για φάουλ στον Ρισβάνη.

36′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Παρτίζαν. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μιλίκοβιτς πήρε αρχικά την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Σκέκιτς που ήταν αμαρκάριστος στην περιοχή, από κοντινή θέση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

41′ Μακρινό συρτό σουτ του Χούσμπαουερ, άουτ η μπάλα.

42′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ η Παρτίζαν με τον Μένινγκ. Γρήγορη αντεπίθεση για τους Σέρβους, ο Μάρκοβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Λόρια και έκανε το σουτ. Απέκρουσε ασταθώς ο Γεωργιανός, και έδωσε την ευκαιρία στον Ολλανδό να πάρει το ριμπάουντ και να στείλει εύκολα την μπάλα στα δίκτυα.

45′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση, Μπουσούλατζιτς και Ντέλετιτς στις θέσεις των Χούσμπαουερ και Ρουσιά αντίστοιχα.

50′ Από μια κίτρινη κάρτα σε Ουάρντα και Ζντιέλαρ για μεταξύ τους αψιμάχια.

51′ Αβραάμ αντί Κορέια.

51′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Παρτίζαν σε αντεπίθεση. Ο Γκόμες βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, το σουτ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

54′ Εντός περιοχής σουτ του Πόποβιτς, μπλόκαρε ο τερματοφύλακα της Παρτίζαν.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Ομπράντοβιτς για φάουλ στον Ντέλετιτς.

61′ Σουτ του Μάρκοβιτς, ψηλά έξω.

63′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Ρισβάνης τροφοδότησε τον Ντέλετιτς, ο οποίος κέρδισε τον προσωπικό του αντίπαλο και από πολύ καλή θέση έκανε το σουτ, το έβγαλε ο Πόποβιτς.

64′ Διπλή αλλαγή για την Παρτίζαν, Γιόβιτς και Γιόγιτς εντός, εκτός οι Μένινγκ και Νάτχο.

65′ Αλλαγή και για την Ανόρθωση, Κατσαράβα στη θέση του Ουάρντα.

68′ ΓΚΟΛ 0-2 Διπλασιάζει τα τέρματα της η Παρτίζαν, με τον Γκόμες. Ο επιθετικός από το Πράσινο Ακρωτήρι έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή, γύρισε με σχετική άνεση και σούταρε. Πολύ δυνατό το σουτ του, δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση ο Λόρια.

70′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Παρτίζαν. Ο Γκόμες βρέθηκε απέναντι από τον Λόρια, που απέκρουσε ξανά ασταθώς, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

71′ Μάρκοβιτς εκτός, Χόλεντερ εντός.

72′ Καλτσάς αντί του Κορρέα.

82′ Πολύ καλή στιγμή για την Ανόρθωση, το σουτ του Καλτσά απομάκρυνε ο Σανιτσάνιν σε κόρνερ.

83′ Τέρζιτς στη θέση του Γκόμες.

86′ Σουτ του Γιόγιτς από το ύψος του πέναλτι, έξω η μπάλα.

90′ Εκτός περιοχής σουτ του Ντέλετιτς, μπλόκαρε ο Πόποβιτς.

90′ Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.