aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑνόρθωση – Δόξα 2-0: Εκδίκηση με το ίδιο νόμισμα (vid)

Ανόρθωση – Δόξα 2-0: Εκδίκηση με το ίδιο νόμισμα (vid)

Με φόρα από το Βελιγράδι η Ανόρθωση «πάτησε» τη Δόξα, της οποίας επιβλήθηκε με 2-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος, και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά τις 7 Νοεμβρίου. Εκ τότε η «Κυρία» μέτρησε δύο ήττες και μία ισοπαλία. Η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε εκδίκηση με το ίδιο νόμισμα από τη Δόξα καθώς στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο Μακάρειο το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς αντίθετο με δύο γκολ του Σαντίκ.

Οι κυανόλευκοι με σκόρερ τους Ντέλετις (38′) και Ουάρντα (πέναλτι στο 55’) πανηγύρισε την πέμπτη φετινή της νίκη και ανέβηκε στην 7η θέση με 16 βαθμούς, όσους έχουν Ολυμπιακός και ΑΠΟΕΛ. Οι μαυροπράσινοι υπερτερούν στην ισοβαθμία της Ανόρθωσης, η οποία είναι σε καλύτερη μοίρα από τους γαλαζοκίτρινους.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια στο πρώτο ημίχρονο έκανε μια από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις της. Στον αντίποδα η Δόξα στο ντεμπούτο του Ηλία Χαραλάμπους στον πάγκο της δεν μπόρεσε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και έμεινε στη 10η θέση με 11 βαθμούς.

Χαμένο πέναλτι (Πόποβιτς 26’), δοκάρι (Αμπαρτζουμιάν 29’), άστοχη κεφαλιά από το ένα μέτρο (Κατσαράβα 28’) κι άλλες 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες της Ανόρθωσης ήταν το σκηνικό στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στα πρώτα 37’ του αγώνα με τη Δόξα. Η «Κυρία» έπαιξε όπως η γάτα το ποντίκι την ομάδα της Κατωκοπιάς και από αστοχία και ατυχία δεν προηγήθηκε.

Τον γρίφο για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια έλυσε ο Μίλος Ντέλετιτς στο 38’. Ο Σέρβος ακραίος επιθετικός με ένα «τηλεκατευθυνόμενο» φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του Σισκόφσκι, αφού προηγουμένως κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ήταν το πρώτο γκολ του Ντέλετιτς στο πρωτάθλημα και δεύτερο στη σεζόν, καθώς είχε σκοράρει και στο Κόνφερενς Λιγκ.

Η Δόξα περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, όμως άγγιξε το γκολ με τον Λαφράνς να χάνει μοναδική ευκαιρία στο 16′. Ο Γάλλος στόπερ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαλντέ και κάκιστη αμυντική συμπεριφορά από τους παίκτες της Ανόρθωσης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ενήργησε σαν αμυντικός αντί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Λόρια.

Ο Ηλίας Χαραλάμπους προχώρησε σε τριπλή αλλαγή στο ημίχρονο (Μέσκα, Σασί και Αντάμοβιτς, αντί των Οικονομίδη, Κοβάσεβιτς και Τραϊτσέφσκι), με την ομάδα της Κατωκοπιάς να δείχνει διάθεση να επιτεθεί. Όμως, νωρίς στην επανάληψη το προβάδισμα της Ανόρθωσης ισχυροποιήθηκε.

Ο διαιτητής Κωνσταντίνος Φωτίου καταλόγισε φάουλ για πάτημα του Στυλιανού στον Κατσαράβα, αλλά μετά από ενημέρωση του VAR (Bασίλης Δημητρίου) πήγε στο βίντεο, είδε τη φάση και αφού διαπίστωσε ότι ο Γεωργιανός επιθετικός πατούσε τη γραμμή της περιοχής άλλαξε την απόφασή του και έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση του δεύτερου πέναλτι της Ανόρθωσης στο ματς ανέλαβε ο Ουάρντα με τον Αιγύπτιο να βγαίνει νικητής στη «μάχη» με τον Σισκόφσκι και να δίνει «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα της Αμμοχώστου με το πέμπτο φετινό του τέρμα. Ο Ουάρντα έτρεξε και αγκάλιασε τον Τιμούρ Κετσπάγια με τον οποίο λίγο προηγουμένως είχε διαφωνία και μάλιστα ο Γεωργιανός τεχνικός έκανε παρατηρήσεις σε έντονο ύφος.

Το τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης η Ανόρθωση διαχειρίστηκε με ευκολία το υπέρ της προβάδισμα και κατάφερε να πανηγυρίσει μια εύκολη και δίκαιη νίκη.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Κορρέα, Κορέια, Ντέλετιτς (74′ Χριστοδουλόπουλος), Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Ουάρντα, Πόποβιτς (66′ Χρυσοστόμου), Κατσαράβα (57′ Χριστοφή).

Δόξα (Ηλίας Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Λαφράνς, Αντενόν, Κοβάσεβιτς (46′ Μέσκα), Τραϊτσέφσκι (46′ Σασί), Ασαμόα, Εμπραλίτζε (60′ Ολιβέιρα), Μπαλντέ (80′ Ανανέ), Οικονομίδης (46′ Αντάμοβιτς), Σαντίκ.

Σκόρερ: Ντέλετιτς 38′, Ουάρντα (πέναλτι) 55′ / –

Κίτρινες: Ουάρντα, Χρυσοστόμου / Κοβάσεβιτς, Εμπραλίτζε, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι.

