aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑνόρθωση – Άρης 3-1: Πες τα… Χρυσοστόμου (vid)

Ανόρθωση – Άρης 3-1: Πες τα… Χρυσοστόμου (vid)

Την πρώτη νίκη της μετά από τρεις αγώνες πρωταθλήματος (τέσσερις συνολικά) πανηγύρισε η Ανόρθωση. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε 3-1 με ανατροπή του Άρη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» σε εξ αναβολής παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής, επέστρεψε στις επιτυχίες και είναι «αγκαλιά» με την εξασφάλιση θέσης στην πρώτη εξάδα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την «Κυρία» ο Ανδρέας Χρυσοστόμου, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 46’, δημιούργησε το δεύτερο γκολ (Ουάρντα 48′) και πέτυχε το τρίτο (73′).

Οι κυανόλευκοι που ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Χριστοφή (23′) ανέβηκαν στην 5η θέση της βαθμολογίας με 31 βαθμούς και στο χειρότερο σενάριο θα κλειδώσουν θέση στην πρώτη εξάδα εάν πάρουν άλλους τρεις βαθμούς. Στον αντίποδα ο Άρης, προηγήθηκε 1-0 με τον Πακέ στο 13′, όμως πλήρωσε τα λάθη στην αμυντική του γραμμή και δέχθηκε την πέμπτη ήττα του στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Λιάσου Λουκά αγνοεί τη νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της και έμεινε στην 3η θέση με 35 βαθμούς.

To ματς

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να καταγράφουν από πέντε τελικές προσπάθειες. Τέσσερις στον στόχο η Ανόρθωση, τρεις ο Άρης, με την ομάδα της Αμμοχώστου να έχει ελαφρώς περισσότερο στην κατοχή της την μπάλα με ποσοστό 55% έναντι 45% του Άρη. Το πρώτο εικοσάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο με την «Κυρία» να τα έχει χαμένα, επηρεασμένη και από την απώλεια του Αραγιούρι, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Αντωνιάδη στο 9’ λόγω τραυματισμού.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» προηγήθηκε 1-0 με τον Πακέ (13’) να σκοράρει μετά την ωραία κάθετη πάσα του Σπόλιριτς και την παράλληλη πάσα του Μπαμπίκα, ενώ είχε άλλες δύο πολύ καλές φάσεις με τον Στεπίνσκι (17’ και 20’). Κόντρα στη ροή του αγώνα η Ανόρθωση ισοφάρισε σε 1-1 με σκόρερ τον Δημήτρη Χριστοφή, ο οποίος στο 23’ κινήθηκε ωραία στην πλάτη της άμυνας του Άρη και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα μετά την άψογη σέντρα του Αμπαρτζουμιάν από δεξιά. Ήταν το δεύτερο τέρμα του Κύπριου επιθετικού στο πρωτάθλημα, ο οποίος κλήθηκε να αντικαταστήσει τον Νόβοτνι στην κορυφή της επίθεσης και ήταν ιδιαίτερα ορεξάτος στο πρώτο εικοσιπεντάλεπτο, με δύο τρεις τελικές προσπάθειες και ένα γκολ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Τιμούρ Κετσπάγια έριξε στη «μάχη» τον Ανδρέα Χρυσοστόμου αντί του νωχελικού (και πάλι) Ντένις Πόποβιτς. Δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, εκμεταλλεύθηκε την γκάφα του Σίλντενφελντ, «έκλεψε» την μπάλα, πάσαρε στον Χριστοφή, αυτός έστρωσε στον Καλτσά που σούταρε με τον Βάνα να αποκρούει ασταθώς και τον Ουάρντα από κοντά να βάζει σε θέση οδηγού την Ανόρθωση με το έβδομο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Στο 73΄ο Χρυσοστόμου τρύπωσε στην καρδιά της περιοχής του Άρη και με γυριστή κεφαλιά στο κόρνερ του Κορέια πέτυχε το 3-1 βάζοντας ουσιαστικά τελεία στην αναμέτρηση. Ήταν το πρώτο τέρμα του Κύπριου μεσοεπιθετικού στο πρωτάθλημα και δεύτερο με τη φανέλα της Ανόρθωσης.

H ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Αραγιούρι (9′ Αντωνιάδης), Κορέια, Καλτσάς (76′ Χριστοδουλόπουλος), Αρτυματάς, Ιωάννου (63′ Αβραάμ), Ουάρντα, Πόποβιτς (46′ Χρυσοστόμου), Χριστοφή.

Άρης (Λιάσος Λουκά): Βάνα, Ρονγκάλια, Μπρόρσον, Σίλντενφελντ, Καζού, Μ. Γκαρσία, Σπόλιαριτς (57′ Φράγκος), Σιμιόν (57′ Σικόρσκι), Μπαμπίκα (88′ Μπράουν), Πακέ (78΄Κορομά), Στεπίνσκι (78′ Ιωσηφίδης)

Σκόρερ: Χριστοφή 23′, Ουάρντα 48′, Χρυσοστόμου 73′ / Πακέ 13′

Κίτρινες: – / Ρονγκάλια.

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος.

4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας.

VAR: Χριστοδούλου Κυριάκος.

AVAR: Πέτρου Πέτρος.

Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος.

Έναρξη αγώνα.

1′ Σουτ του Χριστοφή ο Βάνα ήταν στη σωστή θέση και απέκρουσε.

4′ Nέα προσπάθεια του Χριστοφή με μακρινό σουτ του Χριστοφή, κανένα πρόβλημα για τον Βάνα.

