aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗΑνόρθωση – Ομόνοια 0-2: Σέχου… κάνει Θεό! (vid)

Ανόρθωση – Ομόνοια 0-2: Σέχου… κάνει Θεό! (vid)

ΤΟΥ ΣΙΜΟΥ ΠΑΦΙΤΗ

Με κορυφαίο του γηπέδου τον Αμπντουλαχί Σέχου, ο οποίος πιστώθηκε και τις δύο ασίστ στο δεύτερο, η Ομόνοια επικράτησε 2-0 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι πράσινοι πανηγύρισαν την πρώτη τους επιτυχία επί της «Κυρίας» στη Λάρνακα μετά τις 8 Φεβρουαρίου 2018. Ήταν το πρώτο «διπλό» επί θητείας του Χένινγκ Μπεργκ στην έδρα της Ανόρθωσης με την οποία το «τριφύλλι» θα παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας και μετά το πέρας της αγωνιστικής με 72 βαθμούς. Μάλιστα, θα περιμένει τις απώλειες βαθμών που δεδομένα θα προκύψουν από το ντέρμπι της Λεμεσού την Κυριακή, ανάμεσα σε ΑΕΛ και Απόλλωνα.

Τιάγκο (44’) και Τσέποβιτς (78’) πέτυχαν τα γκολ της δίκαιης νίκης της Ομόνοιας, η οποία ήταν καλύτερη και μάλιστα πέραν των τερμάτων είχε δοκάρι με τον Σέχου στο 35’. Η Ανόρθωση είχε το μυαλό στον επαναληπτικό αγώνα κυπέλλου της Τετάρτης με τον ΑΠΟΕΛ και αυτό φάνηκε τόσο από τις αρχικές επιλογές του Κετσπάγια (εκτός αποστολής ο Κβιλιτάια, στον πάγκο οι Καλτσάς και Κορέια), όσο και από τις κινήσεις του Γεωργιανού στο ημίχρονο, όταν απέσυρε τους Μίχα και Οκριασβίλι.

Η «Κυρία» έκανε ελάχιστες φορές στον αγώνα έκανε αισθητή την παρουσία της στο μεσοεπιθετικό κομμάτι και έτσι συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος. Η σημερινή ήταν η τέταρτη ήττα στα πλέι οφ, ενώ μετρά τρεις ισοπαλίες και είναι στην 4η θέση με 54 βαθμούς, εφτά περισσότερους από την 5η ΑΕΚ που παίζει αύριο με τον Ολυμπιακό.

Αργός ρυθμός και καθόλου ευκαιρίες ήταν η εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο. Σταδιακά η Ομόνοια κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και γινόταν απειλητική επιτιθέμενη από τα άκρα και κυρίως από τα δεξιά. Ο Σέχου όσες φορές προωθήθηκε σε ολόκληρο το πρωτάθλημα συνολικά, άλλες τόσες το έκανε κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Το σουτ του Λέτσγιακς στο 26’ που έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λόρια ήταν η πρώτη καλή προσπάθεια στο παιχνίδι. Στο 32’ ο Λόρια απέκρουσε το σουτ του Μποτεάκ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σέχου με δυνατό σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Γεωργιανού διεθνούς τερματοφύλακα. Στο 42’ ο Μίχα μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή της Ομόνοιας όμως ο  Λούφτνερ έδιωξε σε κόρνερ.

Η Ομόνοια δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ευτύχησε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε προβάδισμα σε μία καθοριστική φάση. Ο Σέχου εκμεταλλεύτηκε το χαλαρό μαρκάρισμα του Πηλέα έκανε σέντρα από δεξιά και ο Τιάγκο με σουτ στην κίνηση, προτού τον μαρκάρει ο Μαργκάσα, νίκησε τον Λόρια για το 1-0.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν διαφοροποιήθηκε και πολύ στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο. Στο 60’ ο Λόρια έκανε σωτήρια απόκρουση σε κοντινό πλασέ του Τσέποβιτς, μετά από σέντρα του Μποτεάκ, και κράτησε την Ανόρθωση στη διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους. Παρά το ρευστό 1-0 οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βάλουν δύσκολα στην ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ, η οποία «σκότωσε» το παιχνίδι στο 78’ με το όγδοο φετινό τέρμα του Μάρκο Τσέποβιτς. Ο Σέχου έκανε σέντρα από δεξιά και ο Σέρβος φορ αφού ψύχραιμα σταμάτησε την μπάλα, την έστειλε με πλασέ στα δίχτυα του Λόρια και αφιέρωσε το τέρμα στον Ασάντε.

Τραυματίας αποχώρησε στο 77′ του αγώνα ο Ιωάννης Κούσουλος, τη θέση του οποίου πήρε ο Γκόμες. Eκ πρώτης φαίνεται πως ήταν ένα σφίξιμο που δεν εμπνέει ανησυχία.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Βργκοτς, Ρισβάνης, Πηλέας (Καλτσάς), Κ. Αρτυματάς (70′ Μανιάς), Νταουσβίλι, Μαργκάσα (61′ Κορέια), Μίχα (46′ Χουσμπάουερ), Οκριασβίλι (46′ Χριστοφή).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσγιακς, Κούσουλος (77′ Γκόμες), Γκόμεθ, Mποτεάκ, Τιάγκο, Παπουλής (89′ Τζιωνής), Τσέποβιτς (89′ Κακουλής).

Σκόρερ: – / Τιάγκο 44′, Τσέποβιτς 78′.

Κίτρινες: Ρισβάνης, Νταουσβίλι / Τιάγκο, Τσέποβιτς, Μποτεάκ.

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Διαιτητής: Βαλεντίν Γκόμεθ Πιθάρο (Ισπανία).

Α’ Βοηθός: Εγγλέζου Νίκος.

Β’ Βοηθός: Καλογήρου Μάριος.