aekaelakritasanorthosisapoelapollonarisdoksakarmiotissasalaminaomonoiaolympiakosparalimnipafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗΑνόρθωση – Μπερ Σεβά 3-1: Ο Λάζαρος… ανέστησε την Ευρωπαία «Κυρία»

Ανόρθωση – Μπερ Σεβά 3-1: Ο Λάζαρος… ανέστησε την Ευρωπαία «Κυρία»

Ο «σούπερ» Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με δύο γκολ… ανέστησε την Ανόρθωση και την έστειλε σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης 13 ολόκληρα χρόνια μετά τη σεζόν 2008-09. Η «Κυρία» επιβλήθηκε εντός έδρας με 3-1 της Χάποελ Μπερ Σεβά στον επαναληπτικό αγώνα, για τα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Το άλλο γκολ της προσφυγικής ομάδας πέτυχε ο αρχηγός Αρτυματάς, ενώ για τους Ισραηλινούς έφερε προσωρινά το ματς στα ίσα ο Σρέχτερ.

Σε συνδυασμό με το εκτός έδρας 0-0, η προσφυγική ομάδα πήρε την πρόκριση στους ομίλους. Όπως και τότε, πριν 13 χρόνια που έγινε η πρώτη κυπριακή ομάδα στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, έτσι και τώρα γίνεται η πρώτη κυπριακή ομάδα που εξασφαλίζει τη θέση της στους ομίλους της νεοσύστατης διοργάνωσης της ΟΥΕΦΑ μέσω της προκριματικής φάσης.

Με επιθετική διάθεση από το ξεκίνημα του παιχνιδιού μπήκε η Ανόρθωση, η οποία πήρε από νωρίς τον έλεγχο της αναμέτρησης και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της. Τον δικό της ρόλο στο δυνατό ξεκίνημα έπαιξε η δυναμική παρουσία του κόσμου της «Κυρίας».

Την υπεροχή της η προσφυγική ομάδα «εξαργύρωσε» στο 12ο λεπτό με τον αρχηγό της Κωστάκη Αρτυματά. Μετά από μακρινή μπαλιά του Καλτσά, ο Πόποβιτς έφυγε απέναντι από τον Αρούς. Καθυστέρησε όμως, τον πρόλαβε αμυντικός των Ισραηλινών και έφυγε πλάγια. Από εκεί βρήκε χώρο και «έστρωσε» στον Κύπριο μέσο που ερχόταν από πίσω. Ο Αρτυματάς έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, κάπου κόντραρε η μπάλα και κατέληξε στα δίκτυα.

Έκτοτε η Μπερ Σεβά ανέβασε ρυθμό, ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε να κρατήσει περισσότερο μπάλα, μη καταφέρνοντας ωστόσο να δημιουργήσει επικίνδυνες ευκαιρίες μπροστά στα καρέ του Λόρια.

Όλα αυτά μέχρι το 43’, όταν μετά από όμορφη πάσα του Μίχα ο Ανσάχ έφυγε σε τετ α τετ με τον Γεωργιανό τερματοφύλακα της «Κυρίας». Ο Λόρια τον σταμάτησε, η μπάλα όμως κατέληξε στον Σρέχτερ, που με σουτ εντός περιοχής έφερε το ματς στα ίσα. Δύο λεπτά αργότερα (45’) οι Ισραηλινοί έμειναν με δέκα παίκτες, μετά από σκληρό φάουλ του Ακολάτσε, ο οποίος είχε ήδη μια κίτρινη κάρτα. Ο διαιτητής του έδειξε τη δεύτερη κίτρινη και τον έστειλε στα αποδυτήρια, αποβάλλοντας τον.

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση μπήκε ξανά δυνατά και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το υπέρ της αριθμητικό πλεονέκτημα. Η σταδιακή άνοδος προς τα την εστία του Αρούς έφερε τελικά αποτέλεσμα. Στο 60’ ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι, σε εντός περιοχής χέρι του Αμπέντ στο σουτ του Κορέια. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος στο 61’ έβαλε ξανά σε θέση «οδηγού» τους γηπεδούχους.

Πριν καλά – καλά «συνέλθουν» οι Ισραηλινοί ο Ελλαδίτης «χτύπησε» ξανά. Στο 69’ εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα της Μπερ Σεβά, μετά από σέντρα του Απαρτζουμιάν και με πλασέ εντός της μικρής περιοχής, δεν είχε πρόβλημα να δώσει προβάδισμα δύο γκολ στην «Κυρία» και να την στείλει με το ένα… πόδι στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ.

Τα υπόλοιπα είκοσι και πλέον λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Ανόρθωση δεν αγχώθηκε ούτε λεπτό, κράτησε με σχετική ευκολία το υπέρ της αποτέλεσμα, το οποίο της εξασφάλισε την επιστροφή σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης 13 ολόκληρα χρόνια μετά.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια):  Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Ρισβάνης, Αραγιούρι, Κορέια, Αρτυματάς, Χούσμπαουερ (51′ Χριστοφή), Πόποβιτς, Καλτσάς, Χριστοδουλόπουλος (73′ Αντωνιάδης), Λάφερτι (73′ Ρουσιάς).

Χ. Μπερ Σεβά (Ρόνι Λέβι): Αρούς, Αμπέντ, Τίμπι, Μιγκέλ Βίτορ, Κέλτγιενς, Μπαρέιρο, Πετρούτσι (Καρντόνα), Ακολάτσε, Μίχα, Ανσάχ, Σέχτερ (70′ Σαφούρι).

