Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗΑνόρθωση-Ομόνοια: Οι στιγμές που «έκαψαν» τον Παπουλή και τον Καλτσά

Ανόρθωση-Ομόνοια: Οι στιγμές που «έκαψαν» τον Παπουλή και τον Καλτσά

Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ανάμεσα στην Ανόρθωση και στην Ομόνοια στο μεγάλο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», υπήρξε ένταση ανάμεσα στον Φώτη Παπουλή των πρασίνων και τον συμπατριώτη του Νίκο Καλτσά των γηπεδούχων, που προηγουμένως κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ο Οκριασβίλι διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο 45′.

Αφορμή της έντασής όπως αναφέρθηκε από την ιστοσελίδα μας την μέρα εκείνη, ήταν η απόφαση να δοθεί το πέναλτι στην Ανόρθωση μετά το μαρκάρισμα του Άνταμ Λανγκ στον Ελλαδίτη επιθετικό της «Κυρίας» και οι διαμαρτυρίες των πρασίνων σχετικά με το γεγονός πως τη στιγμή της εκτέλεσης του πέναλτι, υπήρχε παίκτης των κυανόλευκων στην περιοχή και ο διαιτητής δεν υπέδειξε επανάληψη.

Οι δύο Ελλαδίτες, εκτός από τη μικρή μεταξύ τους ένταση πριν και μετά από το πέναλτι, έδωσαν συνέχεια με τη λήξη του ημιχρόνου, αφού λογομάχησαν έντονα μεταξύ τους και χρειάστηκε να τρέξουν άνθρωποι της Ομόνοιας και της Ανόρθωσης για να προλάβουν τα χειρότερα.

Τα πιο πάνω όπως αντιλαμβάνεστε, σημειώθηκαν στο φύλλο αγώνος από τον διαιτητή και στην έκθεση του παρατηρητή αγώνα, εξ ου κι η βαριά τιμωρία του αποκλεισμού τριών αγώνων στον καθένα, η οποία συνοδεύεται και από ένα «βαρβάτο» πρόστιμο.