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος.

4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος.

VAR: Δημητρίου Βασίλης.

AVAR: Καλογήρου Μάριος.

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας.

Έναρξη αγώνα.

3΄Φάουλ του Πόποβιτς, ο Σισκόφσκι απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. Καλή η εκτέλεση από τον Σλοβένο.

7′ Ατομική ενέργεια του Ντέλετιτς, έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και δεξιά, η μπάλα έξω.

11′ Καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Ουάρντα άλλαξε ωραία το παιχνίδι, ο Αμπαρτζουμιάν σέντραρε απο δεξιά με τον Κορέια να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα έξω.

15′ Κίτρινη κάρτα στον Εμπραλίτζε γιατί εκτέλεσε φάουλ πριν το σφύριγμα του διαιτητή Κωνσταντίνου Φωτίου.

16′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα, μετά από εκτέλεση φάση του Μπαλντέ ο Λαφράνς βρέθηκε μόνος απέναντι στον Λόρια, αφού οι αμυντικοί της «Κυρίας» μάρκαραν με τα μάτια, αλλά ο Γάλλος αντέδρασε σαν αμυντικός αντί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Λόρια.

21′ Διαμαρτύρεται για πέναλτι ο Κατσαράβα για χέρι του Λαφράνς μετά από κεφαλιά του Γεωργιανού, δεν καταλόγισε παράβαση ο Κωνσταντίνος Φωτίου.

22′ Πάει στο VAR ο διαιτητής καθώς ο Βασίλης Δημητρίου τον κάλεσε για χέρι του Λαφράνς μετά την κεφαλιά του Κατσαράβα.

24′ Πέναλτι για την Ανόρθωση. Ήταν ανοικτό το χέρι του Γάλλου αμυντικού της Δόξας και ορθά δίνεται η εσχάτη των ποινών.

26′ Αποκρούει το πέναλτι του Πόποβιτς ο Σισκόφσκι. Έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε ο Σκοπιανός την εκτέλεση του Σλοβένου μέσου της Ανόρθωσης. Χάνει μεγάλη ευκαιρία η ομάδα της Αμμοχώστου για να προηγηθεί.

28′ Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση, εκτέλεση κόρνερ του Πόποβιτς ο Κατσαράβα από το ένα μέτρο αστόχησε με κεφαλιά!

29′ Χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη η Ανόρθωση. Σέντρα ακριβείας του Ουάρντα ο Αμπαρτζουμιάν έφυγε πίσω από την πλάτη της άμυνας και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σισκόφσκι.

33′ Επιθετικός μονόλογος της Ανόρθωσης το πρώτο ημίωρο του αγώνα. Η ομάδα του Κετσπάγια έχασε τεράστιες ευκαιρίες για να προηγηθεί, αλλά δεν βρήκε στόχο. Συνεχώς σε θέση άμυνας η Δόξα.

38′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Ντέλετιτς! Η ομάδα της Αμμοχώστου παίρνει αυτό που δικαιούται με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ του Σέρβου εκτός περιοχής. Η μπάλα αναπαύτηκε στο παραθυράκι της εστίας του Σισκόφσκι.

39′ Ο διαιτητής πήγε στο βίντεο και εξέτασε πιθανό φάουλ του Κορέια στον Εμπραλίτζε, έκρινε ότι δεν υπήρχε αντικανονικό μαρκάρισμα.

45+2′ Σουτ του Ουάρντα εκτός περιοχής η μπάλα λίγο έξω.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Σχόλιο: Η Ανόρθωση με φόρα από το Βελιγράδι πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερα φετινά της ημίχρονα. Πέτυχε ένα γκολ, είχε χαμένο πέναλτι, δοκάρι, άστοχη κεφαλιά από το ένα μέτρο κι άλλες 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες. Η Δόξα είχε παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο, όμως άγγιξε το γκολ με τον Λαφράνς να χάνει μοναδική ευκαιρία στο 16′.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

48′ Ωραία κάθετη πάσα του Σασί στον Σαντίκ, αυτός σούταρε και ο Λόρια έκανε την πρώτη σπουδαία απόκρουση στο παιχνίδι.

51′ Ωραία κίνηση του Μπαλντέ, απέφυγε τον Αμπαρτζουμιάν όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

53′ Πάει στο VAR ο Κωνσταντίνος Φωτίου, καταλόγισε φάουλ για την Ανόρθωση σε πάτημα του Στυλιανού στον Κατσαράβα, όμως ο Γεωργιανός επιθετικός πατούσε στη γραμμή.

54′ Αφού είδε τη φάση στο βίντεο ο διαιτητής καταλόγισε την εσχάτη των ποινών.

55′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με σκόρερ τον Αμρ Ουάρντα. Σκόραρε από τα ένδεκα βήματα ο Αιγύπτιος.

58′ Σουτ του Σαντίκ, καλό αλλά άστοχο.

65′ H Aνόρθωση οπισθοχώρησε και δίνει χώρο στη Δόξα, θέλοντας να κάνει διαχείριση του αγώνα.

75′ Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, η Ανόρθωση κρατά με άνεση μέχρι στιγμής το υπέρ της προβάδισμα.

86′ Σουτ του Αρτυματά εκτός περιοχής η μπάλα έξω.

88′ Δυνατό φάουλ του Χρυσοστόμου, ο διαιτητής χαρίστηκε στο νεαρό άσο της Ανόρθωσης, καθώς είναι ήδη χρεωμένος με κίτρινη κάρτα.