Σκόρερ: Αρτυματάς 12′, Χριστοδουλόπουλος 61′ / Σέχτερ 43′

Κίτρινες: Λάφερτι, Πόποβιτς, Κορέια, Αρτυματάς, Ρισβάνης, Ρουσιάς / Πετρούτσι, Σέχτερ, Αμπέντ Μπαρέιρο, Γκορντάνα

Αποβολές: – / Ακολάτσε (δεύτερη κίτρινη), Ασπρίγια (δεύτερη κίτρινη)

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Διαιτητής: Ντονάτας Ρούμσας (Λιθουανία).

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Βιτένις Καζλάουσκας (Λιθουανία).

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Βίτις Σνάρσκις (Λιθουανία).

4ος Διαιτητής: Μανφρέντας Λουκγιανκούκας (Λιθουανία).

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2’ Εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, ολιγωρία στην άμυνα της Μπερ Σεβά που απομάκρυνε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ πριν προλάβει ο Αμπαρτζουμιάν να γίνει επικίνδυνος.

6′ Πολύ καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Έγινε η μακρινή μπαλιά από τον Αραγιούρι, ο Λάφερτι κατέβασε με το στήθος και έκανε απευθείας το σουτ. Προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Αρούς, έξω η μπάλα.

-10′ Δυνατά μπήκε η «Κυρία», έχει τον απόλυτο έλεγχο.

12′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ η Ανόρθωση, με τον αρχηγό της Αρτυματά. Μετά από μακρινή πάσα του Καλτσά, ο Πόποβιτς βγήκε σε τετ α τετ με τον Αρούς, καθυστέρησε όμως πολύ και δεν μπόρεσε να σουτάρει, τον έκλεισε ο αμυντικός. Βγήκε πλάγια και βρήκε χώρο, έδωσε την πάσα στον Κύπριο μέσο που ερχόταν από πίσω και από το ύψος της περιοχής έκανε το δυνατό σουτ, γράφοντας το 1-0.

14′ Προσπάθησε να απαντήσει άμεσα η Μπερ Σεβά. Έγινε το παράλληλο γύρισμα, ο Ακολάτσε βρέθηκε μόνος στο πίσω δοκάρι, δεν κατάφερε να βρει την μπάλα, που πέρασε.

19′ Λάθος του Λόρια που προσπάθησε να ντριμπλάρει τον Σέχτερ στη μικρή του περιοχή και έχασε την μπάλα. Με φάουλ όμως.

-25′ Ισορρόπησε το παιχνίδι η Μπερ Σεβά, προσπαθεί να κρατήσει μπάλα.

32′ Άναψαν τα αίματα μετά από χέρι – φάουλ του Λάφερτι. Ο Βορειοϊρλανδός αντέδρασε στον Τιμπί για σπρώξιμο από πίσω, με τους παίκτες των δύο ομάδων να δημιουργούν σύρραξη. Από δύο κίτρινες κάρτες σε κάθε ομάδα έδωσε ο Ρούμσας. Σε Λάφερτι και Πόποβιτς για Ανόρθωση, Ακολάτσε και Πετρούτσι για Μπερ Σεβά.

39′ Σουτ του Αμπαρτζουμιάν εκτός περιοχής, πάνω από τα δοκάρια.

43′ ΓΚΟΛ 1-1 Ισοφάριζει η Μπερ Σεβά με τον Σέχτερ. Μετά από πάσα του Μίχα ο Ανσάχ έφυγε απέναντι από τον Λόρια που τον σταμάτησε. Ο Ισραηλινός επιθετικός πήρε το ριμπάουντ και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

45′ Με δέκα η Μπερ Σεβά! Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ακολάτσε, μετά από σκληρό φάουλ. Κόκκινη για τους Ισραηλινους.

45+3′ Από μια κίτρινη κάρτα σε Κορέια και Σέχτερ για μεταξύ τους αψιμαχία.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

51′ Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση, Χριστοφή στη θέση του Χούσμπαουερ.

56′ Πολύ μακρινό σουτ του Πετρούτσι, με δυσκολία σε κόρνερ ο Λόρια.

60′ Πέναλτι για την Ανόρθωση! Για χέρι του Αμπέντ στην περιοχή σε σουτ του Κορέια. Και κίτρινη κάρτα στον Ισραηλινό.

61′ ΓΚΟΛ 2-1 Ξανά προβάδισμα η Ανόρθωση, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου.

69′ ΓΚΟΛ 3-1 Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος χτυπά ξανά! Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν από δεξιά, αδράνεια στην άμυνα της Μπερ Σεβά, την οποία εκμεταλλεύεται ο Ελλαδίτης. Από κοντά δίνει προβάδισμα δύο γκολ στην Ανόρθωση και την στέλνει με το ένα πόδι στην αυριανή κλήρωση των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ.

70′ Διπλή αλλαγή για την Μπερ Σεβά, Σαφούρι και Κορντάνα στις θέσεις των Σέχτερ και Πετρούτσι.

72′ Σουτ του Σαφούρι, πάνω από τα δοκάρια.

73′ Ρουσιάς και Αντωνιάδης εντός, Λάφερτι και Χριστοδουλόπουλος εκτός.

75′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση και για τέταρτο γκολ. Με τον Κορέια να μπαίνει από αριστερά και να κάνει το σουτ, τον σταμάτησε ο Αρούς.

78′ Μίχα και Κέλτγιενς εκτός, Απσρίγια και Σόλομον εντός.

80′ Νέα διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση, Χρυσοστόμου στη θέση του Πόποβιτς και Ελουντού στη θέση του Καλτσά.

89′ Κίτρινη κάρτα στον Αρτυματά.

90+1′ Κίτρινη και στον Ασπρίγια.

90+2′ Κίτρινη κάρτα και στον Μπαρέιρο.