6′ Πρόβλημα τραυματισμού με τον Αραγιούρι, διακοπή στο παιχνίδι, στο γήπεδο το ιατρικό επιτελείο της Ανόρθωσης.

7′ Γίνεται νόημα για αλλαγή, δεν μπορεί να συνεχίσει ο Φινλανδός. Στη θέση του ο Αντωνιάδης.

13′ ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Πακέ! Μια πάσα του Σπόλιαριτς μοίρασε στα δύο την άμυνα της Ανόρθωσης που ήταν «τρύπια», ο Μπαμπίκα έκανε παράλληλη σέντρα και ο Πακέ με πλασέ πέτυχε το 1-0. Εκτός θέσης οι αμυντικοί της Ανόρθωσης, με αδυναμία και στο προσωπικό μαρκάρισμα.

17′ Διπλή ευκαιρία για τον Άρη να πετύχει δεύτερο γκολ, ο Στεπίνσκι έκανε την κεφαλιά ο Λόρια απέκρουσε. Τα έχει χαμένα η Ανόρθωση.

20′ Ο Στεπίνσκι υπό το βλέμμα του Κορρέα έκανε το σουτ η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λόρια.

20′ Η Ανόρθωση δυσκολεύεται αφάνταστα να κυκλοφορήσει την μπάλα, ενώ ο Άρης σε κάθε του αντεπίθεση έχει σοβαρές προϋποθέσεις για να παραβιάσει την εστία της «Κυρίας».

22′ Ο Κετσπάγια έκανε νόημα στον Χρυσοστόμου να ετοιμαστεί, τον προορίζει για τη θέση του Πόποβιτς σύμφωνα με τη μετάδοση της Cablenet.

23′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Χριστοφή, 1-1! Πάσα του Πόποβιτς στον Αμπαρτζουμιάν, ο Αρμένιος κράτησε όσο έπρεπε την μπάλα, και με μια πανέμορφη πάσα σέρβιρε γκολ στο πιάτο στον Χριστοφή, ο οποίος κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

24′ Το γκολ διαφοροποίησε την σκέψη του Κετσπάγια για αλλαγή του Πόποβιτς.

25′ Σουτ του Αρτυματά ο Βάνα μάζεψε την μπάλα. Πήρε ψυχολογία η Ανόρθωση, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και γυροφέρνει την εστία του Άρη.

29′ Σουτ του Σπόλιαριτς ο Λόρια απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

35′ Ο Ουάρντα σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Αιγύπτιος ήταν εκτεθειμένος την ώρα της κεφαλιάς του Πόποβιτς.

40′ Σουτ του Πακέ, άστοχο.

43′ Κόρνερ του Πόποβιτς με πάσα στον Καλτσά, ο οποίος έκανε το σουτ εκτός περιοχής.

45′ Δύο λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Σχόλιο: Ισορροπημένο το παιχνίδι, οι δύο ομάδες είχαν από πέντε τελικές προσπάθειες. Τέσσερις στον στόχο η Ανόρθωση, τρεις ο Άρης, με την ομάδα της Αμμοχώστου να έχει ελαφρώς περισσότερο στην κατοχή της την μπάλα με ποσοστό 55% έναντι 45% του Άρη. Το πρώτο εικοσάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο, προηγήθηκαν 1-0 και είχαν άλλες 1-2 πολύ καλές φάσεις. Το γκολ της ισοφάρισης βοήθησε την Ανόρθωση να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να αναλάβει τα ηνία της αναμέτρησης.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

48′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Ουάρντα! Τραγικό λάθος του Σίλντενφελντ, ο Χρυσοστόμου του έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον Χριστοφή, ο οποίος έστρωσε στον Καλτσά ο Ελλαδίτης σούταρε ο Βάνα απέκρουσε ασταθώς και ο Ουάρντα από κοντά πέτυχε το 2-1.

50′ Πολύ καλή σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, ο Ουάρντα για λίγο δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.

57′ Σουτ του Αμπαρτζουμιάν, άστοχο. Κάνει πολύ καλό παιχνίδι ο Αρμένιος δεξιός μπακ.

63′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση, έξω ο Ιωάννου, μέσα ο Αβραάμ. Πάει στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Κύπριος άσος και ο Κορέια θα αγωνιστεί δίπλα στον Αρτυματά στη μεσαία γραμμή.

66΄Σουτ του Γκαρσία η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

70′ Ο Στεπίνσκι βρέθηκε σε θέση βολής εκτός περιοχής, ήταν πολύ άστοχος.

73′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση, 3-1 με κεφαλιά του Χρυσοστόμου μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κορέια. Ο Κύπριος μεσοεπιθετικός μπήκε ως αλλαγή στο 46′ και άλλαξε την ιστορία του αγώνα. Από τα πόδια του άρχισε το δεύτερο τέρμα, ενώ πέτυχε το τρίτο.

81′ Ο Κορέια προωθήθηκε, μπήκε στην περιοχή, σούταρε αλλά αστόχησε.

82′ Από τα πόδια του Χρυσοστόμου αρχίζει άλλη μια επιθετική προσπάθεια της Ανόρθωσης. Εξαιρετική κάθετη πάσα στον Ουάρντα έφυγε στην αντεπίθεση η ομάδα της Αμμοχώστου, αυτός πάσαρε στον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος σούταρε αλλά δεν βρήκε στόχο από πλάγια δεξιά της εστίας.

90′ Πέντε λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

90+4′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Λόρια να λέει… όχι σε προσπάθεια του Μπράουν.