Καλή στο πρώτο ημίχρονο, τα… χάλασε στο δεύτερο (pics/vid)

Η ομάδα της Αμμοχώστου δέχθηκε την ήττα με 0-2 και ως γενική εικόνα, να αναφέρουμε πως είχε αρκετά ικανοποιητική παρουσία στο πρώτο μέρος...

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Ολοκληρώθηκε το δεύτερο φιλικό παιχνίδι της Ανόρθωσης επί πολωνικού εδάφους, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη Χάποελ Τελ Αβίβ. Η ομάδα της Αμμοχώστου δέχθηκε την ήττα με 0-2 και ως γενική εικόνα, να αναφέρουμε πως είχε αρκετά ικανοποιητική παρουσία στο πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο δικαιολογημένα επήλθε η ήττα λόγω των… πειραματισμών του προπονητή και των δοκιμών σε σχηματισμούς και πρόσωπα.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, επιθετικές ήταν οι διαθέσεις της Ανόρθωσης στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχε αρκετά καλό ρυθμό με τον Γκονσάλβες να στέλνει την μπάλα λίγο έξω σε τετ-α-τετ μόλις στο 8ο λεπτό.

Το νέο απόκτημα της Κυρίας, Ρίος, ήταν αρκετά ορεξάτος και πρωταγωνιστής σε αρκετές φάσεις. Στο 20ο λεπτό επιχείρησε όμορφη μπαλιά στην περιοχή για τον Κριστόβαλ με τον Ισραηλινό τερματοφύλακα να αποκρούει ασταθώς και να μαζεύει με 2η προσπάθεια πριν σκοράρει ο Ισπανός μέσος.

Οι ποδοσφαιριστές της Χάποελ απείλησαν μόνο σε μια περίπτωση περίπου στα μέσα του ημιχρόνου. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Γκονσάλβες έπιασε το δυνατό σουτ που ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Χάποελ σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Αυτά ήταν τα δεδομένα του πρώτου ημιχρόνου όπου οι ομάδες έμειναν στο 0-0.

Ο καλός ρυθμός συνεχίστηκε και στα αρχικά στάδια του 2ου ημιχρόνου, αφού οι ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης είχαν το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής της μπάλας, χωρίς όμως, να γίνουν απειλητικοί. Από το 60ο λεπτό κι έπειτα, οι Ισραηλινοί ανέβηκαν και έγιναν πιο επιθετικοί σημειώνοντας δύο γκολ.

Στο 76ο λεπτό με δυνατό-ψηλό σουτ, ο Ομρί νίκησε τον Παπαδόπουλο, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει και στο 80ο λεπτό οι Ισραηλινοί διπλασίασαν τα τέρματα τους. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν σημειώθηκε κάτι αξιοσημείωτο, ενώ ο Πούτσε κατά την διάρκεια του 2ου ημιχρόνου προχώρησε σε αρκετές αλλαγές.

Η πλειοψηφία των παικτών της Ανόρθωσης που αγωνίστηκε στο πρώτο μέρος είναι ποδοσφαιριστές οι οποίοι προορίζονται για βασική εντεκάδα, ενώ οι αλλαγές του δευτέρου ημιχρόνου έγιναν ώστε ο προπονητής της «Κυρίας» να δοκιμάσει πρόσωπα και τρόπο παιχνιδιού γι’ αυτό και ο ρυθμός από το 60′ και μετά, επηρεάστηκε από τις πολλές αλλαγές.

H 11άδα της Ανόρθωσης: Κόπριβετς, Καλδερόν, Ερέρο, Γκάμπριελ, Γκιγιέρμε Σάντος, Οικονομίδης, Βίκτορ, Κριστόβαλ, Γκονσάλβες, Ρίος, Ράγιος.

Στην επανάληψη πήραν χρόνο συμμετοχής οι: Κυριάκου, Αριστοτέλους, Παπαδόπουλος, Μακρής, Μπένετ, Θεοδώρου, Σίλβα, Πελέ.

Παρακολουθείστε ολόκληρη τη φιλική αναμέτρηση…