aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑνόρθωση – Άρης 1-1: Της πήρε τον βαθμό μέσα από τα… χέρια...

Ανόρθωση – Άρης 1-1: Της πήρε τον βαθμό μέσα από τα… χέρια του Λόρια (vid)

Μέσα από τα… χέρια του Λόρια πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας ο Άρης από την Ανόρθωση. Ο Γεωργιανός τερματοφύλακας είχε τραγική αντίδραση, στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπόγκναρ (89’), έχασε την μπάλα και έτσι οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες με 1-1, για την πέμπτη αγωνιστική της Β’ φάσης του πρωταθλήματος. Με δέκα έπαιζαν οι γηπεδούχοι από το 10’, ενώ για την «Κυρία» άνοιξε το σκορ ο Αμπαρτζουμιάν στο 53′. Χαμένο πέναλτι στο 11′ για τους κυανόλευκους, με τον Βανά να λέει «όχι» στον Χριστοφή.

Πλήρωσε την αστοχία της η προσφυγική ομάδα, η οποία δημιούργησε ευκαιρίες, που όμως δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει και να «τελειώσει» το ματς. Άφησε στο παιχνίδι τους γηπεδούχους που στο τέλος την τιμώρησαν. Με 44 βαθμούς, η Ανόρθωση, παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και έχασε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την απώλεια βαθμών του Απόλλωνα και να μειώσει από την κορυφή. Επόμενος αντίπαλος, είναι η ΑΕΚ, τη Δευτέρα 18 Απριλίου, την οποία αντιμετωπίζει στην «Αρένα».

«Παλικαρίσιος» βαθμός για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» που αγωνίστηκε με δέκα παίκτες για περισσότερα από 80 λεπτά. Με 45 βαθμούς παραμένει στην τρίτη θέση και στο -6 από την κορυφή. Επόμενος αντίπαλος των πρασίνων ο ΑΠΟΕΛ, την Κυριακή 17 Απριλίου στο Τσίρειο.

Από νωρίς με παίκτη λιγότερο έμεινε ο Άρης, όταν στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κβασιούκ ανέκοψε με το χέρι το γύρισμα του Χριστοφή. Μετά από παρέμβαση του Ισίδορο Ντίας (VAR) ο Χριστοφόρου πήγε στο on field review τιμωρώντας τον Ουκρανό και με κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Χριστοφή, με τον Βανά να πέφτε σωστά και να του λέει «όχι». Στην επαναφορά ο Νόβοτνι ήταν άστοχος.

Δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε η Ανόρθωση. Κράτησε μπάλα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όμως πατούσε με δυσκολία στην αντίπαλη περιοχή. Μοναδική καλή στιγμή της μετά την αποβολή, ήταν ξανά με τον Χριστοφή, που βρέθηκε αφύλαχτος σε καλή θέση και έκανε την κεφαλιά, ήταν όμως άστοχος. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία», από την πλευρά της, στάθηκε καλά και προσπάθησε να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι αξιόλογο.

Λίγα μόλις λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (53’) η «Κυρία» κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού, χάρις την πανέμορφη κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν, μετά από σέντρα του Χριστοδουλόπουλου. Ρίσκαρε στη συνέχεια ο Άρης, άφησε χώρους, με τους κυανόλευκους να δημιουργούν καλές ευκαιρίες, όμως να είναι σπάταλοι και να μην μπορούν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Νόβοτνι (58’, 63’), Ρουσιάς (71’, 84’) και Ντέλετιτς (86’) άφησαν μέχρι τέλους στο παιχνίδι τους γηπεδούχους.

Και αυτοί το «εκμεταλλεύτηκαν». Στο 89’ ο Λόρια είχε τραγική αντίδραση στη μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μπόγκναρ, η μπάλα του έφυγε μέσα από τα χέρια και κατέληξε στα δίκτυα της ομάδας του. Το 1-1 που διαμορφώθηκε ήταν και το τελικό αποτέλεσμα…

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό (57′ Ντζαβέ), Σίλντεφελντ, Μπρόρσον, Ρονγκάλια, Μπράουν (74′ Μπόγκναρ), Γιαμπλόνσκι, Σπόλιαριτς (57′ Σιμιόν), Καζού (74′ Φράγκος), Κβασιούκ, Σικόρσκι (68′ Σλόγκαρ).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Ρισβάνης, Κορρέα, Κορέια, Αρτυματάς, Χούσμπαουερ (69′ Χρυσοστόμου), Βερχόβετς (46′ Χριστοδουλόπουλος), Χριστοφή (46′ Ντέλετιτς), Ουάρντα, Νόβοτνι (69′ Ρουσιάς).

Σκόρερ: Μπόγκναρ 89′ / Αμπαρτζουμιάν 53′

Κίτρινες: Καζού, Φράγκος, Ντζαβέ / Ντέλετιτς, Αρτυματάς, Ρισβάνης.

Αποβολές: Κβασιούκ 9′ / –

Στάδιο: Τσίρειο.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας.

4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς.

VAR: Diaz De Mera Escuderos Isidro.

ΑVAR: Ευαγόρου Ευαγόρας.

Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

6′ Πέναλτι για την Ανόρθωση, για χέρι του Κβάσιουκ στην περιοχή μετά από γύρισμα του Χριστοφή.

9′ Και κόκκινη κάρτα στον Ουκρανό, με δέκα ο Άρης. Ο Ισίδιρο Ντίας (VAR) κάλεσε τον Χριστοφόρου στο on field review, ο οποίος μετά που είδε την επαναληπτική προβολή τιμώρησε τον παίκτη των γηπεδούχων με κόκκινη κάρτα, θεωρώντας ότι ανέκοψε καθαρή ευκαιρία επίτευξης γκολ.

11′ Άστοχος ο Χριστοφή από τα ένδεκα βήμα. Του είπε «όχι» ο Βανά Άλβες που έπεσε σωστά. Στην επαναφορά ο Νοβότνι από κοντά ήταν άστοχος.

14′ Λάθος του Κορρέα, έσωσε ο Ρισβάνης την τελευταία στιγμή πριν η μπάλα φτάσει στον Σικόρσκι.

19′ Ωραία αντεπίθεση της Ανόρθωσης, ο Κορέια έδωσε στον Βερχόβετς. Στην κίνηση του σουτ του Σλοβένου, έφυγε συρτά έξω.

– Ανεβάζει ρυθμό η Ανόρθωση που παίρνει σταδικά τον έλεγχο της αναμέτρησης.

24′ Σε καλό σημείο ο Ουάρντα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χούσμπαουερ, έκοψε με προβολή ο Σπόλιαριτς.

29′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Χριστοφή ήταν αφύλαχτος και από κοντά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

– Έχει τον έλεγχο η Ανόρθωση, φτάνει όμως με δυσκολία στην περιοχή του Άρη. Δεν μπορεί να αξιοποιήσει το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Στέκονται καλά οι φιλοξενούμενοι.

42′ Σουτ του Μπράουν εκτός περιοχής, με δεύτερη προσπάθεια ο Λόρια μπλοκάρει.

43′ Επικίνδυνο γύρισμα του Κορέια, μάζεψε ο Βανά.

44′ Μακρινό σουτ του Σικόρσκι, εύκολα ο Λόρια.

– Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

– Πέντε τελικές προσπάθειες (δύο στον στόχο) για την Ανόρθωση, τρεις (τρεις στον στόχο) για τον Άρη. Στο 68% η κατοχή της μπάλας για τους κυανόλευκους, έναντι 32% των φιλοξενουμένων.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός οι Βερχόβετς και Χριστοφή, στις θέσεις τους Χριστοδουλόπουλος και Ντέλετιτς αντίστοιχα.

47′ Κίτρινη στον Ντέλετιτς που ζήτησε πέναλτι. Τον τιμώρησε για «θέατρο» ο Χριστοφόρου.

50′ Κεφαλιά του Ρονγκάλια, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σπόλιαριτς. Έφυγε έξω.

53′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ η Ανόρθωση, με κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν. Πολύ ωραία σέντρα από τον Χριστοδουλόπουλο, ο Αρμένιος πιο ψηλά από όλους, με πανέμορφη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

55′ Καλή στιγμή για τον Άρη. Συρτό εκτός περιοχής σουτ του Σπόλιαριτς, πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

57′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Σιμιόν και Ντζαβέ εντός, Σπόλιαριτς και Γιαγκό εκτός.

58′ Άστοχος από κοντά ο Νόβοτνι, μετά από εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου. Καλή χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση.

59′ Κίτρινη στον Καζού, για φάουλ στον Ουάρντα.

63′ Καλό σουτ του Νοβότνι, από το ύψος της περιοχής. Λίγο έξω.

67′ Δυνατό μακρινό σουτ του Αρτυματά, πάνω από τα δοκάρια.

68′ Σλόγκαρ στη θέση του Σικόρσκι.

69′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Ρουσιάς αντί Νόβοτνι και Χρυσοστόμου αντί Χούσμπαουερ.

71′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση, που έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση. Ο Ουάρντα έδωσε στον Ρουσιά, που βρέθηκε απέναντι από τον Βανά. Καθυστέρησε, τον έκλεισε ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας και του πήρε την μπουκιά από το στόμα.

74′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Φράγκος και Μπόγκναρ στις θέσεις των Καζού και Μόργκαν.

78′ Κίτρινη στον Αρτυματά, για φάουλ στον Γιαμπλόνσκι.

79′ Κίτρινη και στον Φράγκο, για φάουλ στον Ντέλετιτς.

80′ Δυνατό σουτ του Μπόγκναρ, μπλόκαρε ο Λόρια.

84′ Κεφαλιά του Ρουσιά, μετά από γύρισμα του Αμπαρτζουμιάν, λίγο έξω. Μια ακόμα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση.

86′ Κίτρινη στον Ντζαβέ.

86′ Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Ντέλετιτς από καλή θέση να αστοχεί.

87′ Κίτρινη στον Ρισβάνη.

88′ ΓΚΟΛ 1-1 Σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Μπόγκναρ και φέρνει στα ίσα το ματς ο Άρης. Τραγικό λάθος από τον Λόρια. Φαινόταν να ελέγχει τη φάση, έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του.