Ανόρθωση – Πάφος FC: Μπροστά στον στόχο… άστοχες (vid)

Χωρίς τέρματα έληξε ο φιλικός αγώνας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ανάμεσα στην Ανόρθωση και την Πάφος FC. Αυτό ήταν το τελευταίο φιλικό, τόσο για την ομάδα της Αμμοχώστου, όσο και για αυτήν της Πάφου. Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για γκολ, όμως αποδείχθηκαν άστοχες, ενώ η Πάφος είχε και ένα τέρμα που ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τον Μέρφι στο 82′.

Καλύτερη η παφιακή ομάδα στο πρώτο ημίχρονο, γεγονός που ανάγκασε τον Τιμούρ Κετσπάγια να βάλει τις φωνές στους παίκτες του. Δοκάρι είχε η ομάδα της Αμμοχώστου με τον Γκαλίτσιο στο 61′ ενώ στην επαναφορά ο Σελίν αστόχησε από κοντά με κεφαλιά. Η είσοδος του Κατσαράβα και η μεταφορά του Οκριασβίλι στο αριστερό άκρο της επίθεσης έδωσε άλλο αέρα στην Ανόρθωση που ήταν πιο απειλητική στα τελικά στάδια της αναμέτρησης, όμως δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Παπαδόπουλος, Γκαλίτσιος (76′ Αμπαρτζουμιάν), Σίλντενφελντ, Σελίν, Κορέια, Νταουσβίλι (58′ K. Aρτυματάς), Μαργκάσα (68′ Πηλέας), Χουσμπάουερ, Καλτσάς, Ελουντού (58′ Κατσαράβα), Οκριασβίλι (76′ Παρούτης).

Πάφος FC (Κάμερον Τόσακ): Ρούντκο, Σεργίου, Άραγιούρι, Κβιντά, Βαλεριάνος, Πάντσεον, Καμπράλ, Ανγούλο, Βα, Βαλακάρι, Μπεριγκό (46′ Μέρφι).

Σκόρερ: -/-

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου

Βοηθοί: Νίκος Εγγλέζου, Μιχάλης Μαρίνου

ΤΟ LIVE TΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Έναρξη αγώνα

4′ Κόρνερ του Καλτσά, ο Ελουντού στο πρώτο δοκάρι έκανε το σουτ με φάλτσο, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

5′ Aπό κόρνερ και η πρώτη καλή φάση για την Πάφος FC με τον Άραγιουρι από πλεονεκτική θέση να μην βρίσκει στόχο.

21′ Ισορροπημένο παιχνίδι, χωρίς ευκαιρίες στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης.

24′ Απείλησε ξανά από κόρνερ η Πάφος FC με τον Άραγιουρι να μην ευστοχεί και πάλι.

27′ Εξαιρετική προσπάθεια του Βα, άδειασε τον Μαργκάσα, έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου.

28′ Νέα ευκαιρία για την Πάφος FC που είναι πιο επικίνδυνη, πρωταγωνιστής αυτή τη φορά ο Ανγούλο το σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.

32′ Σέντρα του Καλτσά, κεφαλιά του Οκριασβίλι η μπάλα έξω.

41′ Ο Οκριασβίλι προσπάθησε να σκοράρει με τακουνάκι μετά από πάσα του Γκαλίτσιου, όμως ο Ρούντκο έδιωξε σε κόρνερ.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Αλλαγή για την Πάφος FC με τον Μέρφι στη θέση του Μπεριγκό.

49′ Ο Μέρφι λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο πήγε να σκοράρει όμως ο Παπαδόπουλος ήταν σε ετοιμότητα.

58′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση, στη θέση του Ελουντού ο Κατσαράβα και του Νταουσβίλι ο Κ. Αρτυματάς.

61′ Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι. Εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά ο Γκαλίτσιος έκανε την κεφαλιά και η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκαρι, ενώ στην επαναφορά ο Σελίν ήταν άστοχος.

67′ Σουτ του Βαλακάρι από καλή θέση, άστοχο.

68′ Ο Μαργκάσα στη θέση του Πηλέα.

69′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση με το σουτ του Οκριασβίλι να μην βρίσκει στόχο.

71′ Σωτήρια έξοδος του Παπαδόπουλου, πρόλαβε να διώξει τον κίνδυνο προ του Μέρφι.

77′ Αμπαρζουμιάν και Παρούτης στις θέσεις των Γκαλίτσιου και Οκριασβίλι.

82′ Γκολ του Μέρφι ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Δύσκολη φάση.

83′ Καλό σουτ του Πηλέα μάζεψε την μπάλα ο Ρούντκο.

88′ Πολύ καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Καλτσάς βγήκε τετ α τετ με τον Ρούντκο μετά από πάσα του Κασταράβα πέρασε τον τερματοφύλακα της Πάφου, όμως ο Κβιντά πρόλαβε την μπάλα και έδιωξε.